Tromboza cerebrala-urgent

11-09-2009
RIAJ
Nu este medic/terapeut
RIAJ
Buna ziua

In luna august a acestui an am fost diagnosticata cu tromboza cerebrala (vena jugulara partea dreapta) si in prezent sunt sub tratament de anticoagulant in urmarirea unui medic neurolog. Am 32 de ani. De doua zile ma doare gatul si infectia a inceput sa coboare pe trahee, iar azi 11.09 am facut febra 38 si au inceput sa ma doara muschii picioarelor si partea lombara a spatelui. Din pacate medicul neurolog este in concediu si dau foarte greu de el (nu raspunde la telefon) si nu stiu ce as putea sa iau ca medicamentatie, pentru ca am inteles cu nu e voie in caz de tratament cu anticoagulant nici un fel de medicament.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat urgent.

Va multumesc
5 comentarii
0
12-09-2009, ora 01:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Problema ta s-ar putea sa vina TOCMAI de la acel medicament si poti fi sigura ca are efecte adverse.
Daca imi spui numele medicamentului pot verifica daca poate produce astfel de simptome.
Ai putea consulta un medic homeopat, remediile homeopate nu deranjeaza alopatele si se pot lua concomitent.
0
12-09-2009, ora 08:22
RIAJ
Nu este medic/terapeut
RIAJ
Anticoagulantul este coumadine si iau 5 mg, dar acest medicament il iau din august si nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum. Nu stiu daca nu cumva problema vine si de acea mica infectie pe care o am la gat. Pentru asat am luat miere si propolis de doua zile.
Multumesc pentru raspuns.
0
12-09-2009, ora 19:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
NU AI VOIE DE TERAPIE INJECTABILA, dar cateva pastile pentru aceasta raceala poti lua. Sa nu cumva sa intrerupi anticoagulantul.Telefoneaza medicului de familie si-ti va spune ce poti lua.Daca nu poti suna ia-ti Strepsils de supt de la farmacie, si cu mierea si propolisul pe care le iei o poti duce pana luni cand te vei prezenta la medicul tau.
0
12-09-2009, ora 19:17
RIAJ
Nu este medic/terapeut
RIAJ
Va multumesc foarte mult.
Cu stima
Adriana
0
14-09-2009, ora 14:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Unele din cele mai des intalnite efecte adverse produse de Coumadine:

Bleeding from the gums or nose
Coughing up blood
Red or black bowel movements
Red or dark-brown colored urine
Unusually heavy menstrual bleeding
Heavy bleeding from cuts or wounds that does not stop
Easy bruising, purple spots on the skin
Severe headache
Poor appetite, mild stomach cramps, upset stomach
Hair loss
Abdominal pain (stomach pain) and cramping
Gas and bloating
Fatigue
Lethargy and weakness
Nausea and vomiting
Diarrhea
Dizziness
Taste changes
Chills or a persistent cold feeling.
Headaches, dizziness, or weakness
Unusual bruising (bruises that develop without known cause or grow in size)
Blood in the urine
Blood in the stool (usually seen as red or black stools)
Nosebleeds
Bleeding gums
Bleeding from cuts that takes a long time to stop
Menstrual bleeding or vaginal bleeding that is heavier than normal
Coughing up blood
Vomiting blood or material that looks like coffee grounds
Purple-colored toes
Dead, gangrenous tissue
Signs of an allergic reaction, such as:
An unexplained rash
Itching
Hives
Swelling of the mouth or throat
Wheezing
Difficulty breathing.
-
Pe langa aceste efecte seundare DIRECTE apar efecte seundare INDIRECTE care se pot manifesta
la fiecare om in functie de slabiciunile organice personale pot aparea tot felul de simptome caci sangele
isi schimba consistenta necesara in mod fortat cu aceste medicamente si acest lucru afecteaza absolut orice organ.

Infectia care coboara din gat in trahee sau din nas in gat este intotdeauna un semn de agravare al infectiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.