Trombocite marite

05-01-2009
norina43
Nu este medic/terapeut
norina43
Buna
doresc sa stiu in ce consta trombocite marite mi am facut de curind analizele si am constatat ca am trombocite marite 780 cu MCHC scazut 31, 2 poate cineva sa imi spuna ce sa fac???
Am fost internata toate au iesit ok insa doar aceste doua valori nu sunt bune am inteles ca trebuie inceput tratement cu citostatice va rog lamuriti ma si pe mine sunt f speriata.
18 comentarii
0
05-01-2009, ora 19:51
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Ar fi interesant de stiut ce virsta ai...daca ai 20 ani, e posibil sa fi fost diagnosticata cu "trombocitemie esentiala" ceea ce " tradus" inseamna ca ai trombocitele crescute dintr-o cauza neprecizata.Aceste trombocite pot creste in anumite cazuri pina la valori de ordinul milioanelor.Rolul trombocitului este de a participa la coagularea singelui.De aici iti dai seama ca in cazul unei trombocitemii crescute principalul risc este de a ti se coagula singele in vasele sangvine, adica a face cheaguri de singe.In principiu asta se intimpla la valori de peste un milion dar nu e neaparat o regula fara exceptii
Sa incerc sa iti explic pe scurt mecanismul bolii:trombocitele sint produse de anumite celule din maduva osoasa, iar cind imbatrinesc sint distruse de splina.Acum sau maduva ta osoasa produce prea mult (si de aceea e nevoie de cito-statice adica medicamente ce inhiba productia)sau ai o boala a splinei care o impiedica pe aceasta sa le distruga pe cele "expirate".Ce iti recomand sa faci acum
-nu strica sa repeti analizele la alt laborator.Se poate sa ai surprize.
-neaparat sa te consulte un hematolog.La valori ale trombocitelor nu foarte mari(cum ai tu ) si in absenta factorilor de risc pentru tromboza, e suficient tratamentul cu un medicament ce "subtiaza" singele:banala aspirina.Dar neaparat sa mergi la un hematolog pentru ca doar el iti poate formula un diagnostic exact si un tratament corespunzator.Ce ti-am scris eu aici e doar orientativ.
Multa sanatate
0
06-01-2009, ora 09:06
norina43
Nu este medic/terapeut
norina43
Am 34 ani si am repetat analizele la 4 laboratoare diferite am fost si internata la hematologie insa mi sa pus diagnostic cu semnul intrebarii hiperplachetoza reactiva, habar nu am de asta, am si niste noduli pe plamanul drept de la o problema mai veche cu plamanii si dureri osoase" am moment cind nu pot pune piciorul sting in pamant deloc fara exagerare " am facut radiografie totul e ok, indicele reumatic e bun si el, anul trecut am avut dureri de cap ingrozitoare zi de zi 3 luni consecutiv mi am facut tomografie nu a iesit nimic in sf am apelat la niste sedinte de masaj, eletro si ultra sunete si m au lasat continui si acum cu exercitii ptr coloana cervicala insa uneori ma gindesc ca desi am 34 ani ma simt ca fiind mult mai in virsta cu oboseli, ameteli stari de nervozitate etc.
0
06-01-2009, ora 15:38
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
trombocitele se mai numesc si plachete deci hiperplachetoza si trombocitemie e cam tot aia.Cauza ei nu se cunoaste in cazul tau.SImptomele oricum sint destul de numeroase si nespecifice(nu indica o boala clara) iar explorarile pe care le-ai facut iesind normale.Dureri osoase...si aici e mult de discutat.Dor oasele sau articulatiile.La virsta ta e improbabila o lipsa mare de calciu, dar ai cumva menstrele abundente?sau f. frecvente?E bine sa cauti un medic care sa incerce sa puna cap la cap toate aceste suferinte ale tale si sa gaseasca o explicatie.Sincer e greu pe un forum sa reusesti asta, e nevoie de un examen clinic obiectiv...o anamneza cit mai completa...
0
06-01-2009, ora 16:22
norina43
Nu este medic/terapeut
norina43
Multumesc de sfaturi inseamna f mult ptr mine, nu chiar nu am o menstruatie abundenta singura diferenta e ca fata de ultima natere cind aveam o menstruatie de 3 max 4 zile o scurgere normala acum am doar 1 zi sau 2 o scurgere normala dupa care inca 5 sau 6 zile doar o surgere minora care nici nu stiu daca se poate numi menstruatie, insa faptul ca e maronie am tras concluzia ca e continuarea menstruatiei
0
06-01-2009, ora 16:24
norina43
Nu este medic/terapeut
norina43
la durerile osoase cred ca e vb de articulatii nu de oase
0
06-01-2009, ora 22:24
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Trombocitele produse in exces pot, pe de alta parte, sa fie si proaste calitativ, adica sa nu isi faca treaba pro-coagulanta.Pe scurt, posibile microhemoragii, care daca au loc la nivel articular pot explica oarecum durerile.Atentie, daca durerile sint totusi pe os, nu articulare.Coreleaza cu posibilitetea unei hiperplazii a maduvei osoase.Nu doar maduva spinarii produce celule sangvine.
Toate cele bune
0
08-01-2009, ora 09:49
norina43
Nu este medic/terapeut
norina43
Cum imi pot da seama daca durerile sunt pe os si nu articulare?????
0
08-01-2009, ora 09:51
norina43
Nu este medic/terapeut
norina43
am luat legatura cu cineva care a trecut prin asa ceva a facut citostatice vreo 8 luni dar pe baza de plante aduse din Germania destul de scumpe insa mi a spus ca la ei asta se trateaza si prin transplant de maduva si ca operatia asta ar fi ca cea de apendicita la noi.
Aveti iedee de asa ceva???
0
08-01-2009, ora 16:52
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pai durerea e osoasa deca e undeva intre cele 2 articulatii de la capete.In principiul osul doare continuu, indiferent daca misti su nu membrul, articulatiil dor mai ales la miscare.Desigur exista si exceptii, dar cel mai frcvent acestea sint deosebirile
Cit despre operatie, ce sa zic...o fi ea usoara ca si o op. de apendicita dar costul nu.Din cite stiu eu e de ordinul zecilor de mii de euro, dar te poti interesa la cunostinta respectiva.Oricum indicatia operatorie se va pune doar dupa o serie de alte explorari mai specifice, inclusiv, poate, o punctie medulara
0
19-01-2009, ora 00:16
AndreeaGS
Nu este medic/terapeut
AndreeaGS
De la o banala vizita la dr ginecolog pentru ca m-am hotarat sa-mi incep viata sexuala, la dorinta de a ma proteja, doream sa iau conceptionale... mi-a cerut sa fac o coagulograma... a iesit prost prima data, am repetat analiza si a iesit si mai prost... timp quick este de 20.7 sec, AP 39.7%, INR 1/86, nr PLT a iesit marit 390000... a iesit o anemie secundara, lipsa magneziu si fier... nu pot spune ca ma simt rau, fizic sunt f bine adica nu am nici o durere sau alte simptome... acum sunt plimbata de la cabinet la cabinet pentru a se explica acest lucru... mentionez de asemenea ca testele hepatice au iesit negativ... ma poate va rog indruma cineva ?Am 24 de ani. Multumesc
0
19-01-2009, ora 00:33
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
intr-adevar o situatie complicata...ai fost plimbata si pe la un cabinet de hamatologie?In medicina se spune ca trebuie tratat pacientul, nu analizele...or, in cazul tau toti iti trateaza analizele, tu neavind nici un simptom.Trombocitele sint undeva la limita superioara...timpii de coagulare si ei usor mariti...ce sa spun, riscul e de a fi o boala in faza de inceput, in care nu apar inca simptomele.De aceea nici un medic nu va risca sa spuna ca esti sanatoasa atita timp cit analizele sint proaste.Nici eu.Deci un consult hematologic si repetarea analizelor la ALT LABORATOR mi se pare tot ceea ce poti face acum
0
17-02-2009, ora 16:51
liliana cotuna
Nu este medic/terapeut
liliana cotuna
trombocite mari la copil?
In luna decembrie in urma unor analize de rutina facute copilului in varsta de 4ani si 6luni, trombocitele erau 458000, dupa o luna 430 iar acum 460.Pediatru mi-a spus ca nu trebuie sa ma alarmez.Care sunt factorii care duc la cresterea trombocitelor? Multumesc
0
08-11-2009, ora 16:18
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Buna ziua, mi-am facut analizele de 2 ori intr-o luna si mi-au iesit trombocitele 796 si respectiv 766. In plus si indicii infectiilor au iesit mari( vsh, leucocie, fibrinogen). Va rog sa imi dati un sfat, ce sa fac.Va multumesc
0
02-12-2009, ora 16:30
Mogdiko
Nu este medic/terapeut
Mogdiko
Buna ziua,
am si eu aceeasi problema cu trombocitele marite. Mi-au iesit 522 si monocitele 9, 3%, VSH a iesit 9, mai scazut decat acum 2 luni, cand am avut 13. Nu stiu ce inseamna monocite.
Sunt suspecta de LES.
M-am programat la un hematalog, dar pana atunci as vrea sa stiu o parere, cat de grav e cu numarul asta de trombocite. Acum o saptamana mi s-a facut o analiza de tromboflebita si a iesit ca nu am.
Multumesc anticipat pt raspuns!
0
11-02-2010, ora 13:14
flu91
Nu este medic/terapeut
flu91
Buna ziua,
tata'l meu are 41 de ani.Azi s'a dus sa'si i'a sange pentru un var si a descoperit cu stupoare ca trombocitele sunt mari.Asa ca nu i'a mai luat de loc sange si a venit acasa.Va rog frumos daca puteti sa'mi spuneti ce e de facut?cat e de grav?unde trebuie sa se duca mai exact?
Astept raspuns!
Multumesc
0
25-02-2011, ora 01:08
draganroxana11
Nu este medic/terapeut
draganroxana11
Buna ziua. As dori daca se poate sa-mi expice si mie cineva aceste valori ale unor analize medicale. Mi-am facut analizele si mi s-a spus ca au iesit foarte rau. Sa va explic si de ce: ly% 24.3 HCT 35.28 MCHC 37.4 RDWc 16.2 RDWs 44.5 PDWc 41.7 TGO 45.3 TGP 34.4. Deci eu nu inteleg mai nimic din aceste prescurtari si valori medicale, doctora mea m-a pus sa le repet dar totodata mi-a dat si un motiv de ingrijorare. As dori daca se poate sa-mi explice si mie cineva ce inseamna si cat de grava este situatia. Mentionez ca am 24 de ani. Va multumesc anticipat
0
06-03-2011, ora 11:09
SAMI2000
Nu este medic/terapeut
SAMI2000
Remedii naturiste pentru aceasta boala nu exista?
Sanatate multa!
0
05-03-2018, ora 16:24
Riliviu
Nu este medic/terapeut
Riliviu
Bună ziua, am 62 de ani 78 kg și sufăr de cancer malign la pancreas, mi-au ieșit trombocitele mărite îmi puteți da un sfat, trebuia sa încep sa fac citostatice dar nu pot din cauza trombocitelor mărite ce ma sfătuiți sa fac.?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: