Trombocite de 3, 5 mil

06-06-2010
Florin_Savin
Nu este medic/terapeut
Florin_Savin
Buna ziua!
Ma numesc Florin si am 26 de ani.Caut un sfat, un raspuns de la cineva care ma poate ajuta.Problema mea e urmatoarea: in urma cu ceva timp am fost gasit cu deficit de proteina c si rezistenta la proteina s, din cauza careia am suferit o tromboza masiva de vena porta, care la randul ei mi-a afectat splina (splenomegalie gigant de aproximativ 30 de cm) si am facut si varice esofagiene.Datorita faptului ca splina prezenta semne de preinfart medicii au hotarat sa fac splenectomie ceea ce am si facut.Problema e ca dupa operatie leucocitele dar in special trombocitele au luat-o razna de tot (3, 5 mil).Tin sa precizez ca inainte de operatie ele aveau valori normale.In urma cu 2 zile mi s-a facut o punctie si o analiza mutatie JAK 2, dar pt faptul ca rezultatele dureaza 2 saptamani caut raspunsuri pentru a putea fi pregatit pentru ce ar putea sa urmeze.Pentru a impiedica tromboza sa inainteze si pentru deficitul de proteina am facut tratament intravenos cu heparina o perioada, iar acum iau sintrom.
Daca e cineva care ma poate ajuta cu un sfat sau cu o vorba buna asfoarte recunoscator!
Va multumesc!
2 comentarii
0
06-06-2010, ora 16:08
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Staţi liniştit, aceste modificări se vor normaliza în timp, imediat după splenectomie există multe schimbări în formula leucocitară care se vor normaliza în ceva vreme. Aşteptaţi momentan liniştit rezultatele analizelor şi vom vedea apoi ce este de făcut
0
16-06-2010, ora 18:37
Florin_Savin
Nu este medic/terapeut
Florin_Savin
Buna ziua din nou.Am o noua intrebare.Am facut hemograma saptamana trecuta si aveam trombocitele 3 200 000 si leucocitele 11 000.Ieri am repetat-o si s-au modificat radical. adica trombocitele 1 800 000 iar leucocitele 6300(adica normale).Hydreea iau 4 pe zi. Imi e teama, datorita faptului ca au scazut foarte mult intr-un timp scurt, sa nu cad in partea cealalta, adik sa scada sub normal, ceea ce din cate stiu e mult mai grav.Am luat legatura cu doctorul care mi-a prescris Hydreea si l-am intrebat daca nu cumva ar fi bine sa reducem din Hydreea, dar mi-a zis ca faptul ca au scazut de mult e foarte bine, dar trombocitele sunt totusi foarte multe si sa iau in continuare 4 pastile.As vrea sa stiu daca temerea mea e fondata... sau daca doctorul meu are dreptate.Acest doctor despre care vbesc este internist si nu hematolog dar din cate stiu s-a consultat cu oncologi si hamatologi in privinta mea.Analizele de la punctie si de mutatie jak 2 inca nu sunt gata.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.