Trigliceride risc crescut

03-12-2007
grosu79
Nu este medic/terapeut
grosu79
In urma efectuarii biochimiei, mamei i-a iesit la Trigliceride valoarea 602, cu risc foarte crescut. De asemenea, TGP 46 si TGO 36, Glucoza serica 111.
La Hemoleucograma EO 1.3, MO 11.1

Aceste valori sunt in afara limitelor normale, restul au iesit bine.
Mama nu vrea sa mearga repede la alte analize desi incerc sa o conving.
Va rog sa imi spuneti daca este ceva foarte grav.

Multumesc.
5 comentarii
0
03-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valoarea trigliceridelor impune un tratament de durata, cel mai util (in conditiile in care colesterolul se afla in valori normale) fiind Lipanthyl supra de 160 mg 1 cp/zi (in conditiile in care nu exista contraindicatii). Enzimele hepatice la limita superioara indica cel mai probabil o incarcare grasa a ficatului. Controlati si tensiunea arteriala, care daca este crescuta, constituie un factor de risc cardio-vascular suplimentar.
0
05-07-2013, ora 13:22
savona
Nu este medic/terapeut
savona
buna ziua. sunt mihaela 52 de ani 165 cm si o greutate de 75 kg. sufar de steatoza hepatica nonalcoolica deoarece nu consum bauturi alcoolice in urma ultimelor analize trigliceridele au valori putin crescute peste limita normala adica 188, colesterolul total 202, colesterol HDL 49. sunt putin alarmata si vreu sa va rog sa imi spuneti daca este cazul sa intervin cu o cura de detoxifiere sau vreun tratament specific acestei boli. va multumesc si va salut cu respect.
0
28-12-2013, ora 17:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru Doamna Mihaela si pentru toti cei care se gasesc in situatii similare cu dansa: Steatoza hepatica e bine sa fie tratata. De asemenea si valorile crescute ale trigliceridelor si colesterolului. In primul rand trebuie actionat printr-un regim alimentar corespunzator, cu reducerea grasimilor. In paralel cu acest regim recomand sa se ia si ceva produse naturiste care regleaza grasimile in corp si detoxifica ficatul. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
21-01-2014, ora 23:09
savona
Nu este medic/terapeut
savona
VA MULTUMESC PENTRU RASPUS DOMNULE DOCTOR IMI PARE RAU CA ACTUALMENTE SUNT FOARTE DEPARTE SI NU REUSESC SA VIN LA DUMNEAVOASTRA PENTRU O CONSULTATIE.
0
22-01-2014, ora 03:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Atunci cand veti avea posibilitatea sa veniti, va astept cu mare placere. Cu stima si respect;
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •