Trichomonas, rana pe col - si sotul trebuie sa faca tratament?

02-06-2012
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Buna ziua! In aprilie am facut analize de secretie si mi-a iesit infectie cu anaerobe, diagnosticul fiind colpita cu anaerobe; mentionez ca s-a descoperit si o rana pe col. Am primit tratament si eu si sotul. De atunci am avut contact sexual numai cu prezervativ de la inceput pana la sfarsit. Acum am repetat analizele de secretie, infectia cu anaerobe a trecut, dar a aparut o infectie cu Trichomonas si binenteles ca rana e tot acolo. Am primit din nou tratament si eu si sotul. Va rog sa-mi spuneti, avand in vedere ca la prima analiza nu am avut Trichomonas si de atunci am facut doar sex protejat, daca sotul este necesar sa faca tratament, deoarece organismul lui nu tolereaza bine medicamentele? Care este cauza aparitiei acestui Trichomonas si de ce nu dispare rana? Doamna doctor a zis ca este o leziune mica si dispare singura, doar ca au trecut vreo trei luni si e tot acolo. Va multumesc!
8 comentarii
0
03-06-2012, ora 16:01
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
In primul rand, dc medicul ti-a spus ca rana pe col nu este o problema si poti sa o lasi asa, nu ti face griji, Babes examen anual si verifica rezultatul cu medicul; dc iti iese bine Babesul nu ti face probleme,
Referitor la Trichomonas, acesta este o boala cu transmitere sexuala. Tratament vor primi ambii parteneri, tratamentul tb urmat atat de femeie cat si de barbat in acelasi timp; dc barbatul nu urmeaza tratamentul, el poate transmite in continuare femeii in timpul contactului sexual. Sotul tb sa discute cu medicul si sa accepte acea varianta de tratament care poate vindeca aceasta infectie. Sanatate!
0
03-06-2012, ora 19:55
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Multumesc pentru raspuns! Nelamurirea mea este ca daca Trichomoniaza este o boala cu transmitere sexuala, si eu nu am avut la penultimul examen de secretie si intre cele doua examene nu am avut contact neprotejat, cum am putut-o contacta? Trebuie sa mentionez ca nu am deloc scurgeri, decat o senzatie de usturime si uneori dureri in partea inferioara a abdomenului.
0
03-06-2012, ora 19:58
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Trichomonas este o BOALA CU TRASMITERE SEXUALA! Te rog mult, citeste despre toate BTS si ai grija cum te protejezi. Se ia DOAR prin contact sexual, deci intre parteneri.
0
04-06-2012, ora 13:47
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
As vrea sa stiu, daca ma puteti ajuta, daca poti sa ai Trichomonas si daca nu ai scurgeri ci numai usturimi, pentru ca am senzatia ca analizele nu au fost corecte deoarece, din cate am citit despre Trichomonas, nu am nici simptomele descrise si nici cum sa-l fi luat. Testu BPN, evidentiaza prezenta acestei boli, Trichomoniaza? Va multumesc pentru raspuns si pentru rabdare!
0
04-06-2012, ora 15:53
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Sugerez sa mergi la un lab/clinica si sa ti faci testul, dureaza f putin si asa scapi de orice dubiu.
0
04-06-2012, ora 18:20
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Testul BPN sau inca un examen de secretie?
0
04-06-2012, ora 20:26
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Babesul dc l-ai facut recent nu are rost sa-l refaci. Ex pt depistare Tricomonas se face din secretie, dar inca odata, exista un medic care te va consulta si care va sti exact ce tb sa ti recolteze. Sugerez un alt lab ca sa fii sigura de rezultat si fii deschisa cu medicul si pune-i cat mai multe intrebari cand esti acolo; el este acolo ca sa te ajute. Sanatate!
0
04-06-2012, ora 20:44
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Testul la care mi-a iesit Trichomonasul l-a facut d-na doctor pe loc: a luat secretie pe o lama si a pus-o la un microscop si a zis la am Trichomonas. Rezultatul de la BPN nu l-am primit inca si de aceea v-am intrebat daca se poate ca BPN-ul sa arate daca am sau nu Trichomonas. Va multumesc pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •