Trichomonas, va rog raspuns urgent dl doctor Mihalache !!!!

15-10-2008
amadeo280
Nu este medic/terapeut
amadeo280
Buna seara!
Am mai scris la sfarsitul unei discutii despre aceasta boala pe acest forum insa am constatat ca nu a fost mutata la inceputul listei asa ca eu, cu scuzele de rigoare, am deschis un subiect nou cu pb mea ca sa va rog sa ma ajutati!
Am urmatoarele simptome:
- mancarimi ale penisului cat si mai jos la vezica zilnic(nu permanente ci apar din cand in cand)
- secretii apoase incolore sau putin tulbure urat mirositoare (mirosul seamana cu cel de peste)
Nu le-am dat f.mare importanta deoarece nu erau f. puternice, insa in urma cu cca 2 luni a trebuit sa fac un tratament cu antibiotice (Augumentin 1000) ptr. o raceala puternica si am observat ca acea secretie urat mirosit. a disparut pe durata tratamentului, insa a reaparut la cca 1 sapt. dupa aceea, ceea ce m-a dus imediat cu gandul la o inf cu bts si inca una foarte veche deoarece am cca 5 ani de cand nu am mai facut sex neprotejat. Bineinteles ca dupa inca 1 sapt de framantari m-am dus la analize si mi-a iesit totul ok mai putin trichomonas. I-am spus si doctorului ceea ce scriu aici si el mi-a prescris un tratament banal cu metronidazol de 1 sapt. Ideea e ca totul a decurs ca si prima data cand am luat antibioticul (Augumentin) si anume ca mirosul urat a disp. dupa primele 2 zile de tratament insa la inca 2 sapt dupa tratament au reaparut. Nu stiu ce sa fac dupa ce am citit multe cazuri pe acest forum si am vazut adevarate scheme de tratament ptr aceasta boala (mai ales avand in vedere vechimea ei la mine) la doctorul la care am fost nu-mi vine sa ma mai duc si nici sa aleg eu de aici de pe forum o schema de tratament. As dori sa rog pe dl. doctor Mihalache sau pe alt doctor care imi poate da o schema de tratament sigura avand in vedere ce am scris mai sus. Varsta mea este de 31 ani, sex masculin si n-am avut niciodata niciun fel de probleme cand am luat antibiotice(mai exact am facut de 2 ori penicilina insa acum cca 15-20 ani si in urma cu cativa ani zinat sau augumentin si inj gentamicina).
Va multumesc si astept raspuns de la dvs va rog mult!!
2 comentarii
0
06-02-2010, ora 18:45
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
Ai o infectie cu bacterii anaerobeTricomonas(iesit pozitiv in analiza de laborator), gardnerell vaginalis(usturimi mincarime si secretie cu miros de peste) care sunt sensibile la metronidazol si augmentin, de aceea simptomele au disparut in urma tratamentului...Intrebare partenerul de viata a facut tratamentul pe care l-ai urmat tu??Daca nu te-ai reinfestet prin contact sexual...tratamentul clasic:Augmentin tb, Macmiror tb, si unguent meclon local, aulin.Tratamentul il va face ambi parteneri sexuali, pentru a se evita pericolul reinfestarii..Lenjeria intima se va fierbe sau calca cu fierul..
0
20-03-2011, ora 00:42
alex2011aaa
Identitate neconfirmată
alex2011aaa
Buna seara! D-le Doctor va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un tratament sau o indrumare. am pielea pe capul penisului foarte uscata (in partea de sus) si chiar s-a cam umflat un pic pe margine si simt o durere cand trag pielea dupa el. Mentionez ca in prezent iau flucoric de 50 mg de vreo 3 zile (din 7) in urma unei candide (un fel de matreata alba pe capul penisului) aparute de la o raceala tratata cu augmentin, Am facut bai cu bicarbonat alimentar vreo 4 seri iar de vreo 3 seri spal cu ceai de galbenele amestecat cu salvie. Am folosit si cu bepanthen, dar..fara rezultat! De fapt, un rezultat este: am scapat de albeata aia dar m-am ales cu "uscaciunea" asta...
Astept parerea dvs! Va multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.