Tresarire in somn remediu?

05-02-2014
ioana geo
Nu este medic/terapeut
ioana geo
Am avut cu ceva timp in urma niste atacuri de panica in urma unei perioade mai stresante, incetul cu incetul mi-am revenit luand niste vitamine si prin odihna si diminuarea stresului la un nivel minim.Dar am observat ca inainte sa adorm am inceput sa tresar chiar cand atipesc si ma trezesc speriata, inima imi bate mai tare si simt asa un tremur prin corp ca si cum s-ar zgaltai patul cu mine apoi ma calmez si iar o iau de la capat pana cand adorm.Eu am pus acest simptom pe seama acelor atacuri si pe seama epuizarii dar am inceput sa citesc despre asta si am gasit pe forum un subiect asemanator si cineva a postat un remediu mai neobisnuit sau cel putin neauzit de mine pana acum.Sa iau un cablu electric cu fire de cupru, il dezizolezi la capete si amplasezi un capat pe piciorul drept si celalalt pe mana stanga si practic revine echilibrul celor 2 parti.Se face 10-15 zile si se tine care 10-20 de minute apoi schimbi capetele la mana respectiv piciorul opus.As vrea sa aud parerea unui doctor despre aceasta tehnica fiindca nu am auzit de ea.Sau as dori alte pareri despre simptomele mele ce as putea sa fac ca sa nu mai tresar asa in somn fiindca ma trezesc neodihnita si mi-e frica ca daca nu rezolv aceasta problema s-ar putea dezvolta si altele mai serioase.Am luat o luna vitamax si m-a ajutat mult astazi am terminat ultima pastila oare m-ar ajuta sa iau un tratament cu magneziu sau ar trebui sa iau o pauza intre cele 2?Multumesc mult!
2 comentarii
0
10-03-2016, ora 08:33
semaca2005
Nu este medic/terapeut
semaca2005
Buna ziua ati rezolvat in vre un fel problema? Ati gasit un remediu...?
0
23-03-2016, ora 16:41
ft vivi
Nu este medic/terapeut
ft vivi
Buna ziua,

Ma tratez de doi ani impotriva tresaririlor din somn, dar in ultimele doua zile am avut usoare tresariri in timpul somnului (la intervale de timp de 3, 5, 10, 20, 50 minute in timpul visurilor) si nu le pot stapani (desi nu am temeri, caut in permanenta sa dorm linistit). Daca raman treaz, nu mai am tresariri. Din ce cauza acestea apar si cum pot fi prevenite de-acum inainte, desi ma tratez in fiecare seara cu 400 mg comprimate la greutatea de 75 kg a corpului? Multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: