Tremuratul mainilor | Forumul Medical ROmedic

Tremuratul mainilor

41 comentarii 1 2
1
22-01-2012, ora 15:58
anonym3
Nu este medic/terapeut
anonym3
salut am si eu aceasta problema circa de 2 ani de zile.la inceput se manifesta la stres si emotii sau cand trebe sa vorbesc cu cineva.am si eu aceeasi problema ca si restu.am stari de melancolie ori depresie ceea ce acum 1 sau 2 ani nici simptome navea.mam schimbat complet de cand am aceasta problema nu mai pot sa vorbesc cu prietenii despre un subiect mai interesant am pierdut contactu cu prietenii ceea ce pare a fi din acest motiv.recent starea umpic sa agrevat si mainile si picioarele imi tremura chiar si daca nu fac efort mare ori daca numa stau.daca aveti careva aceste simptome si stiti despre ce ii vorba va rog sa lasati cat mai multe detalii
0
10-02-2012, ora 17:53
movitrading
Nu este medic/terapeut
movitrading
ai gasit tratament la boala ta ? imi trebuie si mie
1
03-04-2012, ora 15:34
ioana7
Nu este medic/terapeut
ioana7
Eu cred ca tremuratul mainilor daca nu este o cauza fizica este cu siguranta una psihica. Spun asta pentru ca eu am aceasta problema inca din scoala. Am o fobie sociala de atunci. Imi trmura mainile f tare in contexte diferite: examene, situatii noi, etc, etc. iar cand vorbesc cu oamenii simt cum imi tremura tot corpul si chiar vocea, motiv pt care ii si evit. Problema este ca nu se poate controla acest tremur, cel putin eu nu reusesc. Apropo de medicamente am incercat din acelea pe baza de plante dar nu au efect si nici autosugestia nu merge. Aveti alte solutii?
0
24-05-2012, ora 13:14
vlad177
Nu este medic/terapeut
vlad177
sal, am 24 ani si am aceasi problema cu tremuratul mainiilor, cand tre sa fac ceva si se uita cineva la mine tremur mai tare, majoritatea timpului cand tremur sunt agitat, am obs. cand ies in oras si beau alcool numai tremur ma gandeam ca poate ii din cauza emotiilor, dar tremur cand sunt si cu ai mei si chiar nu am emotii deloc, un doc. neurolog mi-o zis sa las tigarile, sucuri gen cola, peps.., energizante, cafea alcool.
cand ma mai joc pe pc si sunt concentrat tare mai dau si din cap:))
am auzit ca, chestia asta cu tremuratu se accentueaza la 3-5ani
eu astept un comment de la cineva care a avut problema asta si i-a trecut, ca nu am vazut niciunul din cele scrise aici.
1
23-01-2013, ora 22:02
smaranda B
Nu este medic/terapeut
smaranda B
buna, am 25 de ani aproape 26..de multi ani sufar de Anemie Sideroblastica (anemie cu sideroblasti inelari ) alaturi de Insuficienta Tricuspidiana gr 3 si Mitrala gr 2.dar de vreun an mi sa pus si diagnosticul de Sindromul Picioarelor Nelinistite (stress leg sindrom ) dar intrebarea mea ar fi :de ce anume imi tremura mainile si cateodata tot corpul..intradevar de un an tatal meu a murit si am suferit enorm dupa el..dar nu cred ca asta ar putea sa ma fi afectat atata de mult..si totusi in general seara am acest tremur mai intens sau cand ma simt mai prost, alaturi de asta imi bate inima foarte tare (mentionez ca valorile sunt normale) dar imi tremura mainile si tot corpul uneori incat imi e groaza sa stau pe scaun fara sa nu se observe mana tremurand sau picioarele..va rog din suflet vreau o explicatie
0
03-07-2014, ora 22:29
ludmil
Nu este medic/terapeut
ludmil
Descrierile voastre imi sunt atat de cunoscute, din pacate :(
Am 34 de ani iar cu tremuratul mainilor ma confrunt de prin clasa a VIII-a. Citind postarile voastre, aproape ca ma regasesc in fiecare si in toate la un loc.

In ce ma priveste, stiu ca este vorba despre o consecinta a unui pacat pe care l-am facut de mica, o perioada foarte lunga de timp. N-am asociat multa vreme tremuratul mainilor cu masturbarea, dar, am fost surprinsa sa citesc pe internet, in urma cu doar cativa ani, ca acesta este una din multele consecinte negative cu care se confrunta cei care practica pacatul masturbarii. Si stiind prea bine ca si eu practicam acest pacat, nu mi-a luat mult timp sa recunosc adevarul. Ulterior, si parintele duhovnic mi-a confirmat acest lucru, in cazul in care mai eram inca tentata sa cred ca putea fi vorba de vreo lipsa de calciu sau ceva de genul asta...

Nu stiu cati dintre voi vor putea sa-si dea aceeasi explicatie ca si mine, dar, cei care stiu ca au practicat/practica pacatul masturbarii ar putea sa accepte un adevar, daca vor dori.

Am scapat de obiceiul masturbarii in momentul in care m-am spovedit cu sinceritate. De tremurat insa n-am scapat si nu stiu daca voi trai o minune si in aceasta privinta. Dumnezeu ne tamaduieste de orice boala, trupeasca sau sufleteasca, daca ne invatam lectia si daca ne este de folos.

Poate ca nu e atat de necesar sa scap de acest tremurat, desi recunosc sincer ca mi-as dori sa ma vad vindecata si in acest sens si as fi tare fericita sa fiu scutita de situatiile penibile pe care le traiesc deseori, pentru ca imi este imposibil sa-mi controlez tremuratul mainilor iar uneori, cand emotiile sunt foarte puternice, chiar a intregului corp si al vocii. Dar, cum spuneam, sunt constienta ca e o consecinta a ceea ce am facut, ca mai toate greselile au si urmari si ca, pana la urma, in felul asta nu uit cine sunt de fapt si ce preocupari urate si deviate de la normal am avut. Si poate ca acest lucru imi este mai de folos!
In plus, din lista cu efecte negative cu care m-am imbogatit de pe urma acestui pacat si pe care mi le doresc rezolvate, tremuratul e ultimul pe lista. Sunt fericita ca am scapat definitiv, prin spovedanie, de patima masturbarii, de sentimentul acut de murdarie trupeasca si sufleteasca, am scapat de depresii si de oboseala cronica, pe care alta data nu cautam sa mi-o justific, iar acum imi doresc sa am copii, sa simt placere din relatiile intime cu sotul meu si sa scap de tremurat. Insa prioritatea o reprezinta copiii! :)

Sanatate tuturor!
0
05-02-2017, ora 19:40
gic
Nu este medic/terapeut
gic
salut anao89 : vreau sati spun ca si eu am aceasta problema dar e inca de la nastere, dar s-a observat putin mai tarziu, si parintii nu au luat nici o masura, si acum mare fiind cred ca e prea tarziu miau zis medicii... tu ai rezolvat cumva? trimitemi te rog un raspuns, dak e nevoie iti dau adresa mea de email: ------*

(*modificat de admin)
0
17-02-2017, ora 21:38
IgorMoraru
Nu este medic/terapeut
IgorMoraru
Buna ludmil. E foarte probabil sa fie o nevroza, si tremorul este un simptom frecvent al acestei maladii ( http://actinmed.com/articles/view/nevroza ). Insa felul in care priviti faptul masturbarii cred ca e principala problema. Ma rog, poate e rusinos, insa e ceva fiziologic. Ar fi bine sa discutati cu un psiholog, si sa eliminati aceasta tendinta spre autobiciure pentru unele presupuse greseli sau pacate. Gresim cu totii si mai facem pacate citeodata, insa greselile ar trebui sa ne invete insa nu sa ne domine viata care urmeaza dupa ce le-am facut.
0
26-03-2018, ora 13:06
Georgi Anna
Nu este medic/terapeut
Georgi Anna
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu o lamurire sau un sfat legat de problema si ingrijorarea mea.
De cateva luni au inceput sa imi tremure foarte tare mainile. Inainte nu imi tremurau deloc.
Tin sa specific ca am 26 de ani si ca analizele de sange pe care mi le-am facut in urma cu vreo 2-3 saptamani au iesit ok. Sunt si fumatoare, cafea nu consum (decat 3 in 1, cel mai slab, colo nu mai beau foarte des), de mica insa imi trosnesc degetele frecvent, iau si un tratament antidepresiv pe care l-am mai luat in urma cu 3 ani insa care nu a avut vreun efect in acest sens. Imi fac griji din ce in ce mai mult, intrucat sunt in stadiul in care nu pot face nici macar o fotografie. Aceasta problema a aparut in urma cu aproximativ 5 luni (dupa o despartire).

Multumesc anticipat!
0
24-05-2018, ora 22:19
Dorani
Nu este medic/terapeut
Dorani
Buna ziua ! Acum 2 ani ne-am mutat si sotul meu a avut un soc datorita schimbarii. A facut depresie. De atunci ia medicamente zoloft si gerodorm. De ceva vreme se comfrunta cu o problema destul de urata. Ai tremura mana dar numai cand scrie. Ce poate fi si ce treb sa faca???
0
04-10-2018, ora 10:34
Kamel7
Nu este medic/terapeut
Kamel7
In legătură cu tremuratul mâinilor așa, fără motiv, fără cauze medicale, desigur mai aprig la emoții, am o prietenă care a rezolvat problema de când a plecat in Austria și ia CBD(canabis medicinal) cumpărat din farmacie într-o formă de dozare in plastic tip seringa, pune pe deget câțiva mm și freacă pe gingie. E cu efect rapid, mâinile nu mai tremură și costă vreo 80 euro acolo, repet e medicament legal se da fără rețetă și e și contra durerilor la vârstnici gen uleios in sticluță.
Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.