Tremurat, fata palida, transpiratii in zona capului

29-09-2008
Medussa
Nu este medic/terapeut
Medussa
Buna seara!As dori sa stiu daca sotul meu este bolnav de ceva sau este din cauza anotimpului rece.Are 150 Kg si incearca sa slabeasca, mananca doar de 2 ori pe zi si fumeaza in exces, sta foarte mult noaptea la calculator.Ziua insa are urmatoarele simptome:dureri de cap la spate, fata palida, cateodata tremura si simte ca i se face rau si transpira la cap desi nu este cald (curge transpiratia de pe frunte excesiv).Acum a inceput aproape in fiecare zi sa aiba aceste simptome.Va rog sa imi spuneti daca este ceva grav sau inceput de vreo boala(el nu a mai fost bolnav pana acum)daca ma puteti ajuta cu un sfat(nu stiu ce sa ii dau, cum sa reactionez atunci cand are aceste stari) va rog din suflet sa imi raspundeti.
18 comentarii
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In primul rand, in timpul regimului de slabit trebuie sa ia ub aport de calciu zilnic (eventual Cal-D-Vita) uneori si magneziu. De asemenea, trebuie sa consume multe lichide pentru ca poate face hipotensiune si chiar daca tine regim nu trebuie omis micul dejun. Cele expuse de dvs. se regasesc in hipoglicemie si in tabloul lipsei de calciu.
0
23-10-2008, ora 17:57
Medussa
Nu este medic/terapeut
Medussa
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Sper sa-l conving si pe el.
0
12-09-2011, ora 18:01
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Am facut diverse analize, ce par a fi normale, dupa spusele m de familie, dar eu nu ma simt bine.Atual sunt palid, fara prea mult chef, am o senzatie de rau uneori senzatie de slabiciune.Am facut doua colonoscopii, o endoscopie si nu au gasit nimic.Diagnostic colon iritabil.In urma cu 4 luni am facut o operatie de hernie ing directa dreapta, cu plasa si de atunci simt o durere ce urca in sus pe partea respectiva.Zona de sub operatie e amortita si simt niste furnicaturi si intepaturi.Ecografia abdominala nu arata nimic in neregula, analizele de ficat sunt bune, cele de pancreas la fel, acid uric normal, cratinina normala, scaun digestie fara tulburari, hemoragii oculte negativ doar volumul mediu trombocitar usor marit 13.6 fl si dbil 0.3mg/dl.Am 47 ani, 174cm, 65.4 kg.Mentionez ca de 4 ani nu mananc nimic prajit si aproape fara ulei, doar de masline in salate.Vicii : 1-2 cafele si 3-4 tigari pe zi.Ce sa mai fac ca de 4 ani nu mai reusesc sa-mi revin ?Oare am ceva la plamani si nu s-a observat cand au facut radioscopia pt operatie ? Poate ma ajuta si pe mine cineva.Multumesc! NADIR
0
13-09-2011, ora 00:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
nadir, colonoscopiile si endoscopia ti le-a recomandat un doctor sau le-ai facut la cerere?
Trebuie sa fi fost o problema de le-ai facut.
Asa, pe forum este mai greu de aflat ce ai. Dar, daca nu ai gasit cauza pana acum, ar trebui sa o iei incet, prin eliminare pana ajungi la cauza.
Daca vrei, mai da ceva detalii despre cum anume te simti si sa vedem care dintre simptome raman si care se exclud.
- ai ameteli, transpiri noaptea
- ti-e greata
- te doare in dreapta sub coaste
- te dor rinichii sau durerea coboara spre partea inghinala. urinezi destul sau simti o jena la urinat
- ai temperatura sau ai avut de curand
- te doare in stanga sub coaste si durerea merge in sus (spre umar)
- te doare abdomenul in partea stanga
- esti balonat, constipat sau spre diaree
- simti mancarimi pe piele
- Ai sinuzita (sau ai avut de curand), ori te doare in gat
- te dor articulatiile - la- mana, sold, genunchi sau te doare calcaiul
- Ce tensiune ai si daca ai facut un consult la cardioilogie? ai varice?
- simti picioarele grele de la pulpa in jos - se umfla picioarele
- Cat ai hemoglobina, leucocitele, fibrinogenul, vsh-ul - neutrofilele, dar trebuie sa scrii si valorile de referinta ale laboratorului
- Cum stai cu calciu lactic si fierul (sideremia) ?
- iei ceva medicamente sau suplimente?
- ai probleme cu dantura - carii sau lucrari mai mari
Din ce motive ai facut acele investigatii?
Scrie care anume dintre aceste simptome le ai, eventual daca ai si altceva in plus.
0
13-09-2011, ora 00:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Medussa, sotul tau ar trebui sa consulte un cardiolog, sa vada cum sta cu tensiunea.
Deasemenea simptomele descrise ar putea fi si o manifestare de hipoglicemie
Daca slabeste brusc, poate avea probleme cu pancreasul care continua sa produca insulina pentru greutatea lui de dinainte.
Insulina nu poate scadea asa brusc si sa tina pasul cu ritmul lui de slabire si face o cadere de glicemie care se manifesta asa cum ai descris tu.
Poate ar trebui sa il vada un doctor dr.cardiolog, un dr internist sau chiar un nutritionist. Sa ii verifice tensiunea, pancreasul si dieta.
Nu e bine ce face.
Trebuie sa slabeasca mai lent, nu prin infometare. Doar nici de ingrasat nu s-a ingrasat brusc!
0
13-09-2011, ora 12:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Medussa, citeste aici despre hipoglicemie:
http://www.diabetzaharat.ro/simptome_hipo.html
0
13-09-2011, ora 12:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
scuze.vad ca postarea medussei este mai veche :((((
0
14-09-2011, ora 20:35
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Tema, multumesc pentu interes ! Am facut acele colonoscopii si endoscopii la cerere, pentruca medicul gastroenterolog nu le-a considerat necesare, au fost excluse prin analizele de sange si examen hemoragii oculte.Am cerut acele examene suplimentare pt-ca dupa tratamentele prescrise nu s-a ameliorat nimic.Vorbesc aici despre medicatie specifica tractului gastro intestinal.Simptomele care m-au pus pe ganduri, mai ales atunci erau: jena in partea stanga, ca un arici, borbolisme si perstaltism intestinal vizibil in abdomen plus balonari.Actual dupa operatia de hernie dreapta, ma supara si aceasta parte dar nu sub coaste ci undeva mai jos si pleaca de la ea in sus.La acestea se adauga senzatie de neliniste in abdomen si parca mi-ar pune cineva burta intrun corset, si strage.Am avut si inaite si acum dureri in calcaie si la sale iar dimineata la prima urinare ma cam ustura si exact cand ma trezesc trebuie sa fug la veceu ca sa scap de senzatia imperioasa de urinare.Picioarele nu se umfla doar ca le simt obosite iar inceput de varice am ca e genetic de la ambii parinti.Diagnosticul lor a fost colon iritabil pe baza nervoasa.Iti scriu acum ultimile analize mai precis din august:vsh 3mm/ora, leucocite 9.25x10, neu 59, 38%, lym 29, 1%, mon7, 8%, eos2.9%, bas0.4%,
hematii 5.62x10, hemoglobina 16.3g/dl, hematocrit 49.6%, trombocite 173x10 in rest volumurile medii la formula hemoleucogramei se incadreaza perfect exceptie facand v.m.tombocitar care este 13.6fl si limita sup este 11.8fl si mai e plachetocrit 0.24%.Acum celelalte acid uric 6.10mg/dl, creatinina serica 1.02mg/dl, colesterol seric total 218mg/dl, ldl colesterol 118mg/dl, fosfataza alcalina 195Ul/l, gama GT21Ul/l, amilazemie 64Ul/l, GOT 20 U/L, GPT 15 U/L, glicemie 103,
trigliceride 96 mg/dl si dbil 0.3 mg/dl care e la limita superioara.Am facut si ecografie ficat, rinichi, splina, canal coledoc,
vezica biliara si urinara, pancreas, vena porta, prostata si pentruca sunt slab si asa am fost doctorul a spus ca practicienii in ecografie ar trebui sa faca practica pe mine pt-ca am organe bune de luat ca etalon.Concluzia dupa toate aceste investigatii a fost ca totul e pe baza nervoasa si stress, ori eu m-am saturat de aceste explicatii.
Nu sunt constipat nicidata iar scaunul este normal iar uneori mai moale, dar nu diaree, o data sau de doua ori pe an se intampla sa am diaree.
Multumesc pt rabdare si daca e posibil un sfat. Nadir
0
14-09-2011, ora 20:51
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Tema, revin cu completari, uneori cand trec de la umbra la soare ma ia cu ameteala, probleme cu dintii nu am ci doar parca ma mananca, am uneori si mancarimi de piele, febra nu fac nu am facut nici dupa operatiea de acum patru luni, nu transpir noaptea, doar ca ma trzesc in fiecare noapte in jurul orei patru si adorm greu dupa, tensiune 12 cu 6 sau daca nu beau cafea 10cu 6 si am o stare proasta si ma stresaza gandul ca am ceva grav si nu descopera nimeni.
Aproape toate aceste probleme au inceput in 2008 si de atunci fac analize de doua ori pe an.
Multumesc !
0
14-09-2011, ora 21:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In primul rand ma gandesc la o infectie urinara - urgenta de a urina, dureri de sale, acid uric cam mare. usturimi.
Mananci multa carne? ai hemiglobina cam mare
Trebuie luate pe rand :
urocultura cu antibiograma ar trebui facuta, antibiograma neaparat ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Nu faci oricum tratament deoarece bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice.
Daca elimini bacteria din urina, dispar si multe dintre simtome. Ameteala ar indica o anemie. Daca ai fierul mic, este posibil sa ai e-coli in urina. E-coli mananca fierul din organism si asa apare anemia prin deficit de fier.
Zici ca te mananca pielea. Ti se pare si cam galbena? Uita-te sub pleoapele de jos, in oglinda si vezi daca sunt galbene sau albul ochiului daca este galben.
0
14-09-2011, ora 21:31
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
M-am uitat la pleoape nu sunt galbene si nici albul ochilor, cat despre carne mananc zilnic de peste, pui sau curcan.
Am facut si urocultura anul trecut cand aveam aceleasi simptome, dar nu a iesit nimic, o mai fac odata ca poate cine stie.Am vazut si eu ca unele valori sunt cam ridicate dar medicul a spus ca nu sunt probleme.Poate oare stresul si problemele cotidiene sa dea aceste pseudosimptome.Eu unul nu stiu ce sa mai fac ?
0
14-09-2011, ora 22:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da...unii spun multe ca sa scape mai repede.
Important este ce faci de acum incolo...
In primul rand, carnea de curcan face sa creasca ureea, carnea de manzat deasemenea, de altfel, tot ce este animal tanar.
Nu mai manca curcan, macar mananca mai rar si in nici un caz in fiecare zi carne si schimba si doctorul...asta asa, ca nu ti-a dat nici un sfat desi sunt aici multe semne - daca vroia, le vedea.
Carnea mancata in fiecare zi poate sa provoace un cancer de colon - celula canceroasa se hraneste cu proteine...din carne.
In stanga este posibil sa ai diverticuli la colon, la colonoscopie trebuia sa se vada. Ai asa ceva? asta ar explica acele senzatii.
Intra in diverticuli seminte sau alte materii si se elimina mai greu de acolo. Trebuie urmarita alimentatia.
Facand tratament pentru infectia urinara, se mai regleaza si flora intestinala care pare dereglata.
Ar trebui sa mananci chefir, iaurt dar nu cu 0% ci normal si nu cremos...sa arate cat mai natural, adica sa se taie cu lingurita...nu pot sa dau nume, de aceea am zis ca chefirul mi se pare mai bun.
Dupa bolborismele pe care le descrii, ma gandesc ca nu cumva sa fie si o micoza genitala.
Barbatii nici nu au simptome local dar ea exista. Ar trebui facuta o analiza pentru depistare. Sau, ai mai putea vedea intr-un fel - daca ai matreta. Ciudat, nu? Dar, daca matreata este prezenta inseamna ca este un mediu propice asa ca, este si genital desi sunt fungi diteriti. In general asa se intampla.
Ciupercile se inmultesc oriunde au un mediu propice, iar ele sunt oricum si in colon. Dar bacteriile si fungii trebuie sa pastreze un echilibru, iar daca acest echilibru se strica, apar infectiile.
Si da, stresul si consumul de dulciuri, inclusiv sucuri pot favoriza dezvoltarea ciupercilor.
Dereglarile intestinale deasemenea dar cu ceva dieta si fara dulciuri macar un timp...ai si glicemia cam mare- se rezolva.
Deci, ar trebui sa faci asa :
- Urocultura cu antibiograma - nu altfel- cere antibiograma neaparat. daca spune ca nu face, mergi la alt laborator.
- analiza de secretie uretrala cu antibiograma si antifungigrama
- Nu mai manca dulciuri si carne decat foarte rar, macar 2-3 luni ca sa se regleze flora intestinala
- Mananca chefir, brinzica proaspata, banane, avocado, mango...daca vrei iti mai spun.
- painea - felii sau cubulete - sa o usuci in cuptor dar fara sa o prajesti - painea proaspata fermenteaza si mai se si lipeste de colon
0
14-09-2011, ora 22:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Intepaturile in pareta derapta, ma gandesc sca pot fi si de la praporele.
In general, dupa o operatie de hernie intr-o parte, se poate rupe praporele in cealalta parte - poate la un efort.
Praporele, ca sa il coasa l-a intins asa ca, se poate rupe mai repede la un efort mai mare sau facut brusc.
0
14-09-2011, ora 22:38
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Multumesc pentru sfaturi.
Alimentatia mea este variata, pe langa carne, mananc zilnic legume, fructe, cereale amestec cu iaurt si nu o sa mai manac carne sa vad cum e. Diverticuli nu am, chiar l-am vazut si eu, este chiar aproape neted, singura problema e un'
'S"un pic mai ciudat la sigmoid dar e asa de cand m-am nascut. O sa vad cum ies analizele de urina si cele de secretie uretrala, numai ca eu nu am asa ceva.
0
14-09-2011, ora 23:16
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atunci, nu le face doar pentru ca am spus eu.
Este doar o parere avand in vedere simptomele si cateva date care au reiesit din analize.
Eu doar am zis ca ar fi bine sa le faci. daca te simti asa rau, trebuie sa gasesti cauza, iar daca nu ai gasit-o pana acum, singura modalitate a mai ramas sa o cauti prin eliminare. Ceva este, important e - unde?
Barbatii in general nu prea au simptome asa puternice la unele infectii in zona genitala si urinara, poate chiar deloc.
Iar netratate la timp, cand se cronicizeaza, incep sa dea semne la distanta - ameteli, doare mijlocul, poate si o articulatie si multe altele, depinde de bacterie si de locul unde este infectia.
Si nu poti sa stii ce are si partenera, eventual cand are ea ceva, trebuie sa te tratezi si tu...daca iti spune.
Iar cu mancarea, nu este bine sa le amesteci, mananca un timp alimente luate separat, pana vezi ce iti face bine si ce sa mananci mai rar.
Mancarea este ea insasi un medicament. Amestecata cum nu trebuie poate sa faca totusi mult rau.
Este bine ca nu ai diverticuli, dar asta inseamna ca simtomele nu sunt de acolo ci flora intestinala dereglata.
Incearca sa mananci mai putin diversificat un timp, nu cereale cu iaurt ca fermenteaza si faci gaze, ci chefir.
Nu amesteci fructele cu legumele, fara varza, fasole, mazare, macar un timp pana se mai regleaza intesinul si vezi si cum ies analizele, daca le faci.
Oricum, fara carne si dulciuri macar o saptamana.
Poti sa mananci piept de pui la cuptor, asta da dar nu asa des macar. Si sa nu uiti sa usuci painea - ca sa ii opresti drojdiile.
Analizele sa nu le faci fara antibiograma ca le faci degeaba. Oricum, daca nu este nimic, nu se plateste antibiograma.
Intreaba la laborator mai intai cum trebuie sa te pregatesti pentru ele.
O sa iti dea de acolo sau iti cumperi un borcanel steril pentru urina pe care o recoltezi dimineata cum te scoli.
Cu o zi inainte nu trebuie sa bei multe lichide - lapte, ceai sau bere ca astea provoaca diureza - vei urina mult inainte de analiza, iar urina va fi prea diluata a doua zi si analiza poate sa iasa fals negativa.
In urina sunt oricum bacterii, dar ca sa se considere patogene trebuie sa depaseasca un anumit numar. Daca urinezi mult cu o zi inainte se mai dilueaza urina si rezultatul va fi neconcludent.
. Pentru cealalta analiza intrebi ce sa faci.
0
15-09-2011, ora 00:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Totusi, leucocitele 9, 25 indica o infectie undeva. Daca nu este genital sau urinar, poate fi si o sinuzita.
Nici peste nu ar trebui sa mananci asa des, apele sunt poluate... mai sunt si altele.. si daca mananci pesti proaspeti te mai poti trezi si cu ceva musafiri - tenie de ex. Ai grija.
Daca sunt congelati macar mor parazitii, dar pot oricum sa contina metale grele si altele...si cum mananci des..nici nu stii pe unde sa te mai cauti.
Tot ce e des e prea mult. Gandeste-te ca, ce mananci azi se elimina abia peste 2 zile cel mai devreme.
0
20-09-2011, ora 20:45
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Tema, azi am primit rezultatele de la urina, totul este normal si nici agenti patogeni nu au fost prezenti.La un moment dat a fost o neantelegere, eu nu ti-am reprosat nimic, deci scuze daca m-ai inteles gresit.Daca nu cer prea mult spune-mi ce sa mananc intro zi : dimineata, amiaza si seara.Momentan ma opresc cu analizele, plec in concediu pana luna viitoare, astept sa vad daca imi mai trec simptomele si pe urma mai vad.Oricum multumesc pentru interes. Pa !
0
02-10-2011, ora 19:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Bine ca nu ai infectie urinara dar - urgenta la urinat, leucocitele multe prostata marita + durerea de calcaie ar indica totusi o infectie in zona, poate daca nu urinara, atunci genitala. Posibil si o sinuzita.
Pielea te mananca mereu? Nu vreau sa te alarmez dar acesta poate fi un simptom de hepatita C
In legatura cu dieta, nu sunt nutritionist dar din experienta ti-as putea oferi cateva variante.
Oricum dieta trebuie individualizata pentru fiecare persoana, nu este asa, ceva fix.
Trebuie urmarit ce iti face bine si ce nu iti prieste si in ce combinatie. De aceea ar trebui sa incepi cu alimente luate separat si apoi sa incerci combinatii.
Mai trebuie sa tii cont si ca unele simptome pot fi de la prapore, chiar daca nu a aparut o hernie in partea stanga.
Poti manca dimineata paine cu unt si branza, nu cu gem ca sa nu te baloneze - asta poti incerca dupa un timp si vezi cum te simti,
- chefir - intai gol, apoi il poti amesteca cu fulgi si urmaresti daca te baloneaza cam in 2-3 ore.
I- aurtul deasemenea este foarte bun, regleaza flora intestinala. Iaurtul cel mai simplu.
-piept de pui la gratar sau la cuptor cu diverse garnituri - orez, piure, cartofi la cuptor
-brocoli fiert in apa clocotita cam 7 minute - il scurgi si pui putina smantana si sare
- banane, kiwi, avocado, mango, portocale - de ex. avocado il poti manca amestecat cu branza si ceapa - eventual verde- tocata marunt. Este excelent ! Daca ceapa te baloneaza, il amesteci doar cu branza si putina sare daca mai este nevoie.
Pasezi cu furculita un avocado dupa ce il tai in jumatate si il scoti cu lingura din coaja - vezi sa nu fie maro in interior ci doar verde si putin galbui, iar branza o poti pune bucatele sau amestecata omogen.
Ca sa personalizezi o dieta depinde si de munca pe care o depui, de cat de rapid este metabolismul tau, cand anume ai posibilitatea sa mananci la servici sice... ca sa nu miroasa...intelegi.
deasemenea nu iti poti schimba brusc dieta ca si acesta este un stres major pentru organism. de ex. pana acum mancai zilnic carne - acum ar trebui sa reduci - cam de trei ori pe saptamana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: