Tremur incontrolabil, puls ridicat, senzatie de sufocare...

01-02-2010
DiaDIA
Nu este medic/terapeut
DiaDIA
Am avut 4 crize asemanatoare pana acum:
-senzatie de lesin
-senzatie de voma
-senzatie de caldura
-vedere incetosata
-puls accelerat
-respiratie ingreunata
-tremur puternic al corpului incontrolabil
as vrea sa stiu macar o idee, daca este ceva grav sau daca trebuie urmat un tratament
Va multumesc!
12 comentarii
0
01-02-2010, ora 12:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ai nevoie de un tratament, insa mergi pt, un tratament vindecator la un medic homeopat bun, homeopatai vindeca asa ceva fara medicamente toxice si periculoase.
Daca nu sti nici unul bun iti pot recomanda pe cineva, depinde de orasul in care locuiesti.
0
01-02-2010, ora 12:13
DiaDIA
Nu este medic/terapeut
DiaDIA
Nu cunosc nici unul si sunt din Ploiesti, daca imi poti recomanda ti-asi multumi!
0
01-02-2010, ora 12:36
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
buna sunt delia si ti-as recomanda un control psihiatric. ai sintome anxioase (stari de panica )de care sufar si eu de 3 ani. multa sanatate !
0
01-02-2010, ora 15:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Delia,
si vrei sa sufere si ea acum 3 ani de zile - cel putin - ca tine ?
Un iepure nu are ce sa recomande la alt iepure decat fuga. Alte metode nu stie.
Daca te-ai fi dus in loc de psihiatrie la un homeopat acum erai poate deja vindecata sau cel putin nu ai fi contribuit la vinzarea inutila a medicamentelor chimice cu efecte secundare sigure atata timp.
Cred insa ca toata lumea stie ca trebuie sa se duca la psihiatru pt. probeleme de genul asta, insa problema mare este ca psihiatru nu prea poate vindeca - trateaza numai - dovada o dai chiar tu - si acel psihiatru nici nu stie de efectele adevarate ale substantelor pe care le prescrie si nici nu prea ii pasa caci nu le inghite el.
0
01-02-2010, ora 15:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna, in Ploiesti sunt parca ceva medici homeopati insa eu nu cunosc pe nimeni in care sa am incredere ca face homeopatia clasica adevarata asa ca iti recomand sa mergi ori la Dr. Silvia Nedelcu ori la Ileana Randasu in Bucuresti. Le gasesti in google. Cu un singur remediu homeopat, daca este potrivit simptomelor, poti cel putin anula crizele acestea si asta fara a dauna copului pe undeva. De dorit este insa vindecarea ca ele sa nu mai apara pt. ca sa nu mai ai nevoie de nici un remediu. Acest lucru este posibil in homeopatie.
0
01-02-2010, ora 15:53
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
nu am fost la un psihiatru am fost internata acum 3 ani la medicala 2 in sibiu si mi-sa dat 2 cutii de alprazoram circa 3 saptamini de tratament. cit l-am luat mi-a fost bine dar starile de rau au recidivat. doctorul de familie mi-a dat persen ceva pe baza de plante dar fara vreun efect (vreau sa spun ca tot timpul am negat ca am ceva psihic dar am ajuns la capatul puterilor nu mai pot iesi pe strada ne insotita si am 2 copii de intretinut ) si acuma vreau sa incerc un psihiatru pt ca mam uitat pe internet si numai cu tratament de specialitata se trateaza. credema ca e mult mai greu daca trece timpul si nu o tratezi. tratamentul homeopat chiar nu stiu ce sa zic de el!
0
01-02-2010, ora 15:54
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
ai suferit si tu cumva de asa ceva si te-ai vindecat spunene si noua.
0
01-02-2010, ora 17:51
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu am suferit, doamne ajuta, insa am ajutat pe altii sa se vindece de asa ceva. Remediile din plante nu au cum sa vindece asa ceva. Numai homeopatia poate. Si pe tine te poate ajuta homeopatia, mai ales ca ai 2 copii.
0
10-07-2010, ora 13:22
Malak007
Nu este medic/terapeut
Malak007
scarface scuza-ma ca-ti spun, dar mai bine mergi in padurice cu medicii homeopati cu tot. Sora mea are aceleasi simptome descrise in postul acesta, am chemat homeopatul acasa pt. ca nu era transportabila si a lasat-o cum a gasit-o. SAU O SA NE SPUI CA E UN ALT MEDIC OLOG?
DiaDIA si ungar delia v-as multumi daca mi-ati detalia un pic simptomele si cum reusiti sa gestionati crizele astea, ca la sora mea as putea sa le numesc crize, se repeta la aproximativ 3 luni, intre timp n-are nicio problema. Cum spuneam, simptomele surorii mele seamana cu cele descrise de DiaDIA, noi ne chinuim de un an cu ele si intr-adevar am ajuns la capatul puterilor. A fost internata de 5 ori intr-un an, de fiecare data diagnosticul a fost enterocolita sau criza biliara pt. ca ea varsa tot ce baga in gura si de frica sa nu verse iar refuza sa bea, sa manance si ajunge sa se deshidrateze. Abia acum dupa ultima externare ne-au spus ca are o problema pe sistem nervos si i-am facut programare la psihiatru, luni vom merge. Ce este descurajator ca am mai fost trimisi cu ea la psihiatrie si o "isteata" ca altfel nu pot sa-i spun, oricum am fost prea blanda, ne-a zis ca ea are o problema fizica si ca ce cautam la ea. Bataie de joc ce se intampla...
Sper sa nu ne lovim si luni de acelasi raspuns. Multa sanatate va doresc DiaDIA si ungar delia si v-as multumi din suflet daca imi puteti spune voi ce solutii ati gasit pentru aceasta problema.
0
10-07-2010, ora 13:34
Malak007
Nu este medic/terapeut
Malak007
DiaDIA tdaca o sa citesti informatia de pe link-ul asta http://www.psyclinic.ro/ANXIETATEA%20-%20SIMPTOME, %20TRATAMENT.html o sa te regasesti in problemele respective. Eu tocmai i le-am citit surorii mele care este in mijlocul unei "crize" si spune ca este constienta de ce scrie acolo, dar ca nu poate sa controleze. Sper sa te ajute macar putin.
0
19-07-2010, ora 18:17
DiaDIA
Nu este medic/terapeut
DiaDIA
Multumesc de sugestii, momentan mi-am rezolvat problema, se pare ca era de natura psihica pe fond emotional, crizele s-au diminuat foarte mult singurele efecte ramase fiind batai ale inimii putin mai alerte si
respiratie usor greoaie.
0
16-12-2017, ora 07:52
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Atacuri de panică. Sunt oameni care mor de frica morții. Îți recomand să nu-ți mai bați capul. Nu poți face nimic să eviți inevitabilul. Acceptă că vei trăi cât va voi Dumnezeu să trăiești. Nu te mai îngrijora. Va fi bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Tremor App – o aplicație care citește tremurul
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Tremurături apărute din senin - cauze posibile
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •