Tratamentele cu plante medicinale

22-05-2006
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
ADMINISTAREA SISTEMATICA A PLANTELOR MEDICINALE, O MODALITATE SIMPLA SI USOARA PRIN CARE CEI INTELIGENTI VOR AJUNGE SA FIE PERFECT SANATOSI SI FERICITI.

Plantele medicinale sunt niste adevarate mini sisteme de rezonanta, care capteaza din univers anumite energii specifice, care le fac sa fie unice si ireproductibile.
De altfel si compozitia chimica a plantelor medicinale este foarte complexa si difera extraordinar de mult de la o planta la alta, atat in constituenti cat si in proportia acestora (aspecte studiate in fitochimie).
Asa cum noi nu suntem numai niste organe, tot astfel acesti constituenti sunt "asezati" in organismul plantei astfel incat sa functioneze ca un tot perfect (caci Natura nu poate fii decat perfecta) atat in dezvoltarea plantei dar si mai departe, atunci cand ea este ingerata, in actiunea terapeutica.

Daca va ganditi de exemplu sa administrati o planta medicinala care v-a fost recomandata de medicul terapeut, trebuie sa stiti ca aceasta planta va aduce in universul launtric anumite energii, va va pune in rezonanata cu una sau mai multe idei forta care sunt complexe si UNICE si va fi o modalitate simpla si accesibila de a va imbogati universul launtric cu energii care sunt TAINICE pentru majoritatea oamenilor din ziua de astazi.
Plantele medicinale sunt scaldate in razele soarelui, isi extrag seva din solul proaspat si sunt mangaiate de vant pana cand culegatorii cunoscatori le vor recunoaste si le vor culege. Urmeaza sa fie uscate, dar aceasta nu inseamna ca isi vor pierde calitatile lor extarordinare. Intreaga lor putere si energie vor ramane inmagazinate pe o perioada de aproximativ doi ani. Fotografiile Kirlian, dar si stiinta moderna au evidentiat o aura stralucitoare in jurul plantelor, chiar si a celor uscate, ceea ce le face superioare medicamentelor atunci cand sunt alese pentru un tratament, caci ele pot interveni si la nivel energetic spre deosebire de medicamentele de sinteza care nu sunt decat niste formule chimice care actioneaza strict pe structurile fizice si adeseori cu urmari negative secundare importante.
O planta ajunge sa aiba o anumita forma si culoare care sa-i permita sa capteze o energie specifica, fiind indrumata in subtil de spiritele naturii care o ocrotesc. La nivelul speciilor sunt entitati angelice care ingrijesc cresterea plantelor si exista idei forta care sunt specifice tuturor plantelor dintr-o anumita specie.

Sa luam un exemplu: Trandafirul de Damasc pe care toata lumea il cunoaste. Pentru multi este o planta ornamentala dar sa stiti ca ea are chiar virtuti terapeutice.


Iata cati constituenti minunati contine. Ei vor coopera toti la sanatatea si bunastarea dumneavoastra. Este ca si cum in loc sa se roage o singura persoana (cum este cazul produselor de sinteza care contin o singura subtanta activa sau a suplimentelor alimentare care contin mai multe extracte izolate) pentru sanatatea si fericirea dumneavoastra, s-ar ruga 50 de persoane si toate apartin aceleiasi familii. Dar daca administrati un amestec de 5 sau 10 plante, va dati seama ce beneficiu imens aveti, ce ajutor imens va aduce Natura?
Florile de trandafir conţin ulei volatil (0, 06% in petale şi 0, 01% in restul părţilor florale). Uleiul de trandafir este format in proporţie de 80% din alcooli terpenici alifatici liberi: citronelol, geraniol, nerol, eugenol, linalol, aldehide terpenice; restul de 20% este format din stearoptene. Petalele mai conţin taninuri catechice, derivaţi de natură flavonoidă, cianozid, cianidină (aglicon), ceară, zaharuri.

Ia uite ce actiuni au aceste flori la care unii nici nu s-ar gandi ca la niste plante medicinale. Sa stiti ca plantele medicinale consacrate si studiate de medicinile traditionale din Romania, dar si din Orient, China, India, Himalaia au de 10 sau 20 de ori mai multe actiuni cunoscute.

Trandafirul este Antibacterian, antidiareiec, antifebril, antifungic, antimicotic, antiseptic, aromatizant, astringent, bacteriostatic, bactericid, cicatrizant, dezinfectant, laxativ bland, purgativ, vermifug.

El este recomandat in afectiuni oculare (blefarita, conjunctivita, oboseala oculara), dermatologice (micoze, eczeme, urticarie), cardio-respiratorii (astm bronsic, dispnee, bronsectazie), gastro-intestinale (constipatie, dureri de stomac), febra, lipotimii, intarirea sistemului imunitar (viroze, dizenterie, TBC) etc.

Trandafirul este considerat floarea iubirii.
Administarea sublinguala a 1g de pulbere uscata de planta de 4 ori pe zi, timp de 5-7 luni, inlatura stresurile afective, cicatrizeaza ranile sufletesti, trezeste Anahata chakra si amplifica puterea de a iubii, amplifica feminitatea in cazul femeilor, ajuta chiar la sublimarea menstruatiei, amplifica tandretea in cazul barbatilor facindu-i mai iubitori.

Maceratul din petale de trandafir, poate fi folosit extern si ingrijeste tenul sau intern avand efectele enumerate mai sus.


In baza de date exista cunostinte coplexe despre aproximativ 2000 plante medicinale. Acestea in formule inspirate si corect stabilite pentru fiecare in parte va vor putea ajuta sa fiti, dupa dorinta, mai sanatosi, mai charismatici, debordand de virtalitate, mai relaxati, veseli si plini de optimism, mai interiorizati, favorizand meditatia si chiar starile de transa, mai rezistenti la stres, mai focalizati si cu o putere mai mare de concentrare si de focalizare mentala, misteriosi caci sursa acestor transformari isi are originea in minunatele plantute medicinale pe care ni le pune la dispozitie Natura Mama si vointa noastra si ajutorul pe care ni-l acorda Dumnezeu Tatal de a fi consecventi in administrarea sistematica a acestor remedii..
6 comentarii
0
14-09-2006, ora 00:00
anacristina
Nu este medic/terapeut
anacristina
Numele meu este Ana.
Tatal meu are cancer la plaman T3N2M0.A fost operat si a urmat pana acum o sedinta de chimioterapie.
Ce tratament naturist puteti sa-mi recomandati?
Am citit un tratament naturist al lui Rudolf Breuss (bazat pe sfecla rosie).Acesta spunea ca tumorile se hranesc cu albumina si ca nealimentarea corpului cu aceasta substanta ar duce la inlaturarea oricarei tumori.Este adevarat?In ce alimente se gaseste albumina?
Dumneavoastra ati auzit despre acest tratament naturist?Ce parere aveti despre el?
Astept un raspuns urgent (pe cat se poate).
Va multumesc anticipat
0
15-09-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
Tratamentul lui Rudolf Breuss este foarte bun. Se poate completa cu clisme si amestecuri din mai multe plante medicinale anti- tumorale si tonice pulmonare. Totusi daca deja a inceput cura cu citostatice este posibil sa-i fie mai greu sa-l urmeze.
De unde sunteti pentru a putea sa va indrum spre un cabinet naturism
0
16-09-2006, ora 00:00
anacristina
Nu este medic/terapeut
anacristina
Multumesc pentru raspuns!
Sunt din Constanta.
Albumina in ce alimente se gaseste pentru ca tatal meu sa le evite pe cat se poate?
0
15-07-2007, ora 00:00
giurgiu
Nu este medic/terapeut
giurgiu
Stimata Domna Dr. Evelina Adam,

Am citit cu interes articolele dumneavoastra din cadrul acestui forum, despre plantele medicinale si mi-am dat seama ca sunteti un medic deosebit.
Eu nu sunt medic, insa a trebuit sa studiez plantele pentru a scapa de o boala cumplita numita psoriazis.
Astfel sunt peste douazeci si cinci de ani de cand eu nu mai am nici o problema cu acesta boala, datorita plantelor medicinale.
As vrea sa va intreb daca doriti sa avem o discutie pe acesta tema. Am incercat acest lucru si cu dr. Dr. Dorin Mihalache, insa domnia sa are alte parerei despre plante.
Detalii despre mine si activitatea mea puteti gasi pe www.giurgiugheorghe.ro iar despre psoriazisul tratat cu plante la www.deniplant.ro
0
06-04-2008, ora 00:00
laura_beauty2006
Nu este medic/terapeut
laura_beauty2006
Buna ma numesc LAURA si sunt disperata fetita mea are 15 ani si din 17decembrie2007 a avut prima faza:am sa scriu cu lux de amanunte ca asa ceva chiar nu se poate in secolul 21.Imi cer scuze daca nu o sa fiu coerenta dar sunt plina de furie si in momentul acesta va scriu printre lacrimi...
Sa revin pe 17.12.2007 seara ne pregateam de sarbatori in perioada aceea erau niste rude din strainatate pe la noi, MADALINA fetita mea tin minte ca sa suparat fff tare si a inceput sa planga in hohote la mine in camera, cand m-am dus la ea era cu capul in plapuma si urla, am tras plapuma dupa fata ei si tin minte ca era rosie ca focul si fff transpirata...Am tipat la ea sa nu mai faca aceste crize de isterie ca nu are nici un motiv si nici copil nu mai este si am obligat-o sa iasa in sufragerie unde noi toti ne uitam la un film.Dupa cateva minute cam...20-30min a inceput sa tipe ca are ceva pe fata si pe gat si o mananca fff tare am aprins imediat lumina si cu toti ne-am ingrozit...MADALINA era plina de blande rosii pe fata si pe gat...Imediat am luat-o in baie si i-am dat cu apa rece pe fata arata de parca facea iar varicela.Sotul a telefonat imediat la salvare, a ajuns neasteptat de repede in 20min.intre timp MADA nu mai avea mai nimic se vedea ceva urme pe gat dar ff vag.Dr.a spus ceva de genul, doamna nu stiu ce sa va zic...asa ceva nu am mai vazut sa apara asa multe pete cum spune-ti si acum sa nu mai aiba nimic, si a plecat.SPUN TOT CU LUX DE AMANUNTE CA LA MEDICI NU PUTEM PENTRU CA NU AU TIMP.ASA CA PAREA MEA ESTE SA NE CONSULTAM NOI INTRE NOI.ESTE VORBA DE IMPRESI SI CONCLUZI.SI SA TRAGEM CONCLUZI 1.CUM APARE ACEASTA BOALA?
2.CU CE O TRATAM?
3.CINE O TRATEAZA?
4.CAND DISPARE ACEASTA PROBLEMA?
5.DE CE MINISTERUL SANATATI NU NE AJUTA?
6.DE CE NU AVEM UN SPITAL DE ALERGOLOGIE SI IMUNOLOGIE?
7.DE CE TREBUIE SA PLATIM ORICE ANALIZA SI TES?
8.DE CE TREBUIE ORICE CONSULTATIE PLATITA?
9.DE CE MINISTRRUL SANATATI NU SE IMPLICA MAI MULT PENTRU CA SI NOI PLATIM ACEL C.A.S. SI SCUZATI-MA ESTE O BOALA CRONICA CARE POTI SA O AI PANA LA ADANCI BATRANETI SAU IN CEL MAI RAU CA PANA FACI SOCUL ANAFILACTIC SI NU MAI SCAPI...?
0.DE CE MEDICAMENTELE NU SE COMPESEAZA?
ACESTE TRATAMENTE OARE NU SUNT CA SI LA CEI CARDIACI, DIABETI SI ETC...?
Acum sa revin iar la problema fetitei mele, in decembrie MADA nu a mai patit nimic.Iar in Ianuarie pe 14 MADA a avut cel de al-ll-lea episod dar ceva mai lung si mai grav cu blande pe brate picioare si umflarea buzei superioare adica de 2 ore, am chemat salvarea pt.ca era sambata.I-a facut 100g de hemisuccinat in vena si tratament cu:
claritin 1/zi si mixtura de 2-3/zi si regim alimentar.A fost binisor 5 zile ca pe 19.01.08 iar s-a umflat la fata si la maini am fugit cu ea la colentina acolo iar hemisuccinat plus schimbarea tratamentului cu;claritin 1/zi 10zile, alerid 1/seara 10zile unguent andvatala1-2/zi pe leziuni, mixtura regim alimentar fara mezeluri, oua, peste, icre, banane, portocale, kivi, etc...
MADA deja nu mai putea sa reziste regimului alimentar, aa am uitat sa precizez ca ea era clienta fidela la mcdonalds si la tot ce este la moda adica promenada ma intelegeti...
Cred ca si de acolo i-se trage...
Bineinteles ca pe 26.01.08 iar am luat-o de la capat...Tot sambata cand vine sambata si duminica deja eu ma ingrozesc
s-a umflat iar dar mai rau ca pana atunci cu o seara inainte a mancat o mini tarta cu capsuni fara sa isi dea seama... asa zice ea dar sa o intelegem sa sti toate gusturile si deodata toate iti sun interzise si culmea ea are voie sa manance numai ce nu ii placea deloc.
Chemam salvarea si iar tratament schimbat cu;7zile de prednisol scazut treptat.clorocalci, si dicarbocalm 3/zi
In perioada asta a fost ff bine am crezut ca am scapat de cosmar.Incepuse si MADAsa mai rada sa vorbeasca cu prietenele ca pana atunci se inchisese in camera si statea la calculator si in pat.A AA AM UITAT diagnostic urticarie acuta cu edem quincke.Pe data de 15.02.08 offff iar sambata sau vineri nu mai stiu chem salvarea si vine un alcolist ca doctor nu il pot numi si imi zice ;ce ia-t dat sa manance de are bube astea si este un pic grasa eu ii spune-am d-le fata este in regim alimentar, nu intelegea nimic el spunea ca e grasa eu ii spuneam ca e umflata pana a venit sotul meu si la invitat frumos si elegant afara.Am plecat spre malaxa vazand pe net spital de alergologie scris cu litere mari, era ultima zi de ninsoare parca si vremea era suparata de ce vedea cand am ajuns acolodupa 3ore de mers in bucuresti ce credeti erau in renovare am inceput sa imi pierd rabdarea si am intrebat;
-Aceasta cladire este clinica sau spital?
-Nu doamna este spital!
-Perfect trebuie sa ajung la camera de garda, fetita are urticarie cronica cu edem.
-Aoleu doamna dar nu avem medic de garda pentru asa ceva!
Cred ca va inchipuiti ce a fost in sufletul meu plus ca MADA era fff obosita de la drum afara ningea de nu mai te vedeai la 5m, am inceput sa plang de nervi :twisted: si am plecat spre colentina, acolo i-a facut iar injectia in vena... am sa mai revin mada iar nu se simte bine daca stiti ceva dati un semn ma gasiti pe id laura_beauty2006
TREBUIESA FACEM CEVA NU POT SA ACCEP CA NU EXISTA O VIATA MAI BUNA PENTRU CEI CU ALERGIII MINISTRULLLLLLL SANATATIIIIIIIII
NE RUGAMMM SA NU TRECETIII PRIN ASA CEVA SAU SI MAI RAU SA AVETI UN COPIL CARE SUFERA DE ASA CEVA
MULTAAAAA SANATATEEEEE
MADA MA STRIGA ESTE 1;20
APROPO
1.INAINTE SA APARA, CU O LUNA INAINTE ATI AVUT O SUPARARE MAI MARE?
0
12-12-2008, ora 20:13
katylyn
Nu este medic/terapeut
katylyn
sotul meu a fost diagnosticat cu bronsectazie bilaterala dupa un ct toracic inainte de acest examen stiam ca are asm bronsic alergic si lua zilnic seretaid 50-250. A fost racit a luat tratamentul prescris de medic dar tusea nu vrea sa cedeze ce sa faca ??? e adevarat ca asmul se poate lua avem 2 copii cum ii putem proteja????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Planta care nu trebuie să lipsească din orice casă
  • Beneficiile plantelor medicinale asupra florei intestinale în cazul bolnavilor de cancer
  • Cheia inversării declinului cognitiv ar putea sta în plantele medicinale
  •