Tratament sinuzita + hipertrofie cornete nazale inferioare

07-10-2015
Raluca15
Nu este medic/terapeut
Raluca15
Buna ziua,

Problema mea legata de sinusuri este urmatoarea: in urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu rinita alergica hipertrofica fapt pentru care aveam nasul aproape mereu infundat si scurgeri postnazale.Am facut o turbinectomie de reducere a cornetelorsi am urmat 2 saptamani tratament cu antialergic si Avamys. Dupa 3 ani problema a reaparut si am facut a 2-a interventie cu laser de micsorare cornete nazale. Acum, pe fondul unei raceli am fost din nou la contro ORL si in urma investigatiilor si a unui CT la sinusuri am primit urmatorul diagnostic: hipertrofie cornete nazale inferioare, scurgeri nazale posterioare iar la CT ' proces inflamator cronic la nivelul celulelor edmoidale, sinus maxilar stang si hemisinus sfenoidal stang'
Fac deja de 4 zile tratament cu Ciprofloxacina de 500 mg, aerosoli cu Dexa+ ser si picaturi decongestionante la nevoie si nu simt vreo imbunatatire. Ma doare capul in spatele ochilor, ametesc, respir destul de greu.

Se necesita interventie chirurgicala pentru a drena sinusurile sau se poate rezolva numai cu tratament? Ce ar trebui sa fac in continuare ca sa rezolv aceste probleme?
Multumesc.
2 comentarii
0
07-10-2015, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa cititi ce am mai scris pe forum despre alergii si sa schmbati radical regimul alimentar
2 sa cumparati un aparat de aerosoli si sa.l folosit acasa de 2-3 ori pe zi
3 daca tratamentul intens si regimul de 2-3 saptamani NU da rezultat
se recomanda internare in clinica ORL... spital universitar.. unde se fac interventii endoscopice pe sinus
0
08-10-2015, ora 08:22
Raluca15
Nu este medic/terapeut
Raluca15
Multumesc d-le doctor. Am aparat de aerosoli si fac aerosoli deja, am inceput si un regim alimentar, sper sa fie bine in final insa nu scap de presiunea in sinusuri si durerile de cap frontale. De respirat respir destul de bine acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul