Tratament pus sub semnul intrebarii.

12-07-2010
Mvivian
Nu este medic/terapeut
Mvivian
Buna ziua,
De 2 saptamani simt o senzatie de usturime la urinare, dupa ejaculare si ocazional secretii incolore. Am fost la doctor si mi-a recomandat un tratament cu Urinal 1/zi si cuminol 1/12h tp de o sapt.
Disconfortul a persistat asa ca mi-a recomandat Atrican 250 2cap/ zi tp de 4 zile
Acum iau Metronidazol 250mg 1 la 10 h tp de 10 zile si deja sunt in a 7a zi dar fara efecte benefice.
Am fost inca o data la doctor si de data aceasta mi-a recomandat azitrox 500 : 2cap/zi doza unica.

Trebuie precizat ca nu m-a trimis la niciun control amanuntit, nu am facut analize.
Ce trebuie facut? tratamentul este bun? trebuie sa schimb doctorul? Nu stiu daca azitrox are efecte adverse daca este administrat in aceasi perioada cu Metronidazolul.

Astept cu interes parerea dumneavoastra.
Va multumesc!
2 comentarii
0
12-07-2010, ora 13:49
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ar trebui urocultură si antibiogramă pentru a vedea ce germen este şi a lua exact antibioticul la care este sensibil. aşa s-ar putea ca niciunul din tratamente să fi fost în doza suficientă sau potrivit şi nu are rost să iei la nesfârşit.
0
14-07-2010, ora 15:44
Mvivian
Nu este medic/terapeut
Mvivian
Multumesc pentru raspuns.
am fost la analize pentru urocultura si test de secretie uretrala dar mi s-a spus ca trebuie sa astept o saptamana pana sa fac cele 2 analize deoarece am avut tratament cu antibiotice si poate afecta urocultura. asa este? trebuie sa astept 7 zile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.