Tratament pt.spine tibiale ascutite

06-03-2012
STOIAN DORINA
Nu este medic/terapeut
STOIAN DORINA
Sunt o femeie de 55 ani, muncesc cu efort fizic(fac menaj, calc rufe, adica stau mult in picioare), de 2 luni a inceput sa ma doara genunchiul drept si mi s-a facut infiltratie in 2 ocazii cu diprofos si a doua oara nu stiu cu ce.Acum mi-am facut o radiografie si am primit diagnosticul spine tibiale ascutite, durerile sunt mari si medii, aproape nu stiu cand nu am.Mi s-a spus ca doar fizioterapie pot face, sunt tare ingrijorata pt.viitorul meu.Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, sa-mi spuneti ce sa iau pt.durere si daca as putea macar opri cresterile de spine.Va multumesc frumos anticipat si va doresc multa sanatate Stoian Dorina
6 comentarii
0
07-03-2012, ora 08:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu exista un diagnostic de """""""spine tibiale ascutite""""""", ci numai o constatare radiologica, tipica in distrugerea cartilajului articular (artroza); nu exista nicaieri in lume un tratament pentru o constatare radiologica.
- infiltratiile mentionate de catre D-voastra sunt profund daunatoare si trebuie refuzate cu strictete;
- de fapt, problema este una de tip mecanic, si anume distrugerea cartilajului articular prin supraincarcare articulara (greutate, efort fizic).
- ce greutate/inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-03-2012, ora 15:55
STOIAN DORINA
Nu este medic/terapeut
STOIAN DORINA
Buna ziua, va multumesc foarte frumos ca mi-ati dat un raspuns la intrebarea mea.Va scriu ce mi-ati cerut, inaltimea a fost 168 cm, acuma 165, iar greutatea 101, 5 kg dar am avut si o perioada relativ mica(3 ani) si pana la 117, 5.Pt.ca am un uter fibromatos urias mi-a fost oprit ciclul menstrual cu injectii, asta la 50 ani, la 52 ani nu aveam osteoporoza, la 54 ani mi s-a zis ca starea oaselor e ca la 61 si de aceea iau Alpha D3.Am trecut prin multe greutati in viata, mai multe interventii chirurgicale, nu va scriu despre tot ce mi s-a intamplat pt.ca nu-mi permit sa va iau mult din timpul dvs pretios.Va sunt recunoscatoare ca mi-ati dar un raspuns, va doresc numai bine.
1
08-03-2012, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este normal sa aveti articulatiile distruse la cele 50 kg in plus fata de normal...
Fara sa va eliberati de cele peste 50 kg suplimentare nu va veti putea ameliora suferinta. Raul a fost insa facut si, chiar daca slabiti cele 50 kg, nu veti mai putea beneficia de articulatii functionale.
Pe termen scurt, pana la normalizarea greutatii, trebuie sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-03-2012, ora 17:05
STOIAN DORINA
Nu este medic/terapeut
STOIAN DORINA
Va multumesc frumos pt.sfat dar imi castig existenta facand menaj, calcat de rufe, tot ce fac este cu efort fizic si stat in picioare, nu pot schimba nimica, cresterea in greutate a fost o urmare a altor probleme, am fost operata de chist ovarian, colecist, hemoroizi trombozati in 14 luni, am slabit 15 kg in acea perioada, ca sa-mi revin fizic trebuia sa iau vitamine, apoi fara ele am tot pus in greutate, am facut un asm bronsic si deja trebuia sa slabesc.Cam aceasta este povestea mea pe scurt, acuma plang pt.ca toata viata mea am avut grija de familie, sunt divortata de la 27 ani, mi-am crescut 2 fete cu cate 2 facultati facute, stau cu o mama deosebita de 80 pe care o ador, deci-nu pot avea grija de mine, doar de familia mea formata din 7 persoane.Va doresc multa sanatate si mii de multumiri pt.bunatatea dvs de a-mi citi si da sfaturi, cu stima Stoian Dorina
0
08-03-2012, ora 17:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Obezitatea nu are nici o legatura cu vitaminele si nici o legatura cu hemoroizii, cu colecistul sau cu astmul bronsic.
Obezitatea se datoreaza 100% alimentatiei necorespunzatoare.
Va faceti un rau imens auto-iluzionandu-va despre cauzele reale ale obezitatii (99% dintre obezi gasesc o falsa motivatie, mai mult de ordin psihologic, pentru a eluda legatura clara si evidenta dintre obezitate si alimentatie).
Puteti avea foarte simplu grija de D-voastra, pur si simplu reducand drastic cantitatea si calitatea alimentelor ingerate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-03-2012, ora 19:19
STOIAN DORINA
Nu este medic/terapeut
STOIAN DORINA
V-am aratat parerea mea despre cauza obezitatii mele, la 27 ani am divortat, am trecut prin multe interventii chirurgicale, prin multe greutati dar asta apartine de trecut, daca am reusit sa slabesc 16 kg in timp de 2 ani si nu am pus la loc eu cred ca sunt pe calea cea buna, va doresc tot binele din lume si stiu ca-mi vreti doar binele de aceea am sa-mi dau mai mult silinta sa slabesc, cu stima Stoian Dorina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.