Tratament pt. tricomonas si uretrita (cred)

01-03-2010
marisxanis
Nu este medic/terapeut
marisxanis
Buna ziua,

Am urmatorul diagnostic in urma unei examinari pe lama:

1) Candida: rare
2)Tricomonas: prezent (slab colorat, nucleu liber)
3)Reactie inflamatorie : interna (80% pmn + 20% Lg +, 10% pmn - distruse)
4)Flora microbiana: rari bacili G(-) si coci G(+), rare celule epiteliale.

2)Pentru trichomonas am urmat tratament cu Tinidazol (4cp/zi) timp de 7 zile dupa care inca un tratament pentru trichomonas un tratament cu metronidazol 500mg/zi(2cp x250mg)timp de 7zile si am facut testul care a avut acelasi rezultat. Dupa am efectuat un tratement cu Atrican timp de 4 zile (2 cp/zi) si inca o data acelasi rezultat. Nu am repetat inca tratamentul cu Atrican pt. ca nu au trecut 7 zile de la terminarea celui precedent.


4)despre flora microbiana medicul zice ca ar fi o uretrita sensibila la Ampicilina Unasyn si Cefalexina. Eu am alternat cu cele doua antibiotice, adica dupa 8-9 zile de Apicilina Unasyn luam 7 zile Cefalexina (4cp x 500mg pe zi). Am facut asta timp de 3 luni!!! nici un rezultat !!!!

1)Candida... :) e rezistenta la mai toate antibioticele cum ar fi Ketoconazol, Nimesil, Clortrimazol, Nistatin, singurul antibiotic la care este sensibila doar INTERMEDIAR este Fluconazolul. Am luat difulcan 1 doza unica dar fara nici un rezultat. Tot candida rare mi-a iesit.

3) reactia inflamatorie cred ca poate sa provina de la cocii gram pozitiv sau trichomonas. sau poate sa fie si din alta cauza?

Am urmat tratement pentru tricomonas de mai multe ori cat si pt. uretrita. Efectiv sunt disperat!!! Nu imi trece !!!

Am urmat tratamentul f. strict (fara activitate sexuala in timpul tratamentului cat si dupa timp de ceva timp), fara alcool in timpul tratamentului si nici dupa. Inainte de asta
1.Este posibil ca tricomonasul sa nu se videce din cauza bacililor si cocilor G(+)?
2. Prezenta cocilor indica o gonoree?

Va rog dati-mi alte idei de tratament, eventual injectabile si... sa zicem cat mai eficiente. De fiecare data cand am fost la medicul urolog i-am prezentat cele de mai sus si mi-a prescris cam acelasi lucru bazandu-se pe antibiograma si pe analiza secretiei.

Cred ca sunt de mai mult timp bolnav dar nu mi-am dat seama decat in urma unei analize.
Nu prezint simptome (poate usoare scurgeri incolore, dar inainte le asociam cu lichid de excitatie). Mancarimi am avut doar in timpul tratamentului cu Atrican in rest nu am mai avut.

Sunt disperat si cu nervii la pamant si pe deasupra dezamagit total de ce mi se intampla.

Va multumesc !
3 comentarii
0
01-03-2010, ora 21:31
Valkyrie
Nu este medic/terapeut
Valkyrie
Buna.
In primul rand pentru candidoza ti-as recomanda niste bai locale cu bicarbonat de sodiu (o lingurita cam la 1-2l de apa calduta), am inteles ca sunt destul de eficiente, ai putea incerca. Candida poate aparea si in urma utilizarii indelungate a antibioticelor..Deci e un fel de lant aici..Iei tratament antibiotic pentru ceva si te trezesti cu Candida.
Pentru Trichomonas, din cate stiu eu se trateaza destul de eficient cu ce ai luat tu, teoretic ar fi trebuit sa nu mai ai, poate ar fi bine sa faci aceasta analiza de cultura si la alt laborator, sau sa rogi medicul tau, dupa ce preleveaza sa faca o lama si se uite imediat la un microscop si sa-ti confirme el personal ca ai acest microorganism (protozoar) - iti poate confirma pe loc daca il mai ai sau nu pentru ca apare in secretie si se vede la microscop foarte clar.
Ce e foarte important trebuie ca si prietena ta sa faca o lama, o cultura si sa faca si ea tratament, pentru a nu te reinfecta de la ea! Chiar daca nu ai avut contact cu ea in timpul sau imediat dupa tratament, daca ea nu s-a tratat si are aceeasi afectiune ca si tine si nu se trateaza tu te vei reinfecta de la ea, iar tratamentul facut va fi in van, o vei lua de la capat. E posibil ca unele infectii sa fie asimtomatice la femeie, iar alte asimptomatice la barbati, asa ca cel mai bine mergeti impreuna si va faceti o lama si urmati un tratament impreuna ca sa scapati de probleme.
Reactia inflamatorie poate fi data atat de Candida cat si de Trichomonas sau alti germeni (streptococi etc).
Cat despre gonoree, daca era vorba, ma gandesc ca ti-ar fi zis medicul si ti-ar fi dat tratament, nu te-ar fi lasat asa, plus ca simptomele ar fi fost rasunatoare. -*
Iti doresc multa sanatate si sa te faci bine si sa ne povestesti si noua cum ai rezolvat aceasta problema!

(*modificat de administrator)
0
02-03-2010, ora 12:51
marisxanis
Nu este medic/terapeut
marisxanis
am fost si cu prietena, si tot acelasi diagnostic adica la fel ca si al meu. O sa urmez acum inca o data tratamentul cu Atrican si o sa va informez.Multumesc pt. raspuns
0
09-03-2010, ora 09:42
marisxanis
Nu este medic/terapeut
marisxanis
am terminat tratamentul cu atrican. Am facut din nou analizele si urm. rezultat:
1)candida prezent (nu am luat nici un tratament pt. candida probabil e de la antibiotice)
2) tricomonas prezent - este mai rau vizibil decat data trecuta
3) bacili G(-) si coci G(+), rare celule epiteliale coci G+

Tratamentul pentru tricomonas nu a fost eficient care sa fie cauza? poate si din cauza candidei si a bacililor G- si G+? sa nu ishi fi facut efectul. Poate e asociat cu asa ceva si nu ma vindec.Sistemul imunitar eu zic ca e bun sunt destul de rezistent la raceli, o raceala nu se lipeste asa usor de mine nu stiu ce sa mai fac.

Azi o sa consult si medicul urolog si o sa va scriu ce mi-a recomandat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.