Tratament prescris pt mycoplasma - Va rog frumos un sfat

29-06-2007
Laura_ll
Nu este medic/terapeut
Laura_ll
La testul pt micoplasme, care a iesit pozitiv, mi s-a gasit ureaplasma urealyticum > 100 000 CCU/ml. Mi s-a dat tratament care suuna in felul urmator pe reteta:
Doxiciclina tb.XX x2, Ds int 1 tb./12h
Nizoral tb. X x2, Ds int 1 tb./12h
Problema este ca de la farmacie mi s-au dat (pt. tratamentul pentru o singura persoana) 2 cutii de cate 10 capsule de Doxiciclina si o cutie de 10 comprimate de Nizoral. De la inceput mi s-a parut ciudat ca la un medicament scrie XX, iar la altul X, desi se iau in doze egale.
Dupa ce am luat medicamentele de la farmacie mi-am dat seama ca 10 comprimate de Nizoral luate 1 la 12 ore nu imi ajung pt. tratamentul de 10 zile, cat stiu sigur ca mi-a spus doctorul ca dureaza, si mi-a si repetat. Intrebarea mea este daca ar trebui luata doar una pe zi, timp de 10 zile, sau mi-ar mai trebui inca o cutie, si sa iau 1 tb. la 12 ore cum e scris (poate pentru ca este nevoie de tratament mai puternic).
Farmacista mi-a spus ca Doxiciclina se ia altfel in mod normal, prima doza de soc, apoi una la 24 de ore, iar Nizoral una pe zi. Mi-a spus ca mai bine merg sa mai intreb in privinta retetei. Desi eu stiu sigur ca in timp ce doctorul ii dicta asistentei, a spus atat la Doxiciclina cat si la Nizoral, 1 tb. la 12 ore.
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu o parere si un sfat in privinta la cum ar trebui sa iau aceste tablete, pentru ca pana as ajunge la cabinet mai dureaza, si este foarte posibil ca doar cu asistenta sa vorbesc, iar eu vroiam sa incep tratamentul cat mai repede.
Va multumesc!
4 comentarii
0
01-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Doxi se poate lua 1 sau 2 pe zi, cel mai bine intre mese.
Nizo se ia aproape intotdeauna in doza de 2 tb pe zi, in timpul mesei.

Concluzie: se pare ca va mai trebuie Nizoral.
0
01-07-2007, ora 00:00
Laura_ll
Nu este medic/terapeut
Laura_ll
Multumesc frumos pentru raspuns!! Am mers la farmacie si am mai luat o cutie de Nizoral. Sper sa imi iasa bine analizele dupa ce termin tratamentul.
0
23-11-2009, ora 22:42
vasco
Nu este medic/terapeut
vasco
Salut!Ma chinui de vreo 3-4 ani si nu pot trata micoplasma pneumoniae, permanent apare aceasta sputa si ma derangaza.Cum asi putea scapa de ea?Poate fi tratata definitiv?Ma poate cineva ajuta?Imi face viata insuportabila.Va multzumesc anticipat!
0
29-01-2010, ora 09:04
vasco
Nu este medic/terapeut
vasco
Poate cineva sa-ni dea un safat cum sa tratez micoplazma?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.