Tratament pentru zgomot in urechi

07-10-2015
Larisa A i
Nu este medic/terapeut
Larisa A i
Buna ziua,

Acum 26 de ani am fost diagnosticata cu surzenie completa. Aceasta s-a intamplat in urma unui tratament cu antibiotice a unei dureri mari de cap, care se pare ca nu a fost tratamnetul potrivit. Eu eram atunci dupa nastere si aveam o lipsa de vitamnine in corp, care mi-au provocat aceste dureri de cap si nu trebuia tratat cu antibiotice si nu cu antibiotic la care aveam alergie care se numeste CLORANFENICOL injectii.Acum am 48 de ani si atunci aveam 22. Desi profesorul de la clinica de ORL din TG MURES de atunci mi-a spus ca nu am nici o sansa de vindecare deoarece nervul auditiv a fost afectat suta la suta, totusi m-am vindecat. Eu numesc acest lucru un miracol venit de la Dumnezeu pentru ca dupa cum se stie nervul auditiv nu se reface. Nu am sa descriu aici procesul lung prin care m-am vindecat aproape total. Testele de auz pe care le-am facut in decursul anilor arata un auz de 95 la suta. Singurul lucru care ma deranjeaza este ca am ramas cu un sunet in urechi mai ales in urechea dreapta un tiuit pe care nu il aveam inainte sa surzesc. Daca puteti sa imi recomndati un tratamnet pentru acest tiuit. Specific ca in toti acesti ani auzul nu mi s-a inrautatit si pot sa spun ca a rams la fel. Multumesc mult.
2 comentarii
0
07-10-2015, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.cauze a zgomotelor din urechi..sunt cam zeci
si exista zeci de tratamente care trateaza cauza acelor sunete
numai medicul care consulta pacientul si gaseste cauza acelor zgomote
poate indica tratamentul
2 problema cu vindecare surditatii cred ca este foarte utila pentru toti pacientii inclusiv si pentru medici..asa ca puteti povesti
0
12-01-2018, ora 11:59
alexe7vlad
Nu este medic/terapeut
alexe7vlad
Buna ziua dna Larisa,

Va rugam sa ne spuneti si noua cum v-ati recuperat auzul.


Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: