Tratament pentru Vitiligo (care-i mai bun?)

05-11-2008
Reaction
Nu este medic/terapeut
Reaction
Sunt diagnostificata cu vitiligo (sub genunchi si o pata mica langa ureche) si urmez un tratament de aproximativ un an...s-au mai retras.dar incep sa apara si-n alte zone...(surpriza !!! am si hipertiroidie: ) ). Tratamentul (recomandat de dermatolog) consta in Vitix gel si tablete comprimate (am sa merg in curand la un nou consult sa incerc altceva). Am consultat site-ul www.vitiligo.ro si stiu ca este greu de tratat. Cine mai are aceasta depigmentare care are tendinta de a se extinde si a ramane pe piele ? La voi cum se manifesta si cu ce o tratati?
4 comentarii
0
07-11-2008, ora 17:55
CELINE
Nu este medic/terapeut
CELINE
Si eu am VITILIGO din 2001 dar nu trece se intinde peste tot mai ales vara.Am fost si eu in Rominia la dermatolog mi-a dat o crema medicamente am dat banii degeaba boala asta nu trece.Mergi la doctor si te minte ca nu se mai intind petele sa-si ieie banii pe consultati dar atit tu ramii cu petele.Eu si acuma mai sufar cind merg undeva si se uita la mine ce am pe miini dar ma gindesc ca sint bolii mai grele decit asta.Asa sa gindesti si tu.
0
08-11-2008, ora 09:36
Reaction
Nu este medic/terapeut
Reaction
Esti o scumpa, multumesc. Cred ca-i asa cum zici tu, ii o boala care te afecteaza si te marcheaza. Cat despre oamenii aia care n-au ce face numai sa se uite la tine, ii poti intreba daca au ceva probleme cu tine (???). Din pacate, multi oameni nu cunosc si nu inteleg boala asta... Am citit ca exista ceva lampa care "trateaza" zonele depigmentate, vezi pe www.vitiligo.ro.
Si eu sufar din cauza acestei boli (mai ales ca se tot extinde... ), nu uita ca esti un om minunat si ca pielea este doar un camuflaj al nostru, frumusetea adevarata este in sufletul nostru. Ai grija de tine, te pup, pa Celine.
0
23-11-2008, ora 16:39
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
da, intr-adevar, vitiligo nu se poate vindeca complet, deocamdata!
Ai mare grija la expunerea la soare(preferabil ar fi dinpacate sa nu faci plaja sau solar!). Cu IPL-ul, sau aparatele cu lumina polarizata se amelioreza formele incipiente, dar vor recidiva.
Mai poti incerca sa iei o crema cu o concentratie mare de caroten, sau daca ai rabdare pur si simplu sa ungi zona (daca e o supraf mica) cu suc de morcov - NETRATAT CHIMIC!, sa iei niste capsule de caroten si mai multe zile sa expui zona la un Bioptron sau lumina IP, de la aparatle respective... Un timp va functiona.
Mai cauta tratamente homeopate.
bafta!
0
07-12-2008, ora 11:58
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
Vitiligo se asociaza frecvent cu afectiunile tiroidiene. Din pacate nu exista un tratament care sa vindece boala. Cele mai bune rezultate se obtin ultraviolete B cu banda ingusta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: