Tratament nechirurgical lipomi.

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ma numesc Sorana am 28 de ani.
De mai bine de 10 ani au inveput sa-mi apara lipomi pe brate cu diametre de la 2 mm la 2 cm care nu sunt durerosi dar sunt inestetici.
Pana acum am evitat interventia chirurgicala datorita numarului mare al acestora si al cicatricilor care ar ramane.
Am incercar cu crema de spirulina, ulei de ricin si crema de galbenele dar rezultatul a fost doar o stagnare a evolutiei lor.
Va rog pe aceasta cale daca puteti sa imi recomandati un tratament prin care sa scap de aceasta povara.
Va multumesc.
_
Ma numesc Sorana am 28 de ani.As dori sa aflu mai multe informatii despre lipomi si despre un tratament naturist.Datorita numarului mare de lipomi evit interventia chirurgicala.
11 comentarii
0
25-09-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Stimata domnisoara, Nu exista NICI UN TRATAMENT MEDICAMENTOS local sau per os (pe cale bucala)care sa va ajute.
Lipoamele, acumulari localizate de grasime se trateaza exclusiv chirurgical, de catre dermatologi competenti sau de catre chirurgi plasticieni si se fac fie prin lipoaspiratie, cu cicatrice minima, adica se elimona grasimea din lipom printr-o gaurica
minuscula de citiva milimetri facuta prin piele.
Operatia se face cu anestezie locala.In centrele universitare Iasi, Craiova, Cluj, Timisoara, Bucuresti exista atit chirurgi plasticieni cit si dermatologi care fac chirurgie dermatologica.
Cu consideratie, profesor doctor Anca Zbranca
0
10-09-2007, ora 00:00
ady 74
Nu este medic/terapeut
ady 74
Am un lipom in partea stanga langa clavicula si as dori sa intreb, tinand cont ca ma duc si la sala de fitness de 2 ori pe saptamana daca acest lucru ar fi nociv pt acest lipom sau ma pot duce linistit la sala?
Va multumesc
0
06-12-2007, ora 00:00
gexa
Nu este medic/terapeut
gexa
Ma numesc Geta.As dori sa stiu daca lipomii isi modifica marimea in functie de greutate.(daca slabesc, ei se micsoreaza?) Multumesc.
0
27-05-2008, ora 00:00
nicoleta2127
Nu este medic/terapeut
nicoleta2127
si eu as vrea sa aflu mai multe tratamente despre lipomi.de ex la mine apar si dispar la un interval destul de indepartat.am observat ca apar atunci cand intru in contact cu detergenti sau cu praful.nu stiu sincer ce sa mai zic.am fost operata intre omoplati pe coloana vertebrala pt un lipom care ulterior a reiesit in acelasi punct dupa care iar s-a intervenit chirurgical.oare chiar nu exista nici o medicamentatie care sa poata stirpa aceste "chestii" urate?de la radacina?astept rasp
0
11-06-2009, ora 10:53
loredana.miscu
Nu este medic/terapeut
loredana.miscu
Buna ziua numele meu este Loredana si am o fetita in varsta de 1 an si 5 luni.De la nastere ia aparut sau asa am nascut-o nu stiu exact, o galmita mica in partea dreapta dupa ureche putin spre ceafa, am fost la medicii cu ea si mi-au spus ca nu este cazul sa o operez ca este prea mica.Vreau sa stiu pe la ce varsta pot sa o operez si daca este posibil sa ii mai apara aceasta galmita care se presupune a fi lipom(pt ca nici medicii nu stiu exact ca nu i-au facut niste teste exacte) si daca ma puteti indruma si spre o alta clinica, spital pentru un alt consult mai amanuntit si mai multe lamuriri
Va multumesc si astept un raspuns de la dvs.
0
14-08-2009, ora 18:49
hew
Nu este medic/terapeut
hew
buna sunt Deea!va rog sa-mi spuneti ce tratament sa iau pentru lipoame de grasime.am pe tot corpul si apar in continuare.sunt si dureroase.are si mama si bunica mea.dati-mi un sfat urgent.multumesc mult.
0
29-09-2009, ora 11:39
florynu
Nu este medic/terapeut
florynu
buna ma numesc florin am 26 de ani si am si eu un lipom in zona fetei, imi puteti spune poate fi cancerigen sau nu ?
0
18-10-2009, ora 15:56
dalysor
Nu este medic/terapeut
dalysor
In urma cu doua luni am fost operata la o clinica privata si am scapat astfel de cele 2 lipoame de pe scalp- unul era cat o boaba mare de strugure, si tot mai dificil de ascuns, iar celalalt mic, poate cat o boaba de mazare. Problema e ca dupa doua luni, in locul de unde a fost extirpat lipomul mic ( dar tot am avut 5 copci) nu imi creste parul si ma vad nevoita sa imi ascund (din nou, ce oroare!) zona aceea cheloida. Va mai creste parul? Ar trebui sa fac ceva in acest sens?
0
25-06-2011, ora 18:31
lumi2011
Nu este medic/terapeut
lumi2011
Lipoamele se pot extirpa doar chirurgical sub anestezie locala, e nedureros si foarte rapid.Sapt aceasta s-a operat sotul meu pt ca, crescuse si a devenit dureros. Peste 7 zile se scot firele 3 la numar si totul e ok. Recidiva exista pt ca lipoamele sunt ereditare si mama lui a avut destul de multe. Lipomul niciodata nu poate fi cancerigen. Multa bafta si curaj.
0
08-06-2014, ora 05:03
MikeM
Nu este medic/terapeut
MikeM
Exista un tratament non-chirurgical pentru Lipoame si consta in injectii cu phosphatidyl choline/ sodium deoxycholate (PDC/DC). Problema e ca e inca in studiu si nu prea cunoscut, desi se raspindeste destul de rapid. E nevoie de mai mult studiu pentru a se afla exact cantitatea necesara si efecte adverse. Un caz a fost studiat si Lipoma a disparut dupa o singura sedinta.
Aici e articolul in Engleza.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183720/

Astept si eu sa devina o practica comuna incit si eu sint atacat de Limpoma, si nu as vrea sa am catriciile cu care a ramas un prieten.
0
07-05-2020, ora 17:21
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Poate cineva sa imi recomande un doctor chirurg care poate face operatie de lipom la picior, mana si cap?

Ma gandesc sa le fac separat.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: