Tratament naturist pentru migrene

21-11-2010
Lacramioara44
Nu este medic/terapeut
Lacramioara44
Ma numesc Lacramioara, am 44 ani.Probleam mea este ca de cativa ani am mari dureri de cap mai ales dimineata in juul orei 4 - 5. In ultimile luni durerile s-au accentuat din ce in ce mai dese datorita faptului ca am intrat si in menopauza (1 an). Am fost la medicul neurolog, am facut un RMN si rezultatul este: "Examenul angio-RM(TOF) evidentiaza tulburari de fluz la nivelul arterei vertebrale drepte care prezinta calibrul redus pe secventele angiografice(mai probabil hipoplazica). Tulburate de flux la nivelul arterei carotide interne stangi in portiunea pietroasa pe ~6-7 mm cu flux prezent distal(posibil artefacte de miscare). In rest, artera carotida interna dreapta, cerebrale, medii, trunch bazilar, vertebra stanga, poligonul Wills cu aspect normal." Dupa care medicul mi-a recomandat tratament cu LUSITRAX. As dori un tratament naturist.
3 comentarii
0
30-09-2011, ora 01:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Lăcrămioara, cu acordul unui medic fitoterapeut puteţi să luaţi suplimentul alimentar naturist cu acţiune antimigranoasă Feverfew (Tanacetum parthenium), eventual Migrenalgin. Se administrează două capsule pe zi, una dimineaţa şi una seara, pe o perioadă de 2-3 luni de zile (nu se administrează mai mult de 4 luni de zile, în regim zilnic!).
Consultaţi medicul!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Însănătoşire grabnică.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
30-09-2011, ora 01:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post Scriptum - Tratamentul cu Feverfew sau Migrenalgin se recomandă a se întrerupe treptat, nu brusc, scăzând doza timp de o săptămână!
0
29-03-2013, ora 09:10
sema
Nu este medic/terapeut
sema
buna ziua ma numesc roxana iar de o saotamana ma lupt cu crizele de migrene cu aura am fost la medic dar nu miau zis mare lucru ce as putea sa iau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •