Tratament la un dinte cu puroi

24-02-2012
MaxX82
Nu este medic/terapeut
MaxX82
Buna ziua,
de 4 saptamani am o problema cu un dinte (dinte chiar din fata, im cer scuze nu stiu care termenul medical). M-a durut foarte tare, durerea a venit fara sa mai apara alte probleme, dintele fiind plombat de ceva vreme. Am mers la un stomatolog, am facut o radiografie la dinte, s-a facut o gaura in dinte in spate, s-a extras nervul, s-a curatat canalul cu ajutorul unor ace si o seringa cu o substanta cu un gust amara f puternic si am facut tratament cu antibiotice. Dupa prima saptamana in care s-au facut 2 spalaturi, canalul ramanand deschis fara medicament sau plomba (expus la mancare...), la urmatoarea sedinta s-a pus un tampon cu o substanta in gaura dinteleui si mi s-a spus sa scot tamponul cam dupa 2 ore. Urmatoarea sedinta dinou spalaturi, si s-a pus un medicament (de culoare rosiatica) si o plomba provizorie, care a trebuit sa o indepartez eu dupa 2 zile. In ziua in care am indepartat medicamentul a inceput dinou sa apara puroi si fara sa vreau curatand dupa fiecare masa gaura din dinte am 'reusit' sa sparg punga de puroi. Urmatoarea sedinta iar spalaturi. Dentistul mi-a spus ca acest tratament poate dura pana la 6 luni! Mi se pare o perioada enorma in care eu trebuie sa iau antibiotic neintrerupt. Am luat in aceste saptamani vreo 3 blistere de antibiotic...
Am mare nevoie de un sfat.e normala aceasta procedura? Daca respectivul canal este expus la mancare nu e normal sa tot reapara puroi?
Astept cu interes raspunsul dvs.
2 comentarii
0
24-02-2012, ora 21:39
MaxX82
Nu este medic/terapeut
MaxX82
Nu ma poate ajuta nimeni? :(
0
25-02-2012, ora 13:22
Mady27
Nu este medic/terapeut
Mady27
Te-as sfatui sa-ti schimbi medicul:)Dintele trebuie sigilat pentru a preveni infectiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul