Tratament insuficienta cardiaca congestiva la caine

04-04-2013
dolphy
Nu este medic/terapeut
dolphy
Buna ziua, am un pekinez in varsta de 11 si jumatate care a fost diagnosticat cuinsuficienta cardiaca congestiva (valva mitrala stanga nu se inchide bine, cord pocnitor)-imi cer mii de scuze pentru greselile de exprimare nu lucrez in domeniu.Acest diagnostic afost pus in urma unui consult la cabinetul medicului veterinar (ecografie). Mi s-a recomandat sa-i administrez dimineata 1/2 furosemid de 40 mg (uz uman), la pranz un cardio omega gel sau RX-formula CV; la jumatatea intervalului dintre dimineata si pranz vetmedin de 1, 25 mg, iar seara spironolactona de 25mg (uz uman) si la 7 zile de administrare de spironolactona sa incep sa-i dau fortekor de 2, 5 mg. Nu am nimic de comentat din acest punct de vedere pentru moment, ideea este urmatoarea am gasit pe internet doua medicamente si anume PRILACTONE (substanta activa spitonolactona - uz veterinar), CARDILIS (substanta activa benazepril hidrocloric si spironolactona - uz veterinar) si MIOFORTEX (DL-carnitina, taurina, fosfat de calciu, celuloza microcristalina, amidon de porumb - uz veterinar) - nu se gasesc la noi in tara. As dori un sfat in privinta acestor medicamente si o schema de tratament daca se poate. Mentionez ca am posibilitatea cumpar aceste medicamente. Va multumesc.
1 comentarii
0
20-10-2013, ora 12:45
Flavia2013
Nu este medic/terapeut
Flavia2013
Cum se simte catelul?
Doctorul Braslasu de la facultatea veterinara este cel mai potrivit dupa parerea mea sa prescrie cel mai bun tratament. La facultate au si cele mai performante aparate, medicii sunt profesori universitari la o facultate de stat, adica 'elita'. Am auzit pe cineva din Calarasi care avea un catel de talie mica(de 14 ani) cu acelasi diagnostic, ca de 6 ani se ocupa medicul Braslasu de catel si inca mai traieste. Si nu i-a prescris atatea mdicamente/suplimente, ci doar unul singur(nu m-am interesat ce anume), care costa cam 200 lei/luna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.