Tratament homeopat pentru Candida

05-10-2009
Profiterol
Nu este medic/terapeut
Profiterol
Buna! Cine imi recomanda un tratament serios, homeopat, pentru candida, care cred ca este deja una sistemica. Si mai ales de unde se pot lua. In bucuresti stiu ca sunt farmacii homeopate, dar in provincie, exista? Va multumesc.
13 comentarii
0
06-10-2009, ora 00:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Un tratament foarte bun este argila. Ia argila alba, pune o ligurita la jumatete de litru si las-o de dimineata pana seara in apa, inclazeste-o putin, la temperatura corpului si fa irigatii (incearca sa mentii cat de cat inauntru) 20 de zile. In acest timp evita contactele sexuale. O sa uiti de candida. Evita de asemenea dulciurile si mananca cat mai natural. E important sa retii ca si partenerul te poate reinfecta chiar daca nu are simptome, la fel si lejeria trebuie calcata bine inainte de folosire. Atentie! O data inceputa cura nu trebuie intrerupta !
0
06-10-2009, ora 08:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu exista un remediu homeopat care sa inlature candida daca nu se curata sangele cu dieta stricta.
Candida nu se face prin infectie ci apare de la sine in sangele stricat datorita alimentatiei gresite si cu mult zahar.

1. Dieta stricta numai cu multe fructe (struguri, mere), mai ales dimineata
2. Evitarea completa a dulciurilor, zaharului, cascavalului, carnii de porc, ciupericilor, mezelulilor, cepei crude, vinetelor, laptelui, iaurtului, prazului, verzei, margarinei, produselor cu conservanti, cartofi, salate si catsraveti. Legume numai gatite.
De preferat sunt dovlecii si dovleceii, orice altceva ar trebui evitat (rosii, ardei, cartofi). Orez. Grau boabe fiert,.
3. Ceai de galbenele, de salvie, de urzica, zilnic.
4. Apa plata se fierber inainte de a fi consumata. Se evita orice bautura in afara de apa si ceai, mai ales cele acidulate si sintetice. Cafeaua este absolut interzisa.

Dieta stricta numai cu dovleac, dovlecel, orez, grau fiert si fructe proaspete timp de 6-8 saptamani ar fi cel mai simplu si eficient lucru.

Remedii homeopate generale:
Candida albicans CH30 cate o granula de 2-3 ori pe zi (dimineata, la pranz si seara) pe zi timp de 5 zile.
Tratamentul se incepe dupa 2-3 zile de dupa ce s-a inceput dieta.

dupa aceea timp de 10-12 zile:

1. Acidum nitricum CH15 o granula la 2 zile (zilele pare)
2. Ammonium carbonicum CH15 la zilele impare, o granula

Granulele se sug. Adrese cu farmacii homeopoate am pus aici.

Alte remedii homeopate se pot da numai dupa anamneza. Consultati deci un medic homeopat ulterior.
0
06-10-2009, ora 10:01
Profiterol
Nu este medic/terapeut
Profiterol
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Cel de-al doilea raspuns este pentru cine are o vointa de fier. Eu nu stiu daca o ma am la varsta mea. Dar voi incerca primul. Daca nu da randament, imi voi lua inima-n dinti si-l voi incepe pe-al doilea. Argila se poate procura de la farmacie, e in regula cu aceea, sau din alta parte? Multa sanatate va doresc.
0
06-10-2009, ora 10:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Argila nu are cum sa va curete sangele, desi este vindecatoare pt. multe boli.
Credeti ca daca puneti pamant in stomac vi se curata sangele ?
0
06-10-2009, ora 11:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, argila alba de la farmacii sau plafare este buna. Desigur ca si antibiticele declanseaza/intretin candida. Este hotararea ta ce incerci. La Institutul Cantacuzino am inteles ca exista si posibilitatea de a face un autovaccin, poate merita sa-l incerci, dar eu nu spun decat despre ce stiu. Sanatate!
0
07-10-2009, ora 08:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Argila nu est tratament homeopat. Daca nu aveti vointa sa tineti dieta folositi in orice caz remediile homeopate numite mai sus care au mult mai multa putere decat argila pt. a ajuta la curatirea sangelui si argila o puteti lua paralel.
0
10-04-2010, ora 01:21
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna scarface, am si eu o rugaminte la tine, daca poti sa imi recomanzi si mie un medic homeopat bun din iasi. Ma lupt de un an si ceva cu o candidoza sistemica ( inclusiv vaginala, prin scurgeri si bucala) Iar in ce priveste dieta mentionata de tine mi se pare un pic cam exagerata, intr-adevar trebuie tinuta o dieta impotriva candidozei( m-am interesat si am aflat si eu de curand) dar ce rau ar putea sa faca varza, ceapa cruda( din cate stiu eu este chiar indicata in candidoza), iaurtul natural care este indicat si el, rosiile, castravetii, salatele???, legumele crude in general cum sa le evitam, cand ele sunt foarte sanatoase. Pai asa ce mai mancam daca renuntam la acestea ??
0
24-04-2010, ora 20:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergi la Dr. Raceanu in Iasi
Dr. Raceanu - Iasi
Tel 0232 410 208 sau 0332 435 525
0
24-04-2010, ora 21:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca argila este doar pamant, inseamna ca "granulele" homeopate sunt doar zahar imbibate cu urme de...nimic. Asa ar fi decurge rationamentul...
Dar eu nu am sa zic asta, pentru ca stiu ca homeopaticele pot avea efect extraordinar, cum stiu ca si argila terapeutica (!) (exista teste de laborator in toata lumea, se gasesc prospectele si pe net) a tratat afectiuni chiar foarte serioase.
Diferenta o face informarea si capacitatea de a intelege ceva fara ochelari de cal, ci cat mai cuprinzator...
Sanatate tuturor.
0
26-04-2010, ora 17:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu uita ca nu am zis ca argila nu are nici un efect, ci am zis ceva cu totul deosebit: ca argila nu poate sa curete sangele ! Si eu recomand argila, numai ca folosirea numai a argilei la combaterea candidozei este fara efect. Ca sa intelegi ce vreau sa spun trebuie sa citesti cu mare atentie ce vreau EU sa zic si nu ce crei TU sa intelegi.
0
07-04-2011, ora 08:41
aiustia
Nu este medic/terapeut
aiustia
Fructele nu sunt interzise pe perioada regimului? Chiar se pot consuma mere dimineata avand in vedere faptul ca sunt dulci?
0
04-03-2016, ora 11:04
Monick81
Nu este medic/terapeut
Monick81
Buna ziua! Va rog din suflet sa.mi spuneti unde il gasesc pe domnul Scarface!!!
Este Urgent!!! Multumesc!!
0
25-03-2017, ora 11:01
dumitru_tg
Nu este medic/terapeut
dumitru_tg
Bună ziua, îmi poate recomanda cineva un doctor bun în Bacău care sa ma ajute sa scap de candidoza sistemica, sau un cabinet medical particular care sa ma ajute, va rog mult.Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •