Tratament hipoacuzie

19-11-2010
Fever
Nu este medic/terapeut
Fever
Buna ziua,

Am 30 de ani d-abia impliniti, problema mea este urmatoarea:In luna octombrie 2010 pe data de 17 m-am trezit intr-o dimineata cu un tiuit in urechea dreapta, m-am prezentat la doctor unde am fost diagnosticat cu surditate neurosenzoriala brusc instalata si cu o cadere pe audiograma ce incepe de la 4000hz-50db 8000hz 65db, in urma acestui diagnostic m-am internat in spital(analizele de sange mi-au iesit toate bine) unde mi s-au facut perfuzii, cand am iesit audiograma imi indica faptul ca la 4000hz recuperarea a fost totala-15hz iar la 8000hz aceasta a crescut de la 65 la 50hz, acum urmez un tratament cu betaserc 24x2 zi, milgama 2 pe zi, vitamina C(cetebe) 2 pe zi, tanakan 2 pe zi.Intrebarea este daca in se poate introduce in aceasta schema si Sermion 30 1 pe zi si daca acesta poate fi administrat in acelasi timp cu betasercul de dimineata?
De asemenea tiuitul in urechea dreapta este permanent (pare ca a suferit niste atenuari totusi de cand fac tratamentul) dar mai are si momente de variatie(destul de rare) cand pur si simplu se reduce la 0 pentru1-2 sec dupa care revine, nu am probleme cu somnul din fericire si in momentul in care sunt concentrat(vorbesc cu cineva, vorbesc la telefon, ma uit la televizor, ma joc la PC, etc) pare ca nici nu mai exista, am facut si un test BERA unde mi s-a spus ca totul este normal in ambele parti, credeti ca tragand in continuare de ureche mai exista sanse de recuperare?

Va multumesc
8 comentarii
0
19-11-2010, ora 11:54
Fever
Nu este medic/terapeut
Fever
Am uitat sa mentionez ca am si o senzatie de infundare la urechea dreapta...mai ales la zgomote mai puternice!
0
19-11-2010, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sansele depind de cauza care a produs acel accident brusc de surditate.
DA.. sermion poti adauga
0
19-11-2010, ora 13:19
Fever
Nu este medic/terapeut
Fever
Mi-au oferit o sumedenie de cauze, incepand de la zgomot puternic(este exclus pentru ca nu frecventez discoteci, etc), stres, un soc vascular...dar nu au putut sa-mi spune exact ce s-a intamplat, dupa audiograma ziceau ca arata precum o trauma sonora.
Multumesc de raspuns.
0
19-11-2010, ora 14:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aminteste.ti ce ai consumat in acea seara. ce ai facut.?
scrie.mi.. inaltimea si Greutatea.. tensiunea arteriala,
0
19-11-2010, ora 16:04
Fever
Nu este medic/terapeut
Fever
In aceea seara a fost ziua mea, am baut un cocktail alcoolic si am mancat niste preparate din pui, nu fumez si foarte rar beau alcool.Inaltime 1.73 greutate 82 kg, tensiunea nu o stiu, la ultimul control din spital mi s-a spus ca este buna.
S-ar putea sa fie totusi o posibila cauza:doua nopti la rand in acel week-end m-am culcat la 6 dimineata..poate oboseala..?
0
20-11-2010, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. oboseala face vazoconstrictie si duce la insuficienta circulatorie locala.., care la tine a dus la un mimi infarct local..pe nervul auditiv
0
20-11-2010, ora 12:09
Fever
Nu este medic/terapeut
Fever
Nu stiu daca este doar o senzatie dar in aceste 3 saptamani de la iesirea din spital si de cand fac tratamentul parca s-a mai redus din intensitate tiuitulMultumesc de raspunsuri!
0
13-03-2013, ora 14:51
Dragos Boncea
Nu este medic/terapeut
Dragos Boncea
Buna ziua!
In urma cautarilor pe internet am dat peste postarea dvs. Am si eu aceeasi problema.
Spuneti-mi va rog, cum a evoluat hipoacuzia? V-a revenit auzul?
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •