Tratament de urmat in situatia mea

12-03-2012
cri.beligan
Nu este medic/terapeut
cri.beligan
Buna ziua...
Am facut o radioscopie-bariu gastro duodenala. iata rezultatul :
Esofag cu tranzit prezent. Stomac cu cascada postero superior si moderata cantitate de lichid de hipersecretie, pliuri discret impozate; fete si curburi libere, usor hiperton. Pilor permeabil. BU;b duodenal omogen opacifiat. Cadru duodenal normal desfasurat.MInim RGE la manevra de provocare.

Analiza sange H pylori.4.98 (unde tot ce este sub 0.9 este negativ).

As vrea si eu o opinie pertinenta. Este grav ? Se poate trata cu antibiotice ? Le poate prescrie medicul de famile sau trebuie mers la gastro ? Sunt foarte speriata de rezultat :(. Va rog o opinie despre analize si un sfat. Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
12-03-2012, ora 17:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu ai de ce sa fi speriata, dupa parerea mea, deja ne consfruntam aproape cu o epidemie de helicobacterioza. Tot mai multi au aceasta bacterie peste limita normala. Din pacate, medicina alopata trateaza asta numai cu antiacide si antibiotice in doze destul de mari. Nu exista deocamdata alternativa. Daca asta iti va prescrie gastroenterologul (la care ar fi bine sa mergi cu investigatiile facute) ai mare grija sa iei si probiotice sa iti aperi mucoasa intestinala de antibiotice. Sunt multi care s-au vindecat de HP dar au avut mari neajunsuri cu intestinele iritate.
Daca vrei sa incerci ceva naturist, gasesti sugestii chiar si pe acest forum.
Deci n-ai de ce sa te sperii, se trateaza.
Cand iti refaci analiza, fa-o din scaun, in sange pot ramane anticorpii mult timp.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici