Tratament cu Moldamin.. reactii alergice

31-05-2006
smafro@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
smafro@yahoo.com
Buna.

As vrea sa va intreb si eu ceva.
Eu din totdeauna am foarte sensibil cu gatul. De aceea doctorita mea mi-a recomandat sa fac un tratament de 6 luni cu moldamin. Am ajuns la a doua injectie si de fiecare data amo a problema in sensul ca am o reactie alergica, din ce am citit eu pe internet. Adica fac temperatura si ma dor mainile, picioarele, capul. Cu alte cuvinte racesc din senin, ma doare gatul.

Intrebarea mea este: sa continui tratamentul, cu toare ca mi-am facut analizele si am ASLO 350, iar valoarea maxima admisa pentru ASLO, pentru cabinetul unde mi-am facut analizele era 500?
5 comentarii
0
31-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Daca ASLO a iesit in limite normale, si la exudatul faringian nu s-a evidentiat streptococul beta-hemolotic.personal nu inteleg criteriul de prescriere a moldaminului...
0
31-05-2006, ora 00:00
smafro@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
smafro@yahoo.com
In primul rand multumesc pentru raspuns.
Doctorita a spus ca trebuie sa iau moldamin pentru intarirea organismului, ca sa nu "ma prinda" raceala imediat.
Mentionez ca sunt foarte sensibil la frig, la rece, imdiat ma imbolnavesc cu gatul.
0
05-04-2010, ora 13:54
allitzyka
Nu este medic/terapeut
allitzyka
Eu am avut ASLO 700 si dupa 6luni mi-a scazut la 400. Valoarea maxima pt ASLO este 200. Eu cred ca ar trebui sa faci in continuare moldaminul pana la 3luni si apoi sa iti repeti iarasi ASLO. Eu asa am facut si m-ai ales ca nu ai ASLO foarte mare. Doamna doctor a ta are dreptate, pt ca si eu la fel eram dar acum nu am mai racit deloc... Deci, faci cum crezi tu ca este cel mai bn...
0
21-06-2010, ora 23:04
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Eu sunt in stare sa fug de-acasa numai cand aud de Moldamin...vreun inlocuitor, ceva?:(
0
21-06-2010, ora 23:14
allitzyka
Nu este medic/terapeut
allitzyka
Exista un tratament cu antibiotice, dar cel mai bine e sa faci injectia.Acum depinde si cat de mare ai ASLO. Totul depinde de el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: