Tratament cu Aricept.. efect secundar: insomnia

09-06-2007
dumitritacuibus
Nu este medic/terapeut
dumitritacuibus
Mama a suferit un ACV in martie anul trecut.Acum este mult mai bine.In aprilie i s-a recomandat si Aricept pt memoria recenta.A inceput sa il i-a din 24mai 2007.dar a aparut un efect secundar : insomnia.De 4 nopti nu doarme.Nu stiu daca trebuie sa intrerup tratamentul cu Aricept sau nu!.Medicul mi-a recomandat sa ii dau Extraveral, dar nu mi-a spus pt cit timp.I-am dat aseara si spune ca tot nu a dormit.Vom vedea la noapte.Nu se simte obosita, peste zi face repaus mai lung la pat si mai atipeste un timp scurt. Ce ar trebui sa fac?
5 comentarii
0
10-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Să ia doza de Aricept dimineaţa. Dacă această măsură nu e suficientă, vorbiţi cu medicul dumneaei.
0
11-07-2007, ora 00:00
dumitritacuibus
Nu este medic/terapeut
dumitritacuibus
am vorbit si cu medicul ei, mi-a spus acelasi lucru: sa il ia dimineata.Din pacate insomnia a ramas.Dupa doua saptamini in care a dormit doar cite 2-3 nopti pe saptamina a refuzat sa il mai ia.Este indicat sa reinceapa tratamentul dupa o pauza de cca o luna-o luna si jumatate??Am citit in prospect despre un anume "efect rebound".Puteti sa imi explicati ce inseamna?Credeti ca ar trebui inlocuit acest medicament ?Multumesc anticipat celor care ma vor sfatui.
0
25-08-2007, ora 00:00
dumitritacuibus
Nu este medic/terapeut
dumitritacuibus
Subiectul din comentariile de mai sus l-am rezolvat: ia Aricept +paluxetil dimineata- la recomandarea medicului psihiatru.Cred ca a depasit momentele de inceput cu insomnie+varsaturi.Dar a aparut ceva nou- nu stiu daca are legatura cu Ariceptul sau Paluxetilul sau cu altceva.Si anume: incontinenta urinara, cred ca se numeste.Merge la toaleta, dar nu poate urina si dupa 1-32 minute dupa ce pleaca de la toaleta scapa urina.Nu stiu deocamdata mai mult.Ce amanunte ar trebui sa va mai dau ca sa imi puteti spune ce se intimpla si mai ales daca se poate VINDECA acest lucru.Va multumesc anticipat.
0
25-08-2007, ora 00:00
dumitritacuibus
Nu este medic/terapeut
dumitritacuibus
Subiectul din comentariile de mai sus l-am rezolvat: ia Aricept +paluxetil dimineata- la recomandarea medicului psihiatru.Cred ca a depasit momentele de inceput cu insomnie+varsaturi.Dar a aparut ceva nou- nu stiu daca are legatura cu Ariceptul sau Paluxetilul sau cu altceva.Si anume: incontinenta urinara, cred ca se numeste.Merge la toaleta, dar nu poate urina si dupa 1-2minute dupa ce pleaca de la toaleta scapa urina.Nu stiu deocamdata mai mult.Ce amanunte ar trebui sa va mai dau ca sa imi puteti spune ce se intimpla si mai ales daca se poate VINDECA acest lucru.Va multumesc anticipat.
0
18-04-2009, ora 19:21
dumitritacuibus
Nu este medic/terapeut
dumitritacuibus
M-ati putea ajuta sa inteleg termenii din biletul de iesire din spital al mamei -din 17.04.2009- !!Am trancris ce scrie : hemipareza dreapta spastica frusta si dizartrie dupa ACV hemoragic.Deterioare cognitiva pe fond vascular.Hipertensiune arteriala ST II clasa de risc C.Cardiopatie ischemica si hipertensiva.Fibrilatie atriala paroxistica convertita spontan la ritm sinusal.Diabet zaharat tip 2- insulinonecesitant dezechilibrat.Obezitate.
rezultate analiza: VSH=70 mm/h Hb=13, 4g/dl, Ht=38, 4 %, L=7260/mm3, trombociti=237.000/mm3, glicemie 270-110mg%; ASAT=13 U/l. ALAT=14 U/l; colesterol 146 mg%; trigliceride =156mg%; uree =53mg%; creatinina =1, 21mg/dl, HDL=38mg%; LDL=77mg%; Na=136; K=4, 4, Ca=1.19mmoli/l
Profil glicemis: ora 7=132mg%; ora 18=179mg%; ora 3=110mg%.
Examen clinic: obezitate, TA130/80mmHg, AV 70/min, edeme gambiere simetrice, bilaterale cu semnul godeului pozitiv, rubeoza faciala.
Ex neurologic: hemipareza dreapta moderata(FMS 4/5 la nivel mb inferior si superior) cu spasticitate, discreta dizartrie, ROT abolite distal si hipoestezie in 1/3 ditala a mb inferioare, inversarea ritmului nictemeral, mersul este posibil cu cadrul rotator pe diatante medii.
Ex biochimic: functie renala usor alterata, glicemie a jeune cu valori mari, cu profil glicemic modificat ce a necesitat reajustarea dozelor de insulina.
Ex cardiologic: HTA E ST II clasa de risc C.FiA paroxistica convertita spontan la ritm sinusal.Proteinuri /24H: negativ ; exclude etiologia renala a edemelor.
ex oftalmologic: papile cu reflexe accentuate.Angiopatia aterosclerotica Sallus II, TAR 4g.
Tratamentul recomandat: prestarium 5mmg dimineata, Propafenona 150mg: 1-0-1, Metoprol50mg 1/2-0-1/2, Sortis 20mg0-0-1, Tromboass 50mg 0-1-0, Driptane 1/2-1/2-1, Aricept 10mg-0-1-0, Insuman comb 18-0-18 UI/zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici