Tratament corect cu Prednison?

05-05-2014
Andra1986
Nu este medic/terapeut
Andra1986
Buna ziua. mi-au aparut pe corp de aproximativ 2 saptamani niste bubite ca niste blande, rosiatice, care ma mananca. D-nul doctor mi-a prescris tratament cu tetraciclina -10 zile (2 dim si 2 seara) si 20 zile onez ca prednison(cate 6 tablete pe zi/ dim la ora 10) si flucoric cate o capsula/zi. si pe piele ultralan crema, urmand ca dupa 20 de zile sa merg la control. este normal sa iau asa mult timp prednison? am citit ca intreruperea lui nu se face brusc, asta inseamna ca imi va mai prescrie dupa cele 20 zile? mentionez ca am facut cu o luna in urma tartament cu uro vaxom si uricol. pot lua si anticonceptionalele? precizez ca fol Belusha. Multumesc
3 comentarii
0
07-05-2014, ora 16:38
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
buna ziua, 20 zile de Prednison este putin cam mult si ar trebui sa intrerupeti progresiv tratamentul, dar cel mai bine ar fi sa dicsutati cu medicul curant sau sa va vada un medic alergolog pentru a afla cauza acelor blande. Ca si cauze posibile ar fi infectia urinara, anticonceptionalele, dar si altele. Multa sanatate!
0
05-06-2018, ora 18:11
Andreeaelen
Nu este medic/terapeut
Andreeaelen
Buna ziua, am o tuse suparatoare cu wheezing care dureaza de vreo 2-3 ani de zile si care la inceput o aveam noaptea ma trezeam din somn sau dimineata dar de vreo saptamana tusesc si ziua.este o tuse puternica, tusesc pana vomit iar wheezingul ma deranjeaza tare. Am facut 2 raze la plamani anul trecut si acum 2 ani au iesit bine, mi au dat clenil si ventolin fara nici un rezultat iar acum iau foster si ma simt mai bine putin.la ambele axile am ganglioni de vreo 2cm care uneori se umfla si ma dor.astazi am fost la doctor si mi a prescris Prednison 5 zile cate 6 pastile pe zi si amoxicilina 250 1 saptamana si un alt antibiotic de 100 mg pentru inca 3 saptamani.ganglionii eu am crezut ca sunt furunculi si nu le-am dat importanta dar sunt acolo de vreo 2 ani de zile.va rog frumos sa-mi dati un sfat
0
10-02-2019, ora 13:02
Anna1016
Nu este medic/terapeut
Anna1016
Buna ziua. Iau Prednison de 5mg de la vârsta de 3 ani pt o boala autoimună. De curând, Dr ginecolog mi-a prescris pastile contraceptive BELUSHA. As dori sa știu dacă este vreo problema dacă combin cele 2 pastile. Menționez ca Prednison iau o zi un sfert, o zi jumătate. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •