Tratament amenoree

13-09-2013
adelinamocioi
Nu este medic/terapeut
adelinamocioi
Buna ziua,
Acum 2 ani am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice, pe stangul am avut un chist de 5 cm si pe dreptul de 3, 7 cm. In urma acestor chiuri mi-au aparut cosuri pe toata fata si m-am ingrasat 8 kg(timp de 2 ani).Am fost la ginecolog care m-a trimis la ceva analize apoi la endocrilog deoarece testosteronul iesise putin mare.Endocrinologul m-a trimis la o alta serie de analize care au iesit o si mi-a dat tratament cu yaz timp de 6 luni.Aceste anticoncetoale parca mi-au dat organismul peste cap.Dupa 4 luniam renuntat la elesiam luat ceva ovule date de unmedic homeopat, care cred ca au fost bune, deoarece dupa catev luni analizele au iesit bune, fara ovare polichistice.Dupa alte 3 luni am fost la un alt control si mi-au aparut iar chisturi(mai mici data asta).Ginecologul mi-a dt un tratament cu mladita de zmeu si amenti de salcie, dar dupa 3 saptamani trebuia sa imi vina menstruatia si surpriza nu mi-a venit de atunci deloc si au trecutd atunci 4 luni.In acest timp am luat un alt tratament homeopat dar nimic. Ce tratament imi recomandat?As vrea tot ceva naturist, deoarece anticonceptionalele imi dau totorganismul peste cap.Am citit ceva cu tinctura de branca ussuli..Sunt destul de suparata cu aceste probleme care imi fac viata destul de grea, ma ingras repede, nu slabesc deloc, retin multa apa si as manca mereu.Plus stari oarecum de depresie.Va rog ma ajutati cu un sfat.Multumesc
1 comentarii
0
16-09-2013, ora 14:03
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna adelina,
Eu sincer te sfatuiesc sa iei anticonceptionale, acestea sunt singurele care te ajuta in cazul ovarelor polichistice, daca Yaz nu ti-au fost bune, asta nu inseamna ca te vei simti rau de la orice tip de anticonceptionale. Fiecare contraceptiv este oarecum diferit si unele iti vor da efecte adverse, altele nu, trebuie doar sa il gasesti pe cel bun. Oricum, in cazul tau de acum, neavand menstruatie de mai bine de 4 luni, trebuie sa mergi la ginecologie pentru consult si sa ti se recomande un tratament pentru venirea menstruatiei ( exista astfel de tratamente).
Vezi si tu ca tratamentele hemeopate nu te-au ajutat. Cat despre branca ursului, poti lua aceasta tinctura inclusiv in acelsi timp cu tratament de specialitate. De asemenea poti sa bei si ceai de galbenele si coada soricelului, sunt ceaiuri foarte des folosite in tratarea afectiunilor feminine insa nu te baza doar pe tratamente naturiste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: