Tratament uretrita ?

17-12-2013
stoica.marius
Nu este medic/terapeut
stoica.marius
Salut

Ma confrunt cu o teribila usturime de uretra de cateva saptamani. Am fost la dermato si am facut un test de analize de urina ( urocultura) mi a spus ca sunt OK ca n am nimic.
Nu sunt scurgeri, pete pe lenjerie sau altceva. Pur si simplu o usturime si o arsura surda care te scoate din minti.
Am mers mai departe la urolog, in urma consultatiei ( tuseu rectal) apoi a 'muls' penisul, s a vazut o picatura de ceva.
Nu mi a mai dat sa fac alte analize, mi a spus ca este uretrita sub acuta, non gonococica si mi a prescris timp de 14 zile tavanic de 500mg, cate una la 12 ore si tador ( antiinflamator ) cate 2 pe zi.
Sunt deja intr a 7 a zi de tratament si nu vad nici o ameliorare. Usturimile continua, cateva ore bune pe zi, sezatia este un cosmar.
Am mers din nou, la alt urolog sa cer sfatul daca sunt pe drumul cel bun, mi a spus sa continui cu tavanic, pana la 28 de zile, urmand ca sa reduc doza dupa 14 zile pt ca acest antibiotic este foarte puternic si eficient.
Daca este asa, de ce nu vad nici o ameliorare ?
Am impresia ca tot nu fac ceea ce trebuie.
Stiu ca trebuia sa mi fi facut antibiograma si in functie de asta sa mi dea tratamentul dar medicul a mers direct pe
Ce imi recomandati ?
multumesc,
4 comentarii
0
17-12-2013, ora 22:50
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Ma gandesc la urmatoarele variante:
1) usturimea poate fi cauzata de eliminarea nisipului de la rinichi.
2) usturimea poate fi cauzata de o bacterie sau de un fung.
3) usturimea poate fi cauzata de inflamarea prostatei.

Deci: verificati daca aveti nisip la rinichi sau calculi renali. Faceti un sumar de urina si o echografie. Daca varianta asta cade, faceti o secretie uretrala plus fungi si un Free PSA sa verificam si prostata. E imposibil sa nu gasiti raspunsul, va asteptam cu vesti bune.
0
18-12-2013, ora 17:43
stoica.marius
Nu este medic/terapeut
stoica.marius
buna ziua,

Multumesc pt indicatii.
momentan o sa incerc sa duc pana la capat tratamentu cu tavanic. Nu stiu daca am spus in primul post, insa problemele au aparut dupa un contact sexual oral neprotejat.
Mai departe mi s a spus sa continui tratamentul cu tavanic care ar trebui sa distuga orice bacterie care putea fi contactata pe cale sexuala. Cu toate ca mi a cam dat stomacul peste cap.
Mai mult de atat nu pot sa fac pt moment.
- Nisip la rinichi daca aveam - se manifesta pana acum
- Bacterii, fungi - sper sa le rezolve Tavanic. Acum nu pot sa fac secretie uretrala pt ca iau antibiotic, deci nu cred ca ar fi reprezentativ. plus ca se face in anumite conditii. O sa ma interesez.
Cu prostata nu am avut probleme pana acum.
Deci, rezum totul la o infectie transmisa pe cale sexuala, dar care vad ca refuza sa dea inapoi.
Mentionez ca sunt momente in care nu am nimic, si sunt momente pe parcursul zile, cateva ore pe zi pe exemplu in care simt niste usturimi si niste arsuri teribile in uretra.
Ma asteptam ca dupa o sapt de antibiotic sa mi treaca. dar nu este asa.
Ce parere aveti ?
Multumesc.
0
09-05-2014, ora 12:10
stoica.marius
Nu este medic/terapeut
stoica.marius
Buna ziua,
Am facut toate testele care mi au fost recomandate : de urina de doua ori, totul perfect apoi secretie uretrala cu antibiograma si tot ce trebuie aici mi a iesit Streptococ Agalactiae.
Am fost la doctor, mi a spus ca nu am nimic, sa ma obisnuiesc cu simptomele. nu mi vine sa cred, am 7 luni de chin, am fost la 5 doctori, nimic concret, peste 2000 de lei bani aruncati.
Ce sa mai fac ?
0
20-10-2017, ora 23:42
Dudu1
Nu este medic/terapeut
Dudu1
Am aceeas problema si simptome. Tot cu tratamente si analize de circa5 luni rezultat usturimi plus crrd si o gastrita mai nou. Daca ai rexolvat te rog sa imi spui cum. Sunt disperat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: