Tratament Isotretinoin

08-04-2013
V.Alexa
Nu este medic/terapeut
V.Alexa
De aproximativ 3 luni urmez un tratament cu isotretinoin.Am inceput cu o doza de 10mg, am urcat la 20 si de 2 sapt iau 40 de mg.Inainte de a trece la doza de 40, mi-am facut niste analize generale si au iesit foarte bine.Cosurile au inceput sa dispara, imi mai apar 2, 3 inainte de menstruatie dar dispar destul de repede.Problema este ca mi s-a uscat tenul si gura foarte tare iar pe corp mi-au aparut niste pete rosii uscacioase. Mi-a aparut o pata la nivelul omoplatului dupa care au inceput sa apara si in alte zone ( zona lombara, pe maini si poplitee). Sunt putin speriata ca la o simpla cautare pe google arata ca un psoriazis. I-am trimis doamnei doctor poze cu eczemele( dansa nefiind din tara) si mi-a spus sa intrerup tratamentul si sa aplic o crema cu cortizon, insa vreau si o a 2-a parere. Este normal sa apara aceste pete sau doza ridica a declansat alte probleme? As putea aplica unguent cu cortizon pe aceste pete? Daca da, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati recomnda unul. Va multumesc!
1 comentarii
0
08-04-2013, ora 19:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ V.Alexa

Citeste cu atentie prospectul de la isotretinoin. Vezi ce efecte secundare are.
Si fa ce te-a indrumat medicul tau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.