Tratament Controloc si Arcoxia de la reumatologie

02-04-2008
spiritosa
Nu este medic/terapeut
spiritosa
in urma unei vizite la reumatologie, am primit un tratament ce mi s-a spus sa-l incep abia dupa ca imi fac analizele, pentru a vedea care este cauza unor dureri. Tratamentul consta in Controloc si Arcoxia..Intrebarea ar fi..ce treaba are Controlocul? Am citit pentru ce este..si singura explicatie pe care o gasesc este protejarea stomacului de celalalt medicament? Chiar nu stiu, s-ar putea sa fie o supozitie stupida, va rog sa ma contraziceti.
Cu multumiri
4 comentarii
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Aceasta este singura explicatie logica pentru adm, de Controloc_protectia gastrica, dar mai erau si alte medicamente din aceasta familie mai de prima intentie.
0
28-03-2009, ora 21:10
tavistan
Nu este medic/terapeut
tavistan
, , , si mai era si alta indicatie de prima intentie in durere! dar ce sa mai vorbim! dam ce e mai nou fara sa ne intrebam daca este mai bun?
sanatosi sa fim!
0
02-04-2009, ora 17:41
stedob
Nu este medic/terapeut
stedob
Buna seara,
Sunt stefan si am 29 de ani. Am fost ieri la medic (nu stunt in Rom) si din cazua limbii sau nu?...nu prea m-am inteles cu doamna. Adica am facut o endoscopie si mi'a gasit o varianta "foarte usoara" de gastrita.ok, am inteles ca trebuie tinut regim, si totodata uramt un tratament cu Cotrolloc...dar 2x40mgx14zile dupa care 2x20mgx14 zile dupa care 1x20mgx4saptamani. acum eu am cumparat pastilele dar containdicatiile sunt in croata si sarba... Din cate vad sunt si contaraindicatii la acest medicament.iar faptul ca pentru 2 luni trebuie sa iau un tratament se contazice un pic cu ceea ce a zis dna doctor "simpla gastrita"...
Aveti vre'o opinie?
Va multumesc anticipat!
0
07-03-2010, ora 07:55
nistoreasca
Nu este medic/terapeut
nistoreasca
buna ziua!in urma unor analize, am aflat k am bacteria H. Pylori prezenta.am primit tratament Ospamox si Klabax 7 zile, si Controloc 10 zile.In prima zi cand am inceput tratamentul mi-a fsost ft rau:ameteli, stari de voma, dureri de cap.Din a doua zi am scapat cat de cat de aceste simptome, ele devenidn suportabile, insa acum am o alta problema:am gust fttt amar in gura!!ziua nu simt ft tare acest lucru deoarece manac mai des, insa noaptea devine insuportabil, deoarece acest gust amar se intensifica o data cu inaintarea tratamentului.Medicul meu de familie nu e tocmai "bun", asa ca ma puteti lamuri si pe mine de ce atatea reactii adverse si daca ele sunt grave?
va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.