Tratament Candidoza

28-06-2012
cos_s
Nu este medic/terapeut
cos_s
Buna ziua,
Nu pot scapa de Candidoza cu nici un tratament. Cred ca am epuizat gama de ovule si am facut spalaturi cu diverse, inclusiv naturiste, si tot nu mi-am rezolvat problema. Acum, cam la 4 luni, fac o doza de Gynofort ca sa tin situatia sub control si sa nu ajung sa imi simt zona iritata.
Acum fac tratament cu gentamicina pentru o infectie urinara cu Klebsiella, si sunt convinsa ca dupa va trebui sa fac un trament si pentru Candidoza.
Va rog, spuneti-mi ce mai pot folosi? Chiar nu se scapa de Candida sub nici o forma?
Multumesc!
2 comentarii
0
28-06-2012, ora 11:40
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Se intampla multora dintre noi sa avem o problema de sanatate pentru care nu pare a se gasi rezolvare.
Eu cand am avut candidoza luam o pastila de Flucovim 150 azi si inca una peste 7 zile si aplicam crema Mycoheal HC pentru uz extern, de asemenea faceam spalaturi vaginale cu pastile de cloramina dizolvate in apa. Imi trecea pentru o perioada, si cand aparea din nou aplicam iarasi acelasi tratament. Timp de 2 ani m-am chinuit pentru ca recidiva, insa la un moment dat pur si simplu nu a mai aparut.
Si partenerul trebuie sa urmeze tratament. Sa ia si el o pastila Flucovim 150. E suficient daca nu are simptome ( asta daca exista partenerul).
0
29-06-2012, ora 07:21
cos_s
Nu este medic/terapeut
cos_s
Multumesc pentru raspuns.
Impedimentul ar fi o problema, destul de mare, pe care o am cu stomacul si fierea. Nu am luat niciodata Flucovim, dar mi s-a dat Fasigyn, si dupa prima pastila nu am fost om o saptamana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.