Tratament AVC raspuns urgent pls!!!

16-05-2011
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
Buna! mama a suferit un AVC, fara modificari de mobilitate si vorbire, in decembrie 2008. Tratamentul stabilit permananet dupa iesirea din spital este: betalok, norvasc depakine si fluoxin. ultimile doua i-au fost recomandate alaturi de cure din 6 in 6 luni cu complex de vitamine, deoarece a ramas cu ceva furnicaturi in picior (de fapt in ultimile 3 degete de la picior).
Acum am fost la alt medic pt consultul anual si i-a recomandat sermion si cura de injectii cerebrolysin. Furnicaturile ii mai apar si cand munceste f mult.
Intrebarea mea: injectiile de cerebrolysin se pot administra concomitent cu tratamentul depakine si fluoxin?
astept raspunsul voastru!
multumesc!
3 comentarii
0
18-05-2011, ora 13:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce ia Depakine, are si epilepsie ? Daca e asa, nu are voie sa faca Cerebrolyzin. Trebuia sa-i spui medicului la care ai fost la control ce tratament are...
0
18-05-2011, ora 14:00
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
nu!nu are epilepsie! este hipertensiva si are tratament lunar de la medicul de familie cu betalok, norvasc si aspenter. Neurologul care a consultat-o i-a prescris depakine, fluoxin si un complex de vitamine pt paresteziile cu care a ramas in urma avc-ului. acum o consulta un alt neurolog. acesta din urma i-a prescris injectiile de cerebrolysin si sermion dar am uitat sa il intreb dak ii mai administram si depakine si fluoxin.
0
18-05-2011, ora 17:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea ar trebui sa intrerupa Depakine si Fluoxin si sa inceapa terapia cu Sermion si Cerebrolysin..cere si parerea medicului de familie despre aceasta schimbare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: