Tranzit intestinal incetinit

26-09-2015
Geta AM
Nu este medic/terapeut
Geta AM
Bebe 4 luni a început sa aibă un tranzit incetinit de la 1 luna şi jumatate.
- alaptat exclusiv
- cu 2 săptămâni înainte sa înceapă sa aibă scaune f rar am început sa îi dam protectis şi espumisan.
- înainte de 1 luna jumătate avea 2-3-4 scaune / zi.
- pe la 2 luni jumătate i-am scos espumisanul, nicio imbunatatire.
- intre 1l jumătate şi 3 luni a făcut de 2 ori singur (o data la 5 zile şi o data la 10 zile după ultimul scaun). În rest am folosit supozitoare cu glicerina (cam la 7-9 zile) dacă bebe părea ca se chinuie.
- când face scaun nu se chinuie sa elimine, este de culoare şi consistenta normala (galben muştar pastos).
- a luat în greutate cam 1 kg pe luna de la nastere. La naştere 3440 g, acum la 4 luni 7100 g
- de la 3 luni îi dam bifido baby (jumătate de plic de 2 ori pe zi) şi i-am scos protectisul.
- de cand ii dam bifido făcut de 2 ori singur la 4 şi 5 zile de la ultimul scaun, în rest melilax pt copii cam la 4-5 zile când devine mai agitat.

Ni s-a recomandat sa îi dam ceai de musetel, însă fiind mai mic de 6 luni nu i-am dat altceva decât lapte matern pana acum.

Va rog sa îmi spuneţi dacă suntem pe calea cea dreapta şi dacă aveţi alte recomandări.

Mulţumesc!
3 comentarii
0
26-09-2015, ora 20:52
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Trebuie sa opriti provocarea scaunului prin supozitoare si celelalte metode folosite.Efectuati masaj pe cadrul colic in sensul acelor de ceasornic de cateva ori/zi si introduceti sucul de fructe(para, pruna, citrice) la a 2-a masa din zi, in doze crescute zilnic, pana la inlocuirea completa a laptelui cu suc/pireu de fructe.Copilul fiind alaptat puteti utiliza si d-stra citricele in alimentatie.Succes!
0
28-09-2015, ora 00:15
Geta AM
Nu este medic/terapeut
Geta AM
Mulţumesc pentru răspuns!
Dacă OMS recomanda alaptarea exclusiva pana cel putin la 6 luni, de ce 1. Sa îi dau altceva pana la 6 luni care sa înlocuiască laptele meu, care ar trebui sa îi ofere tot ce are nevoie şi 2. Cu ce l-ar ajuta sucul de fructe?
Când am avut probleme cu tranzitul pe mine nu m-a ajutat nimic în alimentaţie (fructe pe stomacul gol, fructe cu lapte, seminte, cereale, etc).
Nu as vrea sa îi introduc altceva în alimentaţie pana la 6 luni, ce alte soluţii sunt? Ar trebui sa îi fac ceva analize care sa indice exact ce problema are şi cum se poate rezolva?
Mulţumesc
0
01-10-2015, ora 19:22
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
1.Recomandarile generale trebuiesc adaptate cazurilor particulare in functie de situatiile concrete.2.Fructele aduc aport de fibre vegetale care au efect benefic asupra tranzitului intestinal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: