Transport vaccin din strainatate

27-12-2009
cristinake
Nu este medic/terapeut
cristinake
Buna ziua ! Am si eu trei intrebari.
1. As dori sa stiu daca exista de cumparat un dispozitiv special pentru a transporta din Germania in Romania la rece un vaccin ?
2. As dori sa mai stiu daca cineva vinde imunoglobulina antihepatita b ?
3. Imunoglobulina antihepatita b se face o singura data la nastere ? Ce cantitate ?
Multumesc.
5 comentarii
0
29-12-2009, ora 06:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
1. Lada portabila frigorifica.
2.Il gasesti de vanzare pe net.
3.Da, la mama cu risc, 5 ml intramuscular.
0
29-12-2009, ora 15:36
cristinake
Nu este medic/terapeut
cristinake
Multumesc pentru raspuns. Lada frigorifica portabila banuiesc ca este cea pe care romanii o folosesc la picknic ?!? Nu exista un dispozitiv medical de pastrare ?
Imunoglobulina se face mamei? Stiam ca bebelusului !?! Iar daca am inteles gresit, ce inseamna mama cu risc ? Multumesc.
0
29-12-2009, ora 20:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Imunoglobulina antihepatita B este destinata imunizarii pasive, si eu am inteles din ceea ce ai scris tu ca ar avea nevoie de ea o mamica cu hepatita B care trebuie sa nasca. la nou-nascuti se face vaccin antihepatita B [ imunizare activa ] chiar la nastere, la 2 luni si la 6 luni ; cum acesta ofera imunitate 5-10 ani, vaccinul se poate repeta la acest interval. Lada frigorifica portabila pentru transportul vaccinurilor seamana cu cea cu care mergi la picnic, insa este mai mica, pentru ca tu ai nevoie de una cum avem noi in cabinetele noastre, destinate unei cantitati mici de vaccin.Pastrarea vaccinului se face in frigider.
0
29-12-2009, ora 20:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dar daca trebuie sa aduci din Germania doar cateva fiole de vaccin le poti pune intr-un termos in care pui putina gheata. Lada frigorifica ar fi cam incomoda.
0
30-12-2009, ora 11:47
cristinake
Nu este medic/terapeut
cristinake
Da, ati inteles bine.Despre mine era vorba. Stiu despre vaccinul antihepatita b care se face la bebe la 2 si la 4 luni, pt ca mai am un baietel de 1 an si 7 luni care a fost imunizat astfel. Insa imunoglobulina de care vorbeam se administreaza bebelusului ca protectie din momentul nasterii pana isi face efect vaccinul gratuit care se face obligatoriu in spital la toti bebeii. Acesta imunoglobulina deocamdata nu este pe lista vaccinurilor acceptate de ministerul sanatatii dar se poate procura prin Directia Farmaceutica, eu il iau fara reteta din Germania. Am inteles ca mai nou a aparut si la noi aceasta imunoglobulina sub numele de HEPATECT daca doriti aici este prospectul
-------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.