Transpiratie si febra mare care persista

28-11-2011
florentyna1981g
Nu este medic/terapeut
florentyna1981g
Buna ziua, sotul meu se confrunta de aproximativ 3 saptamani cu stari de transpiratie foarte mare noaptea si febra. Dupa cateva zile de luat paracetamol sinus si algocalmin, a decis sa mearga la medic si i s-a prescris flamexin pulbere si cefalexin antibiotic. La doua zile de tratament, starea i s-a ameliorat. Dar in ultima zi de tratament si anume a cincea zi, noaptea, a facut din nou febra si au reaparut frisoanele si transpiratia abundenta. Am fost la dna doctor si mi-a spus sa mai ia 2 zile de tratament si vorbim dupa. Mentionez ca nu i-a facut nici o radiografie, doar s-a uitat in gat si i-a spus ca are infectie pe caile respiratorii. Va rog sa ma indrumati ce sa fac, deja are trei saptamani de cand face febra si transpira foarte rau noaptea si nu stiu unde sa merg. Va multumesc !
5 comentarii
0
28-11-2011, ora 15:42
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Buna ziua. Sotul dvs. are o infectie. Va recomand analize si investigatii urgente: exsudat faringian, urocultura, hemocultura, examen microscopic sputa, WBC inclusiv neutrofile, limfocite, monocite.
0
29-11-2011, ora 11:44
florentyna1981g
Nu este medic/terapeut
florentyna1981g
Va multumesc mult !
0
29-11-2011, ora 20:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
florentyna1981g, cu 5 zile de tratament, a facut mai mult rau.
Trebuia sa faca inainte de tratament exudatul nazal si faringian cu antibiograma si nu sa ia asa, antibiotice...si mai vedem.
Dupa cum obstervi, vede acum...ca nu a mers!
Ca sa faca un exudat cu antibiograma (fara antibiograma este inutil, deja se stie ca este un microb acolo), va trebui sa astepte cam 10 zile ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Poti totusi sa intrebi la un laborator de analize care este limita minima de asteptat si sa ii spui ce antibiotic a luat.
Ar mai fi o posibilitate, sa ii dea doctorul doua tipuri de antibiotice care sa actioneze pe cai diferite...dar este riscant.
Nu numai ca tratamentul este greu de suportat, mai mor si bacteriile bune deasemenea, dar se poate umple de ciuperci.
Alta data sa tii minte, nu se fac tratamente cu antibiotic decat facand antibiograma in prealabil.
Iar pentru infectiile faringiene si nazale, sub 10 zile nu rezolva nimic - dar sa fie sigur ca bacteria este sensibila la antibioticul luat. Adica, sa ai in fata antibiograma.
0
03-04-2012, ora 17:35
marius cyp
Nu este medic/terapeut
marius cyp
de4 zile am febra si transpir noapte rau de tot, ma doare capul, ba ceafa ba la frunte, dar cand zic k transpir rau insemna k am schimbat si 11 tricouri cu bluze si pantaloni intr-o noapte. In a 3 a zi am crezut k am scapat dar de la 4 dimineata si pana la 8 iar am inceput sa transpir iar la nesfarsit. Nu mai am febra dar simt ca ma cam arde pielea mi-e frica sa vina noaptea ca nu mai pot.am fost la doctor dar nu sunt in tara si niste nenorociti si mi-au zis dupa 4 ore de asteptare mi-au spus k nu am nimic fara sa se uite la mine si asta la un spital de urgenta sunt niste nenoriciti. Am luat de duminica augmentin antibiotic la 6 ore, dar nu am pofta de mancare si nu am putere deloc, va rog mult ajutati-ma cu niste sfaturi.
0
04-04-2012, ora 22:11
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai facut o pneumonie. Dar poate fi si o viroza.
Probabil ca o complicatie a unei sinuzite pe care o aveai (spui ca te durea capul).
Nu ai facut bine ca ai luat antibiotic fara avizul medicului.
Mergi iarasi la urgenta sa te asculte la plamani. Chiar daca nu tusesti inca, simptomele cam asta ar indica.
Si augmentin la 6 ore, , , , ti-a spus cineva sa iei asa? Poti face complicatii urate.
Daca este viroza, antibioticul nu teajuta cu nimic. Urmareste temperatura, care poate sa creasca mai ales noaptea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  •