Transaminaze +colesterol +bilirubina marite

03-12-2014
tynatwine
Nu este medic/terapeut
tynatwine
Buna ziua,

Am 29 ani, sex masculin, nu sunt consumator de alcool, in schimb sunt fumator si un mare consumator de cafea. Sunt usor supraponderal.
Mi-am facut analize in august, iar rezultatele anormale au fost:
- Bilirubina 1 (N 1)
- Colesterol total 326 (N200)
- Concentratia medie a hemoglobinei eritrocitare (MCHC) 35.2 (N 32.4-35)
- Numar de limfocite (LYM) 4.32 (N 1.26-3.35)
- Numar de monocite (MON) 1 (N 5-34)
- TGO (ASAT/AST)AST 36.3 (N 5-34)
- TGP (ALAT/ALT)ALT 82.9 (N 5.1-55)

Mi-am repetat ieri analizele, inca nu am rezultatul in mana, dar mi s-a zis ca transaminazele sunt tot marite (dupa 4 luni). Din august pana acum am tinut regim si am reusit sa slabesc aproape 10 kg. Ieri mi-am facut o ecografie abdominala din care a reiesit ceva nisip la fiere, insa nu s-a vazut steatoza hepatica care s-a vazut in 2011.

Va rog daca se poate sa-mi spuneti o parere. Ca si simptome am reflux gastro-esofagian destul de des, balonari, tuse dimineata(plamani sanatosi in urma radiografiei de ieri), scaune zilnice, culoare normala, dar moi, iritabilitate/nervozitate, ma simt mereu stresat si agitat (lucrez si studiez).

Multumesc !
2 comentarii
0
03-12-2014, ora 12:11
tynatwine
Nu este medic/terapeut
tynatwine
Am primit rezultatele pentru antiHCV si AgHBs care sunt negative.
0
03-12-2014, ora 16:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Si eu am avut in 2009 steatoza hepatica si reflux si acum am transaminazele marite si steatoza moderata si am observat ca marirea ficatului si grasimea de pe el nu au asa o mare legatura cu cat de gras esti, aceste probleme le poti avea si de la excesul de medicamente, lipsa odihnei, alimentatiei grase, mancatului hotic, sucurilor acidulate, berii, stresului de zi cu zi si multi alti factori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.