Toxoplasmoza, ajutor!!!

04-10-2008
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Buna ziua !
Va scriu si eu in speranta ca cineva ma va putea lamuri mai clar despre problema care o am. Mai exact in Martie 2007 am fost de buna voie si nesilita d enimeni sa-mi fac analiza Toxoplasmozei la Cantacuzino deoarece din ce am citit pe internet am avut simptomele asemanatoare si anume raceala puternica (ceea ce eu nu am avut niciodata) si un ganglion imflamat in spatele gatului. Bineinteles, am facut analiza si am descoperit ca am avut o intuitie buna - Toxoplasmoza era in faza activa, mai exact rezultatele sunt urmatoarele: Metoda ELFA - Toxoplasma IgM = 4, 65 - POZITIV si Toxoplasmoza IgG = 300UI POZITIV. Doctora de la Cantacuzino care mi-a dat analizele mi-a spus ca sunt intr-o faza cronica si m-a trimis la Spitalul Colentina, mai exact la Dna Dr. Constantin care se ocupa de boli infectioase.
Am fost la Dna Dr, Constantin, vreau sa spun ca este o doctora care mi-a placut cum se ocupa, tanara si draguta si mi-a placut faptul ca are rabdare cu pacientii.
Mi-a spus sa fac tratament cu antibiotoc - azitromicina, mai exact 3 ture de tratament, 21 de pastile pt fiecare tratament si cu intrepurere cat eo luna de zile intre tratamente si sa iau vitamina A si vitamina E.
Greseala mea este ca nu am dat prea mare importanta si am facut un singur tratament dupa care nu am mai facut deloc.
In August 2007 am mai repetat analiza sa vad ce-mi iese si rezultatul a fost - ELISA - IgM = POZITIV - (ISR = 2, 94) (POZITIV > 1, 1) si IgM = POZITIV > 240UI/ml (POZITIV > 6UI/ml) - INFECTIE ACTIVA.
Anul acesta m-am hotarat sa raman insarcinata si stiind de problema care o am, m-am dus din nou sa-mi fac analizele de Toxoplasmoza la o clinica particulara unde imi spusese Dr Constantin.
Pe data de 25.01.2008, am primit noile analize si bineinteles rezultatul a fost urmatorul: Toxo ISAGA = POZITIV - anticorpi anti-toxoplasma gondii de clasa IgM si IgG DECELABILI.
ELISA - IgE = (ISR = 1, 20) - POZITIV > 1, 1; ELISA - IgG = POZITIV > 240UI/ml (POZITIV > 6UI/ml) - INFECTIE ACTIVA.
Dupa aceste ultime analize pot sa spun ca am intrat in panica pt ca am realizat ca nu pot scapa de tratament, deci nu pot avea sarcina. Dr. Constantin mi-a spus ca daca faceam anul trecut tot tratamentul care mi l-a dat, scapam si nu mai era nici o problema si ca trebuie sa fac cele 3 ture de azitromicina a cate 21 de zile fiecare ca sa fie sigura ca in felul acesta nu mai reprezinta nici un risc pt sarcina.
Pana acum nu am incercat sa raman insarcinata din cauza Toxoplasmozei de car nu am scapat, iar in prostia mea, acum sunt disperata si nu stiu daca si dupa acest tratament o sa fiu ok.
Am terminat tratamentul cu azitromicina asa cum mi s-a spus si trebuie sa astept 1 luna sa-mi repet analizele.
Imi cer mii de scuze ca v-am scris atat de mult dar altfel nu a-ti fi inteles exact despre ce este vorba.
Ce ma intereseaza pe mine este daca in cazul in care IgM si IgG imi raman tot pozitive, chiar si dupa tot tratamentul care l-am luat, mai prezinta un risc in caz ca raman insarcinata.
Bineinteles ca voi intreba si doctorul dar vreau mai multe pareri deoarece imi este foarte frica in cazul in care nici un rezultata nu-mi va iesi negativ si va ramane pozitiv.
Este adevarat ca daca m-am infectat cu Toxoplasmoza inainte de sarcina si o am de aproape 2 ani sa nu mai fie un pericol?
Va rog frumos sa ma ajutati la interpretarea acestor analizelor, am citit foarte mult pe internet si am observat ca multe cazuri trebuie sa se negativizeze IgM, dar daca la mine ramane pozitiv, ce pot sa fac? deja simt ca sunt intoxicata de atata antibiotic.
Deja am 34 de ani, ovare micropolichistice si a mai venit si Toxoplasmoza, sunt deja disperata !!!!!!!
Va multumesc din suflet si astept un raspuns !
90 comentarii 12 3 Înainte ›
0
04-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
atata timp cat acest parazit este activ, este periculos si pt dumneavoastra dar in special pe bebelus!!nu este de joaca cu aceasta boala si ttrebuie facut tratament ca la carte!!si eu am toxoplasma dar la mine nu este activa!!am igg 180 iar igm negativ!!dar cu toate astea m-am speriat foarte tare si am fost cu fetita mea sa ii fac si ei analizele si din fericire au iesit negative!!daca si de data asta va iese pozitiva analiza, parerea mea este sa schimbati medicul!tot la colentina este o dna.dr ff buna la care eu am fost!!la fel de rabdatoare ca si cea la care mergeti!o gasiti numai lunea, mergeti foarte de dimineata ca sa apucati sa intrati pt ca este destul de glomerat.vin pacienti de peste tot la dansa.se numeste dna.dr Lazar si o gasiti in corpul unde este si laboratorul pt analize(ca punct de reper-pe langa morga din incinta spitalului) cred ca la etajul 5, nu mai stiu sigur pt ca am fost o singura data anul trecut!!sa nu faceti imprudenta sa ramaneti insarcinata in timpul asta!!pt ca puteti pierde copilul la nastere, sa faceti avort spontan, sa nasteti un copil cu handicap sau mai stiu eu ce!!acest parazit se instaleaza in muschii corpului, poate manca retina, creierul si multe altele!!numai bine
0
04-10-2008, ora 00:00
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Va multumesc pentru ajutor, chiar am sa incerc si la Dr. Lazar in caz ca analizele ies tot pozitive dar ce ma pune pe ganduri este ca si o prietena de-a mea este in aceeasi situatie si dupa tratament cu azitromicina la fel ca mine (dar de la alt doctor), i-a spus ca nu mai prezinta pt sarcina, chiar daca analizele ies tot pozitive, pt ca Toxoplasmoza este mai veche de 1 an si la unele persoane se pare ca poate ramane pozitiv toata viata dara fara a mai prezenta un persicol pt sarcina. Asta i-au spus 2 doctori pentru ca ea a incercat sa vada ce-i mai spune si alt doctor. Acum nu stiu ce sa mai cred, oricum, eu nu raman insarcinata pana nu voi afla sigur cum este cu analizele.
Inca o intrebare, daca cineva a ramas insarcinata cu ovare micropolichistice. Eu am ramas insarcinata acum 10 ani, am avortat la cerere deoarece nu-mi doream copil la acea varsta si de atunci nu am mai incercat sa raman insarcinata, m-am protejat tot timpul.
Sincer nici ovulatia nu stiu cum mai este la varsta asta dar sunt curioasa daca a ramas cine in aceste conditii.
Va multumesc !
0
04-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mie dr.Lazar mi-a spus ca toxoplasma ramane in sange toata viata!atata timp cat nu este activa nu imi dauneaza in nici un fel, doar daca doresc sa raman insarcinata sa merg si sa-mi dea un tratament ca sa nu transmit bebelusului!!deci parazitul se activeaza in momentul in care ramai insarcinata si daca se transmite sau nu fatului tine de noroc!dar chiar si asa nu este obligatoriu sa se transmita fatului pe timpul sarcinii!!oricum este bine sa mao consultati si un alt medic ca sa fiti mai sigura!!despre ovare nu stiu ce sa va spun ca nu ma pricep!eu nu sunt medic ;)) doar utilizator ;)) numai bine
0
07-10-2008, ora 00:00
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Multumesc pentru raspuns. Am mai postat un mesaj despre ovarele micropolichistice in speranta ca cineva ma va lamuri si pe mine si sa auzim numai de bine !
0
10-10-2008, ora 00:00
gonamir2
Nu este medic/terapeut
gonamir2
Draga Aurelia, o infectie cu mai mult de 2 luni inainte de sarcina are risc aproape 0. Sugestia mea este sa faci o aviditate. Daca aceasta este crescuta, atunci infectia a debutat cu mai mult de 5 luni in urma (ceea ce este evident si cazul tau). Eu cred ca nu ai nici cel mai mic motiv de ingrijorare. Ca si medic parazitolog, ti-o recomand pe doamna Doctor Cretu de la Eco Para Diagnostic. Eu am toxoplasmoza si ma tratez in prezent la dansa.
Succes in continuare!
1
11-10-2008, ora 00:00
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Iti multumesc foarte mult pt ce mi-ai scris, sincer eu dupa cate am citit si dupa cate m-am interesat, dupa tratamentul cu azitromicina de care am mentionat mai sus si dupa aproape de 2 ani de cand am descoperit din intuitie toxoplasmoza, cred ca totusi nu ar mai trebui sa ma ingrijorez asa cum ai spus si tu.
Oricum, mi-amn incheiat tratamentul si astept sa repet analizele in Noiembrie, am inteles ca trebuie sa treaca 1 luna ca sa repeti analizele pt ca daca le repet mai devreme rezultatul poate fi fals datorita antibioticelor si de aceea trebuie luata o pauza.
Oricum in sufletul meu m-am mai linistit si intuitia mea imi spune ca nu ar trebui sa ma mai ingrijorez, avand in vedere tot ce am spus si faptul ca am descoperit-o si inainte de sarcina.
Soune-mi te rog la tien cum este, de cand faci tatatement? ce antibiotic ti-a dat, cum il iei si de cand ti-ai descoperit toxoplasmoza? ai avut sarcina? povesteste-mi daca poti.

Multulesc si iti doresc sa te faci bine cat mai repede ca sunt convinsa ca-ti doresti si tu un bebe ;)
0
12-10-2008, ora 00:00
gonamir2
Nu este medic/terapeut
gonamir2
Draga Aurelia, eu sunt insarcinata in 15 saptamani. Am descoperit ca am toxoplasmoza in saptamana 10 dar nu am putut face inimioara unui copilas sa inceteze. Cu credinta in Dumnezeu, speram ca facem parte din cei 85% care au sanse sa nu fie infectati in primul trimestru si mergem mai departe. Sunt sub tratament cu Rovamicina din 8 in 8 ore pentru toata sarcina.

In cazul in care infectia are loc in primul trimestru, sansele de avort spontan sunt foarte mari. Daca totusi nu ai avort spontan si copilul este infestat, boala lasa urme vizibile la ecograf. Pana acum am facut 3 ecografe si totul este normal.

Te sfatuiesc in continuare sa faci aviditatea (exclude infectia in ultimele 5 luni) si anticorpii IgE (raman pozitivi primele 4-6 luni de la debutul bolii) si IgA (raman pozitivi primele 6-9 luni de la debutul bolii).

Succes!
0
13-10-2008, ora 00:00
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
In primul rand ma bucur pt tine si copilasul tau si cu ajutorul lui Dumnezeu va doresc la mandoi numai bine. Oricum, vreau sa ma ti la curent pana nasti daca poti, sa-mi spui si mie vestile bune pe care le astept, mai exact sa-ti vad bucuria cand o sa-ti vezi copilasul, pt ca este un moment foarte important in viata si ma bucur pt tine !
Si eu imi doresc sarcina, ma ingrozeste faptul ca mai am si ovare micropolichistice si nu stiu daca voi avea sau nu probleme cu ovulatia.
Pana acum m-am ferit de sarcina si doctorul mi-a spus ca daca nu raman insarcinata natural, imi va da tratament si nu-mi doresc.
Am avut 2 sarcini acum 10 ani, de atunci m-am tot ferit si de-asta nu mai stiu ce ovulatie am, incerc s-o monitorizez cu termometrul in fiecare dimineata dar cine stie ce va fi.
In legatura cu toxoplasmoza, oricum fac analizele in noiembrie si atunci voi vedea exact ce-mi va spune, eu sper sa aud de bine ca sa ma apuc de treaba ;)
Iti doresc numai bine, si coplilasului tau la fel, sa fiti sanatosi si sa aud de bine !
0
04-12-2008, ora 17:23
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Sper sa mai citeasca cineva comentariul meu si sa-mi scrie si mie o parere.
Abia acum am reusit sa-mi repet analizele dupa ce am resusit sa termin tot tratamentul care l-am avut pt Toxoplasmoza.
Spre surprinderea mea cred ca rezultatele au iesit bune de data asta dar este ceva ce nu inteleg sigur si de accea vreau sa ma ajute cineva in interpretarea lor.
Am sa scriu exact cum imi apare in buletinul de analize.

ELISA IgE = NEGATIV (ISR=0, 36) (pozitiv > 1, 1)
ELISA IgA = INCERT (ISR=1, 06) (pozitiv > 1, 1)
ELISA IgM = NEGATIV (ISR=0, 84) (pozitiv > 1, 1)
"Posibil falsa reactivitate la Ac de clasa IgA Anti-toxoplasmoza Gondii.Se recomanda test Toxo ISAGA".

Am scris exact cum am primit in analize iar intrebarea mea este ce este IgE, IgM si mai ales de ce mi-a iesit INCERT la IgA si ce este ISAGA.
Inteleg ca daca a iesit NEGATIV este un lucru bun dar poate cineva ma poate lamuri cu tot ce inseamna toate analizele astea macar sa stiu si eu ce sunt sau daca intr-adevar mai exista vreun pericol sau nu.
Doctora la care trebuie sa merg nu o pot gasi momentan, mai ales ca suntem si luna Decembrie si de aceea sunt nerabdatoare sa-mi spuna si mie cineva ce inseamna toate aceste analize.

VA MULTUMESC !
0
22-12-2008, ora 15:42
luana207
Nu este medic/terapeut
luana207
si eu sunt diagnosticata cu toxoplasmoza, in prez urmez trat cu rovamycine 3M.u.i X2 pe zi.
am avut mai multe simptome secundare de la med, o intreaga poveste :(
as dori tare mult sa vb cu cei care s-au confrunat cu asa ceva
precizez ca simptomele mele inainte de diagn toxoplasmozei erau de urticarie in dungii rosii p antebrat , gat, si umflarea buzelor. ar putea fi si altceva decat toxoplasmoza ? am avut si o toxocara, tratata, sisper k dupa ce termin trat cu rov sa imi fie bine.
sanatate multa.
0
11-03-2009, ora 22:29
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Vraeu sa va anunt ca AM SCAPAT de Toxoplasmoza, toate analizele care le-am repetat au iesit negative si asta datorita doctoritei dragute care m-a ajutat.
A avut perfecta dreptate cand mi-a spus ca daca fac tratamentul cat timp imi spune ea, voi scapa.
Mi-a dat AZITROMICINA, o pastila pe zi deoarece se pare ca este destul de puternic antibioticul si culmea il luam dimineata pe stomacul gol ca asa mi-a spus sa-l iau dar norocul meu ca stomacul meu nu este pretentios si am avut probleme sa ma aleg cu ceva pe la stomac din cauza tratamentul cu antibiotic.
Am facut tratamentul asa cum mi-a spus, mai exact 3 tratamente a cate 21 de zile de fiecare numai cu antibiotic AZITROMICINA si doar putin vitamina A si E forte care le luam doar cate o saptaman la fiecare tratament.
Mi-a spus ca nu este nevoie sa iau tratamentul de 3 ori a cate 21 de zile si ca trebuie sa-mi repet analizele dupa fiecare tratament pt ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa ma chinui cu antibiotic atata timp, deoarece este posibil ca Toxoplasmoza sa se negativizeze si cu 1-2 tratamente.
Eu bineinteles ca nu am repetat analizele dupa fiecare trament si ca o disperata am facut toate cele 3 cure de AZITROMICINA si dupa asta am repetat analizele la o luna de zile pauza dupa tot tratamentul, pt ca trebuie o pauza dupa trament ca sa fie siguri ca rezulatatul nu poate fi influentat de antibiotic.
Oricum, dupa cum spuneam, am repetat analizele si sunt NEGATIVE, AM SCAPAT, SUNT FERICITA !
Deci AZITROMICINA chiar si-a facut efectul bine, avand in vedere ca am avut toate analizele pozitive si eram in faza foarte acuta.
Astept de 6 luni sa vina bebe si nimic. am o problema care nu se poate rezolva asa usor si nu stiu ce va fi, sper ca Dumnezeu sa tina si cu cele care nu pot ramane usor insarcinate si sa reusim toate sa avem bebelusi asa cum ne dorim !
0
16-03-2009, ora 14:28
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Buna. Sunt mai noua pe forum dar cu TOXOPLAMOZA.
Din data de 5 decembrie 2007 am fost depistata cu toxoplasma (din pacate eram insarcinata si am facut intrerupere de sarcina), am urmat 3 tratamente cu Rovamicina de 3 mil. timp de 21 zile, dar IgG si IgM pozitive, am facut si IgA de doua ori la Cluj tot pozitiv. Am fost la Bucuresti la Dna dr. Cretu si acuma astept analize pentru IgE si Ig A.
Aurelia 2008 - poti sa specifici daca toate G, M, A, E ti-au iesit pozitive? Ai facut si ISAGA? Aviditate?
Multumesc.
0
16-03-2009, ora 16:04
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Buba MELA2008 !

Vreau sa spun ca nu inteleg ceva, si anume, nu stiu daca Rovamicina este acelasi lucru cu Azitromicina dar din cate am citit eu pe internet am observat ca majoritatea fetelor care se duceau la doctor aveau cu totul alt tratament decat mi-a dat mie si cand mi-a dat prima data tratament cu Azitromicina chiar ma intrebam de ce mie nu mi-a dat cu auzeam pe la alte persoane.
Doctora nu mi-a dat Azitromicina in functie de organismul meu sau orice altceva, pur si simplu asta a spus pt Toxoplasmoza si daca fac tratament complet imi va trece sigur.
Mi-a placut ca era sigura pe ea si am avut incredere.
Apropo, Dr. Cretu, am impresia ca este din acelasi loc unde a lucrat si doctorita mea, mai exact la Colentina - boli infectioase sau la clinica particulara de langa Eminescu, nu mai tin minte numele clinicii.
Daca esti la Dr Cretu care cred eu, atunci sa stii ca vei fi ok, esti pe maini bune.
Am o prietena care a fost la ea si este o doctora buna, stie ce face.
Ideea este ca eu cu Azitromicina am scapat fara probleme.
Ma intrebai ce analize mi-au iesit pozitive, am facut, IgM, IgE, IgA, ISAGA iar in afara de asta, vreau sa spun ca le-am facut de multe ori, inainte de tratament, scumpe rau dar asta e.
Toate analizele le facusem prima oara la Cantacuzino, acolo intr-adevar se fac analizele foarte bine dar dupa aceea m-au trimis la doctora de care iti spuneam.
Ea acum nu mai lucreaza pe aici prin tara, s-ar putea sa fi plecat in strainatate.
Analizele imi iesisera pozitive si in afara de asta mi-au spus la Cantacuzino ca eram in faza acuta, era exact faza cand Toxoplasmoza era in cel "mai tare" stadiu al ei, de fapt am simitit pe pielea mea, de-asta ma dusesem la sigur sa-mi fac analiza asta, mai exact eu care niciodata nu raceam, avusesem o raceala puternica si urata si mi s-a parut foarte ciudat, era ceva nou la mine, citind pe internet am gasit ca asta era unul din simptomele Toxoplasmozei so de-astea am fost la sigur sa-mi fac analiza asta si s-a adeverit ca asa a fost, o capatasem destul de recent.
Dupa cum am spus, dupsa tratamentul cu Azitromicina, cam 3 luni de zile, cu pauza de o luna intre ele, am repetat analizele d ecare ti-am mentionat mai sus si toate mi-au iesit negative, nu-mi venea sa cred ca scapasem.
Sfatul meu este urmatorul, daca iti faci analizele intr-un loc, fa-le mereu acolo pt ca am auzit ca este cel mai bine, deoarece fiecare laborator are stilul lui si iti poate prezenta rezultatul sub alti indici, ca sa nu mai spun ca sunt multe cazuri cand s-au gresit si rezultatele, deci nu este bine sa schimbi mereu laboratorul.
Eu am fost numai la unul singur de cand mi-au iesit prima oara la Cantacuzino, am fost numai la laboratorul de la policlinica de care iti spunea pe Eminescu.
In afara de asta, chiar intreaba de ce nu ti se da Azitromicina, sincer nu inteleg de ce foarte putini doctori dau medicamentul asta, este un antibiotic ca multe altele si mie chiar mi-a facut bine, am mai auzit si alte tratamente dar care s-au chinuit timp mai indelungat.
Eu am fost foarte multumita de tratamentul asta ca a fost la sigur, doctora mi-a spus ca voi scapa sigur si chiar asa a fost.
Nu te speria, eu eram distrusa, si totusi nu am avut sarcina ca tine, ca altfel cred ca inebuneam, am fost foarte speriata si aveam impresia ca nu mai scap de asta dar vei scapa sigur, conditia este sa te tii de tratament asa cum trebuie si daca Dr Cretu este cea de care stiu eu, ai nimerit foarte bine !
Iti urez succes si nu uita ca vei fi bine, va trece SIGUR !
0
17-03-2009, ora 08:49
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
SCUZE, in loc sa scriu BUNA, am scris buba, ma grabeam sa plec si am tastat gresit, MII DE SCUZE, nu stiu ce sa fac ca sa modific.
0
17-03-2009, ora 09:31
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Multumesc Aurelia 2008 pentru toate incurajarile si toate informatiile pe care mi le-ai dat.
Dr. Cretu Mihaela este cea de la Ecoparadiagnostic de pe str. Suvenir colt cu Eminescu, intr-adevar.
Am fost la ea si acuma astept rezultatul analizelor la sfarsitul asta de saptamana.
Eu sunt de la Cluj si e destul de greu sa ajung la Bucuresti, dar dna dr. foarte draguta a zis ca mai pot vorbi cu dansa si prin mail, sau daca ceva nu mi se are OK o sa mai merg la Bucuresti.
In functie de rezultat dr. Cretu mi-a zis ca o sa imi dea tratament sau nu. Atata timp ca nu o sa am toate negative (IgM, IgA, Ig E) nu o sa ma incumet sa raman insarcinata. Mi-e frica, odata m-am ars fara sa stiu de toxoplasma, dar de un an de zile am citit foarte mult si m-am informat. Celelalte analize (CMV, Rubeola, Herpes 2) mi-au iesit bine si acu un an de zile, doar toxoplasma a iesit pozitiv IgM. Trebuie sa mai spun ca am si ganglioni in partea dreapta la baza capului, pe gat. Un alt efect al toxoplasmei. Daca tu ai reusit sa obtii un rezultat negativ dupa aproape 2 ani (sper sa nu gresesc) atunci inseamna ca este posibil.
Spune-mi te rog, ai gasit Azitromicina la farmacie in Romania?
Multumesc.
0
17-03-2009, ora 22:56
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Ma bucur ca-ti pot fi de folos, as dori sa te pot ajuta cu mai mult daca as avea cu ce.
Sincer nu te incurajez doar asa ca sa te fac sa te simti mai bine, chiar o sa scapi de toxoplasmoza asta dar TREBUIE sa te tii de tratament asa cum iti spune doctora.
Sa nu stai stresata, este ceva care se vindeca, si vei putea face un bebe si vreau sa-ti spun ca intr-un fel pt copil va fi bine, se va naste cu anticorpi pt toxoplasmoza. Eu am inteles ca Franta este tara unde sunt cele mai multe femei cu asa ceva si daca-ti mai spun ca multe dintre ele chiar VOR sa aibe toxoplasmoza inainte de sarcina, nu poti sa crezi, se spune ca este bine pt imunitatea copilului si scapi de cosmarul ca poti lua sau face bebe toxoplasmoza.
Unii spun ca s-ar putea la UNELE persoane, in nici un caz la toate, sa revina in timpul sarcini din diferite motive dar o data tratata nu are cum sa mai revina daca nu mai ai contact cu ceea ce declanseaza asta, carne cruda, pisici, etc. Sa fii atenta si la branza cu mucegai, sa nu mananci, asta poate face LISTERIA ceea ce este alta dracovenie cum este si toxoplasmoza pt sarcina.
Trebuie sa manaci mancarea bine preparata termica, nimic crud, ma refer la alimentele care provin din animale mai ales (carne, lactate, etc), se ia si din fructe nespalate bine, de fapt trebuie sa ai grija tot ce mananci sa fie bine curatat si bine preparat.
Ai dreptate, asa este, mi-ai adus aminte, la Ecoparadiagnostic este Dr. Cretu, acolo, m-am tratat si eu dupa cum ti-am spus dar la alta doctora care nu mai este. Acolo am facut mereu analizele, eu nu mi-am schimbat laboratorul, este si aproape de casa unde locuiesc.
Mai este ceva la toxoplasmoza asta, sunt persoane carora toata viata le poate raman rezultatul pozitiv dar asta nu inseamna ca mai poate prezenta un pericol pt sarcina, prietena mea este unul din aceste cazuri, la cate tratamente a facut, tot pozitiv i-a ramas, tot la Dr Cretu a fost dar i-a spus ca nu mai prezinta pericol, cel mai exact iti poate explica Dna Doctor.
Eu m-am chinuit de 2 ani de zile din prostie, puteam sa scap de asta intr-un an, cam majoritatea cazurilor le ia 1 an ca sa scape de asta, dar eu in primul an nu am facut tratamentul care trebuie din pura indolenta, am luat azitromicina 1 luna si dupa aia m-am culcat pe o ureche si cand m-am duc dupa cateva luni sa fac analizele, normal ca erau tot pozitive si mi-a spus ca daca faceam din primul an tot tratamentul care mi l-a data, SCAPAM.
Normal ca dupa asta, am vazut ca se ingroasa gluma si am fost neglijenta si m-am pus pe tratament si normal ca am scapat, nu-mi venea sa cred can am vazut toate analizele negative, nu-ti pot spune ce a fost in sufletul meu.
Prima doctora de la Cantacuzino care mi-a vazut primele analizele a avut dreptate.
Eu intrasem intr-o panica groaznica si nu stiam cat imi va lua sa-mi treaca asta si prin ce voi trece si mi-a spus "pai asta inseamna ca doctorii veterinari nu ar mai face copii niciodata?", adica mi-a spus ca se vindeca dar cu rabdare si tratament.
Apropo de ganglioni, si eu am avut un ganglion la spate, in zona gatului, de-asta mi-am depistat-o singura, ca racisem foarte rau si imi aparuse un ganglion si m-am dus la sigur pe analiza asta.
Azitromicina am luat-o din farmacie, este la orice farmacie, cel putin eu asa am gasit.
Ideea este ca este scumpa, trebuie s-o iei compensata si mai este azotrimicina romaneasca si cea straina.
In caz ca va trebuie sa iei azitromicina sa nu te gandesti ca cea straina este mai buna, nici gand, eu am luat-o pe cea romaneasca si a fost super, dovada ca am scapat, iar cea straina este mult mai scumpa si nu se merita ca amandoua fac acelasi lucru.
Nu stiu exact pretul real, dar ultima oara parca am dat pana in 50 lei, (bani noi) fiind compensata, necompensata este peste 1 milion sau chiar mai mult iar cea straina cand am intrebat era 2-3 mil, exagerat de mult.
Eu am acum 7 luni de cand ma chinui sa fac bebe si.nimic, am 35 de ani, deja am intrat in panica din cauza varstei, mai am si mici complicati si m-am tot dus pe la ginecologie dar sincer nu am idee daca voi reusi sau nu sa fac si eu un bebe si nu-ti pot spune cat de mult imi doresc, as renunta la orice numai sa pot faca un copil.
Cand poti sa-l faci, nu-l vrei si mai tarziu te trezesti ca poate nu mai poti, e groaznic, cu varsta organismul ne joaca feste si de-asta nu e bine sa amani.
Oricum, eu iti doresc tot binele si daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui.


Oricum ca-i romaneasca sau straina e bine s-o iei compensata ca este scumpa si una si alta.
0
20-03-2009, ora 10:40
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Am primit rezultatele de la Bucuresti de la dna. dr. Cretu, care sunt urmatoarele:
toxoplasma IgA negativ, IgE negativ. Se interpreteaza in context clinic.
Stiu ca este un lucru bun, dar daca IgM este tot pozitiv, ce sa mai inteleg? Nu mi s-au precizat mai multe date. Mi s-a spus ca IgM poate fi un rezultat fals pozitiv si Ig A este mai in masura sa determine daca infectia este activa sau nu.
0
21-03-2009, ora 22:03
mimar
Nu este medic/terapeut
mimar
Si ce poate fi daca IgM a iesit intotdeauna negativ, dar totusi am pierdut 2 sarcini, in febr 2008, la aprox 5-6 sapt si in martie 2009, la aprox 10 sapt. Ultima a fost oprire din evolutie, adica fatul a incetat activitatea cardiaca pe la 7 sapt. Am vazut aceasta inactivitate dupa 3-4 sapt, la ecograf ieri, pe 20.03.2009.
0
26-03-2009, ora 14:37
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
MELA2008 - In primul rand sunt impresionata ca Dr. Cretu nu te-a lamurit mai mult ca sa poti intelege exact cum stau lucrurile, ar fi trebuit sa insisti tu si sa o tot intrebi daca mai reprezinta risc pt sarcina avand IgM tot pozitiv.
Dupa cum am spus si mai spus, eu am o prietena care este in aceeasi situatie cu IgM pozitiv si tot la Dr. Cretu a fost si am inteles ca nu mai reprezinta un risc pt sarcina pt ca la unele persoanele IgM chiar poate ramane pozitiv mai mult timp sau chiar toata viata DAR depinde de VALORILE care sunt.
Cel mai bine tot doctora trebuie sa-ti spun, eu doar iti sun ce cunosc..
Oricum, un lucru este clar, esti pe drumul cel BUN, iti spun sigur sa nu-ti faci probleme mari, in caz ca mai trebuie sa mai faci tratament sigur nu vei mai face pt mult timp, ori iti va mai da un tratament, ori este ok asa si nu mai prezinta nici un risc dar eu nu-ti pot da un raspuns sigur ca nu sunt in domeniu.
Nu te lasa si fa tot posibilul si mergi din nou la Dr. Cretu si nu pleca pana nu te vei lamuri asa cum trebuie ca nu poti sta cu incertitudinea ca poate fi un risc pt sarcina sau nu.
Nu stiu daca ti-a cerut dar se pare ca este foarte important sa-ti faci si ISAGA chiar daca scapi de toxoplasmoza, asa mi-a cerut si mie chiar daca analizele mi-au iesit toate negative, se pare ca si ISAGA spune ceva dar numai doctora iti poate spune asta.
Trebuie sa-i spui foarte clar ca vrei un bebe si vrei sa stii exact daca IgM mai prezinta un risc pt sarcina sau nu si sa te lamureasca daca mai trebuie sau nu tratament, nu sa te lase asa in nesiguranta.
Nu-ti spun asta sa te linistesc dar sigur va fi bine, poate chiar deja este totul ok dar totusi intreaba pe cineva de specialitate ca este mai sigur.
Astept vesti de la tine sa-mi spui ce ai facut !
0
26-03-2009, ora 14:41
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
MIMAR - in legatura cu sarcinile pe care le-ai pierdut, eu nu as fi convinsa ca ai pierdut cele doua sarcini de la toxoplasmoza, chiar daca sa zicem ca ai avea-o sau nu. Mai ales daca NU o ai, cu atat mai mult, nu vad legatura de ce sa pierzi o sarcina din cauza asta, cel mai bine te va lamuri un ginecolog, vezi ce-ti spune, fa-ti niste investigatii si sigur vei afla !
0
27-03-2009, ora 10:59
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Am vorbit cu dna dr. si mi-a spus ca "am verde " din partea ei, pot ramane insarcinata, pentru ca IgE si IgA au iesit negative, deci nu mai este activa si nu s-a reactivat. Nu este necesar un alt tratament. Eu pot sa-ti spun ca valorile pentru IgM au fost cam aceleasi in ultimul an, fara mari cresteri sau scaderi. Pentru siguranta si linistea mea o sa mai urmaresc o perioada IgM sa vedem daca se facenegativ avand in vedere ca se mentine 12-18 luni. Daca IgA a aparut deja negativ, ar trebui si IgM. Mi s-a spus ca poate fi o falsa pozitivare a IgM. Totusi eu cred ca este bine. Si listeria a iesit bine.Toate sunt negative, mai putin IgM de la toxoplasma.
0
30-03-2009, ora 16:38
mimar
Nu este medic/terapeut
mimar
Multumesc, aurelia2008. Dupa ultima "aventura", doctorita Maria Bari, de la Medlife (si Filantropia), insista sa continui totusi, si sa fac analiza pt Sindrom antifosfolipidic. Dumneaei nici nu a discutat de toxoplasmoza, a spus ca a fost candva si s-a rezolvat. Vrea sa ma vada la un ecograf, peste 6 saptamani. Spre deosebire de majoritatea celorlalte, dupa un chiuretaj, eu am ciclu la o sapt. Plus ca m-am saturat, intr-un an si jumatate - 2 sarcini pierdute si inca 2 chiuretaje. Cred ca de asta vrea si doctorita sa ma vada la ecograf.
0
30-03-2009, ora 23:37
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
MELA - ma bucur pentru tine, si da-i bataie sa auzim de un bebe !

La mine se lasa asteptat, nu mai stiu ce sa fac si ce sa cred, doctorul mi-a spus ca daca nu am trompele infundate, o sa raman insarcinata dar nu stiu ce sa mai cred ca mi-am facut teste de ovulatie luna trecuta si nici unul nu a iesit pozitiv, ori nu sunt testele bune, ori nu ovulez, nu stiu ce sa mai cred, eu nu am mai incercat sa raman insarcinata cam de 12 ani si nu mai stiu daca ovulez sau nu si deja am 35 si doctorul mai imi da o analiza, iar ma mai lasa 1-2 luni, iar imi da altceva si eu deja sunt contra cronometru de disperata ca nu-mi mai permite varsta sa astept, sunt foarte deprimata si cand incerc sa nu ma gandesc la asta, numai asta am in cap, parca ma simt handicapata ca nu sunt in stare sa fac si eu un bebe si imi doresc FOARTE MULT !

Sa auzim de bine !
0
30-03-2009, ora 23:40
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
MIMAR - ma bucur ca nu este problema toxoplasmozei si iti doresc si tie sa reusesti vu bine sa faci un bebe ca stiu ce inseamna. Daca i nevoie de un doctor bun, eu am pe cine sa-ti dau, este foarte bun, atat ca ne luptam cu organismele noastre care ne joaca feste si nu mai stim ce sa facem.
Iti doresc numai bine si sper sa-mi dai vesti bune !
0
27-05-2009, ora 13:11
mimar
Nu este medic/terapeut
mimar
Aurelia2008 iti multumesc.
Ce ai mai facut? Ca eu nu am nici o noutate. La mine problema nu este sa raman insarcinata - mai am o fetita de 15 ani si de cand m-am hotarat pt un bebe, acum, am pierdut doua sarcini iar la a treia am renuntat pt ca faceam tratament pt toxoplasmoza, pe care, de fapt, nu o aveam. Problema este sa pastrez sarcina. M-am tot gandit si daca dau deoparte factorul varsta, 41 ani, si faptul ca analizele sunt bune, ramane un factor extern care a influentat evolutia sarcinii. Ma tot gandesc la baile mele fierbinti dar cine stie?...varsta...cu toate ca doctorita a fost f surprinsa de prezenta numeroasa a "foliculilor". Ar fi indicat un alt set de analize sau sa vad cum va evolua urmatoarea sarcina? Din experienta vizitelor la medici, ce parere ai? Tu cum ai proceda?
0
28-05-2009, ora 17:06
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Mimar, rugamintea este daca putem vorbi me messenger, -
Avem mai multe de vorbit, trimite-mi un mesaj acolo sa te pot adauga.
0
26-06-2009, ora 16:28
neculacarmen
Nu este medic/terapeut
neculacarmen
Pt.MELA2008 in special si nu numai Eu sunt in aceeasi situatie cu tine parca am urmat amandoua acelasi drum. Ca sa fiu mai concisa o sa fac un mic rezumat. In aprilie 2008 am aflat ca sunt insarcinata in 10 saptamani. Mi-am facut o groaza de analize iar la toxo a iesit IGGsi IGM pozitive la recomandarea a doi doctori am facut intrerupere de sarcina. Am inceput tratament cu rovamicina o luna de zile timp in care am tot citit pe net poate poate mai aflu ceva care sa ma ajute. Dupa tratament toxo a iesit tot pozitiva m-am suparat tare si mi-am zis ca o sa dispara cum a aparut. In ianuarie anul acesta am aflat de Dr.Cretu Mihaela de la Ecopara unde m-am dus cu cea mai mare SPERANTA si INCREDERE. Am facut ANALIZELE : IGG IGM IGA IGE. Rezultatul a fost IGG pozitiv IGA si IGE NEGATIVE IGM pozitiv. Eram asa de fericita pt ca stiam ca IGA si IGE negative inseamna unde verde la bebe. SHOC dr.Cretu imi da tratament AZITROX timp de 3 saptamani dupa care imi cere sa refac IGG care bineinteles ca a iesit pozitiv. INTREBARE : CUM SA INTERPRETEZ EU CHESTIA ASTA M-am suparat si nu m-am mai dus la cabinet. Dupa cateva luni acum in aprilie am fost la Bacau la Dr.Sargu unde la un control ginecologic mi-a gasit o rana pe col pentru care am facut vaporizare dar am mai facut o cura cu rovamicina si SURPRIZA IGM este tot 0.92 neschimbat. Eu nu stiu ce sa mai cred. Poate ma ajuta cineva sa inteleg fenomenul.Pt lamuriri astept raspunsuri pe forum. SANATATE LA FETE
0
29-06-2009, ora 15:26
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Pentru necula carmen: Iti multumesc ca ai adaugat un comentariu in special ca ai avut o reactie la ceea ce am scris eu. In schimb imi pare tare rau sa aud ca te confrunti cu aceeasi problema ca si mine. Intr-adevar si la mine IgM pozitiv IgG pozitiv IgE negativ IgA negativ. In scchimb am facut la Ecoparadiagnostic la dr. Cretu si listeria care a iesit bine. Am facu in ultimul an de zile toate analizele HIV CMV Rubeola Hepatita B C Herpes 1 si2 Babes Papanicolau ex. urina alte analize toate sunt bune cu exceptie toxoplasma care de 2 ani de zile am aprox. aceleasi valori la IgM cuprinse intre 1 36- 2. In martie cand am fost la Ecoparadiagnostic nu am primit nici un tratament dr. Cretu a zis ca am verde la bebe dar eu nu vreau sa risc vreau sa astept sa fie un IgM pozitiv. Dar nu stiu daca va fi vreodata. Medicul infectionist mi-a zis ca pot avea o sarcina si sa vedem in primele 16 saptamani valorile la IG si IgM si daca nu se modifica fata de cele din ultimii 2 ani totul ar fi OK. Inca nu am curajul asta si de aceea daca am asteptata ataa nu vreau sa risc. La mine IgG este intre 124-139. Am facut analizele in 3 laboratoare si prin 2 metode. Nici eu nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac. Dupa 3 cure de tratament cu Rovamicina nu s-a schimbat nimic am aceleasi valori. Intre timp am luat si alt antibiotic pentru dureri de gat dar IgM este pozitiv in continuare. Eu am si ganglioni pe gat care uneori sunt mai mari alteori dispar. As vrea sa incerc alt tratament cu recomandarea medicului poate la Rovamicina nu are efect.Te tin la curent cu ceea ce stiu si iti doresc numai bine.
0
30-07-2009, ora 10:58
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
pentru necula carmen:
Ce mai zici de toxoplasma? Ceva tratament nou?
Eu am tot pozitiv IgM cu valoare de 1, 35 efectuat prin 2 metode. (de la ultima analiza a scazut putin)
0
15-09-2009, ora 15:29
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
nu am putut trece prin toate postarile, dar tocmai am trecut printr-o experienta cu toxo, drepttt urmare postez pentru voi si pentru cine mai da peste subiectul asta.
sarcina 9 saptamani, analize IgG negativ, IgM pozitiv (= infectie acuta). doctorul mi-a sugerat intrerupere, dar am repetat analizele. nu crescuse IgM, nu aparuse IgG. am aflat ca exista un test care depisteaza adn-ul toxoplasmei in sangele meu (PCR ii zice). rezultat negativ=nu exista infectie cu toxo.

pentru orice dubiu aveti, nu va bazati 100% pe testele imunologice. faceti pcr-ul si va va lamurii.
la mine nu era cazul de aviditate sau iga, pentru ca nu aveam igg. dar in cazul in care aveti si imunogl. g..faceti si aviditatea si iga.
Adaugă un comentariu / răspuns
90 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina și toxoplasmoza
  •