Toxoplasma

28-10-2014
narcisaioana
Nu este medic/terapeut
narcisaioana
Buna ziua, sunt o graviduta in 12 saptamani, in urma analizei profilului torch, mi-a iesit cum ca am Toxoplasma!!!
Ac Anti-Toxoplasma gondii IgM
Ser, metoda CMIA, Architect ABBOTT
√ Echivoc 0.53
Index Nonreactiv: index 0.499
Echivoc: index 0.500 - 0.599
Reactiv: index 0.600

Sau alta metoda folosita
Observatii: Pentru Ac Anti-Toxoplasma gondii IgM, analiza repetata prin metoda ELFA:
Rezultatul obtinut:
Echivoc: index 0.64

Interval de referinta:
Negativ: index 0.55
Echivoc: index 055 - 0.65
Pozitiv: index = 0.65
Doamna Doctor de la laboratorul respectiv vi-a sugerat ca singura solutie este sa fac intrerupere de sarcina. Am fost disperata 4 zila, , pana sa ma intalnesc cu doctorul meu ginecolog, care mi s-a parut ca atratat problema cu foarte mare usurinta si si mi-a zis sa stau linistita cum ca toxoplasmoxa nu e CLAR, nici un motiv de a face intrerupere de sarcina!!!Mi-a zis sa iau Rovamycine dupa care, la 16 sapt sa facem aminocenteza!Am intrebat-o care sunt riscurile acesteea, mi-a zis ca exista riscuri de 1% de avort spontan si sa ma linistesc. I-am zis ca daca, in cazul in care ne reiese cum ca infectia a ajuns la bebelus, ce sa intampla, nu e prea tarziu ptr intrerupere( foartye speriata fiind de riscurile prezentate de doamna de la laborator ( cum ca bebelusul ar putea sa se nasca cu leziuni cerebrale, orbire, etc)Mi-a repetat sa nu ma mai gandesc la intrerupere, cand bebelusul meu, este perfect normal.
Doamna doctor mi-a dat ft mare incredere si m-a readus putin pe linia de plutire, insa parca as avea nevoie si de alte pareri!
Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
07-02-2015, ora 08:58
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Narcisa, spune-ne cum a evoluat sarcina, care e treaba? Sper din suflt ca esti bine. Si bebe la fel.
Sunt si eu o graviduta in 12 saptamani si merg luni sa fac analiza aceasta. Sper sa fie bine.
Sanatate multa s-aveti!
0
08-02-2015, ora 18:18
narcisaioana
Nu este medic/terapeut
narcisaioana
Buna, incep prin a va spune ca am ajuns la 27 saptamani de sarcina, am avut partebrtr de cea mai frumoasa sarcina si perioada, fara greturi, varasturi...si tote cele...totul decurge normal, eu si bebelusa ne simtim minunat!
Cat despre problema cu toxoplasma, am ajuns sa ma detasez in urma amniocebtezei, facuta la 16 sapt, care a carei rezultat a iesit negativ, infectia nu ajunse la bebe.Intradevar iau incontinuare tratamentul cu rovamycine, insa nu ma afecteza cu nimic.
Un sfat ptr gtavidutele care sunt in situatia in care am fost eu...sa nu faca intrerupere sub nici o forma, sa aiba credinta si sa consulte parerile mai multor medici ginecologi care sunt in masura sa hotarasca o intrerupere, nu un medic care nu a studiat in domeniu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: