Topamax - l-a luat cineva?

04-06-2007
Melany
Nu este medic/terapeut
Melany
as vrea sa stiu daca cineva a urmat un tratament cu acest medicament pt migrene, si daca da cat timp, si cum a facut intreruperea de tratament. stiu ca este un medicament puternic ce provoaca stare de somnolenta, uneori ameteli, dar este bun. multumesc!
12 comentarii
0
28-08-2007, ora 00:00
sebidanciu
Nu este medic/terapeut
sebidanciu
buna ! si eu ii dau copilului meu Topamax dar nu stiu nimic despre el, de unde pot afla ce scrie in prospectul lui? de la farmacie nu am primit nici un prospect
0
28-08-2007, ora 00:00
Melany
Nu este medic/terapeut
Melany
intre timp eu am oprit tratamentul cu topamax, eram in apropierea unor examene si nu puteam invata, principala terapie a topamaxului este pt epilepsie, si se poate utiliza si pt migrene puternice sub supravegherea medicului neurolog, tratamentul dureaza cam un an de zile pt migrene, eu pt migrene am luat cam 2 luni; de la farmacie stiu ca se ia doar la comanda, este si f scump, depinde si de doza, nu stiu de ce nu v-a dat prospect, nu este posibil asa ceva, trebuie cerut neaparat, nu mai am prospectul ca v-i l-as fi dat sa vedeti ce si cum...pt ce ii dati topamax copilului? unul dintre aceste doua diagnostice? medicul neurolog l-a recomandat? as vrea sa imi mai spuneti, intre timp pe mine m-au mai lasat durerile de cap, uneori ma mai ia, dar incerc sa ma odihnesc, va dau si un site despre acest medicament de unde puteti afla mai multe informatii: http://www.topamax.com/topamax/index.html
0
22-01-2008, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
Am 32 de ani si sufar de migrene din adolescenta.Dupa varsta de 18, 19 ani s-au accentuat.De atunci tot incerc sa le gasesc o cauza sau un tratament eficient pe termen lung.Concluziile mele sunt:
-crizele se pot declansa pe nepusa masa, cu sau fara factori decisivi ca stresul, alimentatia, starea emotionala etc.;
-pe mine ma juta Quarelin-ul daca il iau la inceputul crizei; mai apoi e apa de ploaie ca il vomit;
-desi mi-am scos fierea pt. a elimina o posibila cauza-era cam lenesa-crizele au continuat;
-am facut RMN dar nu era cazul de anevrism cerebral sau de tumoare;
-am eliminat anticonceptionalele, mi-am echilibrat viata de zi cu zi dar...au continuat aceleasi stari;
-medicul neurolog a concluzionat ca sunt migrenoasa si ca trebuie sa ma impac cu ideea asta.
Eu nu ma impac deloc, am tampita impresie a unei sabii a lui Damocles deasupra capului.Pot oricand sa ma cultc bine mersi si sa ma trezesc cu migrena.La mine se centreaza pe partea dreapta de cele mai multe ori si tine cam 1, 2 zile.O pot duce pe picioare in faza soft dar daca se lasa cu vomitat sunt leguma.Singura mea sansa rezonabila este sa iau masuri inca de la primele simptome.Am mereu la mine Quarelin, imi pun comprese cu gheata, mananc-cand pot- chestii foarte light.Mi se mai infunda si nasul pe partea cu durerea si-mi prinde bine daca mi-l pot desfunda;de regula folosesc un creion nazal sau infuzii cu mentol.
Sunt asa multe de spus...as putea scrie o carte.motivul pentru care am postat aici este nevoia unor tovarasi de suferinta, care sa inteleaga prin ce trec.Sper sa ne adunam mai multi si sa invatam ceva unii de la altii.
Sa auzim de bine!
0
26-09-2008, ora 00:00
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
buna LOREANARO,
eu sunt tovarasa de suferinta de care ai nevoie.stiu cat de important este pentru tine sa gasesti un tratament bun ca sa scapi definitiv de migrene.eu am cautat foarte mult pe net si mi am facut toate investigatiile:rmn, angiografie, electroencefalograma, test doppler, test de serotonina.Concluzia a fost ca si eu provin dintr o familie de migrenosi...adica mama.crizele apareau tot din senin si la mine.nu tinea cont de nimic migrena exact ca si la tine.o vreme le am avut mai rare.apoi din ce in ce mai dese pana am ajuns sa am o migrena la fiecare 2 zile.daca ma tragea doar f putin curentul nu ceda cu absolut nici un medicament si tinea 2 zile si apoi la spital ca nu mai rezistam.cred ca e o boala cumplita,.cel putin pe mine m a chinuit foarte mult timp.la mine migrena aparea ba pe o parte ba pe cealalta.se schimba de fiecare data.de cedat ceda doar dupa 3 pastile de quarelin luate deodata la inceputul migrenei...asta daca eram foarte norocoasa.daca nu...voma si 2 zile insuportabile cu frica si ganduri permanente de sinucidere, dureri de stomac si nemancare 2 zile pentru ca o data ce se declansa voma nu mai puteam sa mananc nimic.
daca nu ai reusit sa rezolvi inca nimic sa stii ca eu am fost la un doctor neurolog in bucuresti.mi a dat tratament cu propanolol(40 mg/zi), jumatate dimineata si jumatate seara.in primele 2 saptamani am luat propanololul cu nurofen plus(1 pastila pe zi) iar apoi doar propanololul.singurele cai prin care poti incerca sa tratezi migrena sunt betablocantele adica propanolol sau antidepresive.orice ai alege tratamentul dureaza 1 an.du te la medic si vezi ce ti poate da.nu se poate ca un doctor sa ti spuna sa te impaci cu ideea si tu sa te distrugi cu quarelinul.mie mi a mers tratamentul asta.daca ai nevoie te indrum la doctorita mea.numai bine si sa stii ca se poate si mai bine decat sa stai cu durerile alea.
0
24-11-2008, ora 08:59
f_schifirnet
Nu este medic/terapeut
f_schifirnet
Buna ziua
Ma alatur celor care au migrene. Am migrene groaznice, se declanseaza din te miri ce, nu stiu cauza, pentru ca m-am studiat tot timpul, am facut si eu RMN, echografii, analize, am stat internata la Fundeni 4 zile doar pentru analize, kinetoterapie etc. Am ajuns la saturatie si la disperare. Intr-un final, am inceput tratamentul cu Topamax (25 mg seara). Dupa 6 zile insa, brusc, pe strada, am inceput sa vad in ceata si noaptea mi s-au umflat ochii. Am facut alergie, o miopie groaznica, de la -0.5 cat purtam ca sa vad mai bine la calculator si mai mult pentru protectie, am ajuns la -4 (in prospect scrie ca da si tulburari de vedere). Astept acum sa treaca alergia si sa vad ce fac in continuare. Il mai iau sau nu?!!
Medeea, te rog, da-mi un nr. de telefon, o adresa a doctoritei tale. Sufar de 20 de ani de migrene, dar acum vad ca vin saptamanal, am ajuns la capatul puterilor, o zi vomit de simt ca ma scurg toata, nu pot inghiti nimic, a doua zi pot sa iau o pastila- doua (imi trece ca cafetin sau codamin), dar sunt dureri groaznice de cap. Familia e si ea tot mai afectata, nu stiu ce sa mai fac. Multumesc.
0
26-06-2009, ora 00:01
lorena29
Nu este medic/terapeut
lorena29
Buna din nou As mai lansa si eu cateva intrebari colegilor de suferinta...am ajuns la 2 luni de tratamnet de topamax...nu sti uce se intampla...am perioade foarte dese si foarte lungi cand nu ma pot concentra parca ma depasteste orice intrebare si orice subiect ca inteleg f greu cerintele din sarcinile ce mi se dau la serviciu uneori am impresia ca tb sa mi se repete ca la prosti...alteori am impresia ca nu reusesc nici i nruptul capului sa formulez o idee clara..imi scapa cuvinte banale idei... Ati patit si voi asa
0
30-07-2009, ora 23:01
lucairinuca
Nu este medic/terapeut
lucairinuca
BUNA AM MAI BINE DE 3 LUNI DE CIND AM INCEPUT TRATAMENTUL CU TOPAMAX.CRIZELE DE MIGRENA SAU RARIT DRASTIC.DOCTORA MEA NEUROLOG MI LA RECOMANDAT SI MI-A SPUS CHIAR CA, DACA IL VOI URMA CUM TREBUIE 1 AN DE ZILE AM TOATE SANSELE CA MIGRENELE SA SE REDUCA LA UNA PE LUNA SAU CHIAR SA DISPARA
AM AVUT SI 10 MIGRENE PE LUNA, IN CRIZA IAU IMIGRAN(SUMATRIPTAN SUBSTANTA ACTIVA)UNEORI IAU O JUMATATE DE PASTILA SI IMI TRECE
DE CAND AM INCEPUT TOPAMAXUL MIGRENELE SAU RARIT
AM LUAT PRIMA SAPTAMINA O JUMATATE DE PASTILA SEARA APOI A DOUA SAPTAMINA AM LUAT O JUMATATE SI DIMINEATA.DOCTORA MIA RECOMANDAT SA IAU UNA SI JUMATATE PE ZI AM INCERCAT DAR AM OBSERVAT CA NU MA SIMTEAM PREA BINE SI MAM LIMITAT LA O JUMATATE SEARA SI O JUMATATE DIMINEATA.SI DE ATINCI MA SIMT F.B.TOTUSI AM INTELES CA TOPAMAXUL ESTE F. TOXIC PT. FICAT ASI DORI SA STIU MAI MULTE DESPRE EFECTUL LUI PE TERMEN LUNG. CINE CUNOASTE MAI MULTE DESPRE TOPAMAX VA ROG SPUNETI-NE.
0
07-08-2009, ora 10:20
maryposa
Nu este medic/terapeut
maryposa
Buna fetelor,

si eu se pare sunt o migrenoasa, am aceleasi simptome, dureri de cap insuportabile, voma pana vine PULS-ul si imi face un cokteil intravenos.(metroclopamid, no-spa, algocalmin, diazepam)si durerea trece imediat si apare somnul (cca 1 ora), dupa care ma trezesc ca noua.
Mi s-a recomandat TOPAMAX am luat 1 luna, 1luna si jumatate dar l-am intrerupt pt ca ma ingrasam (am crezut ca din cauza topamaxului).
Am mai discutat cu alti medici neurologi si toti sunt de parere ca tb sa mai incerc cu topamax
(min. 6 luni), dar imi este frica de reactiile adverse, mai ales de kilogrmele in plus.
Daca aveti experiente indelungate cu topamax, ajutati-ma cu informatii.
Va multumesc si va doresc o zi buna fara dureri de cap.
0
22-09-2009, ora 16:34
kata_tel
Nu este medic/terapeut
kata_tel
bune pastile am luat 1 an aproape si am intrerup fara sai spun la doctor. am de la un traumatism cerebral crize partiale si ma ajutat topamaxul acum ca lam lasat mam ingrasat 12 kg cred ca el influenteaza glanda, metabolismul. vreau sal reincep tratamentul sa mai iau cateva.
0
01-11-2009, ora 10:04
Neorom
Nu este medic/terapeut
Neorom
Salut,

As vrea si eu sa stiu daca cineva a folosit topomax-ul pentru a trata sau ameliora boala Torticules Sposmadic, pentru a fost recomand de un medic si as vrea sa stiu daca a avut rezultate cineva.

Multumesc
0
07-02-2010, ora 11:04
liviucro
Nu este medic/terapeut
liviucro
Salut
Si eu sufar de migrene si am inceput de o sapt sa iau acest topamax de 25 inca mai am dureri si vreau sa intreb pe veterani cam cat mai dureaza pana isi face efectul pt ca mam saturat sa ma doara capu si de 2 ori pe zi si sa ma trezesc noaptea cu dureri.E SUPER NASOL
Multumesc anticipat
0
23-03-2010, ora 16:44
nina24
Nu este medic/terapeut
nina24
buna tuturor si eu pot sa spun ca sufar ca si voi de foarte multi ani dar de 4 luni urmez tratamentu topamax de 100 mg rezultatu se vede e foarte bun ma simt bine aveam migrene pe fiecare saptamana cate 3 zile cu voma urlam de durere cand am anceput tratamentu cu topamax prima luna am fost ca o anticapata nu stiu de ce ma schimbasem total familia se speriase acum pot sa spun ca nu pot sta fara topamax desi doctoru m-ia spus s-al iau toata viata iar daca mai apare mici dureri sa iau imigran am luat si ami trece imediat deci durerile de cap nu mai au nicio sansa cert este ca am fost anuntata ca o sa slabesc si da se vede am slabit si uneori amorteli an talpi si palme iar dimineata daca ma trezesc brusc vad numai dungi dar astea nu ma deranjeaza eu va urez sanatate multa fara dureri de cap si eu zic urmati topamax pa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • De ce apare somnolența când suntem bolnavi?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •