E normal sa simt asa un fel de presiune acum la partea de sus a capului in urma tomografiei?

05-12-2008
Just_Orl
Nu este medic/terapeut
Just_Orl
Buna dimineata!

Tocmai am venit de la spital unde am fost trimisa de domnul Orlist pentru o tomografie. Nu am avut simptome grave ca dureri de cap ingrijoratoare (uneori, usoare ca orice om), ameteli sau altceva. A fost un chin cele cateva minute, nah! un chin psihic.

Vreau sa va intreb cum se procedeaza. Rezultatele am sa le primesc abia luni, e teribil de mult. Daca era ceva grav imi spuneau atunci cand au vazut pe monitor sau cum se procedeaza? M-au lasat asa intr-un suspans teribil. Am motive de ingrijorare?

Va rog daca se poate sa-mi spuneti din experienta sau auzite cum merg lucrurile. Orice incurajare sau lamurire e bine venita, va multumesc mult.

Ps: E normal sa simt asa un fel de presiune acum la partea de sus a capului in urma tomografiei. Abia numai ce am venit ?
6 comentarii
0
06-12-2008, ora 19:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Te-a cam speriat analiza propriu zisa, ai fost tensionata psihic in timpul examinarii.Presiunea in cap o simti cateva ore dupa tomografie datorita substantei de contrast injectate in vena.Consuma lichide si stai linistita ca-ti vei reveni.Daca vedeau ceva grav iti spuneau de atunci. Poata ca medicul ce interpreteaza aceste imagini nu era disponibil atunci sau mai erau de "citit" alte imagini inaintea ta.Ai rabdare, pana luni nu mai e mult.Numai bine!
0
06-12-2008, ora 22:02
Just_Orl
Nu este medic/terapeut
Just_Orl
Buna seara!
Nici nu stiti cat de mult va multumesc.
Da, psihic am fost terminata pentru ca am avut in urma cu ceva timp o experienta neplacuta la spital si de atunci numai cand trec pe langa am fiori, dar sa mai si fiu pe masa de tomografie.
Erau doi medici in camera cealalta care se uitau pe monitor. Cand am iesit atmosfera era destina, plus ca am intrebat de vreo 5, 6 ori repetad mecanic : "E totul bine?"... "E totul bine?"... "E totul bine?". A sus domnul ingrijitor ca da si sa ma relaxez si sa stau calma.

Nu am facut injectii cu nimic.

Cred ca e pe problema psihica. Pentru ca am luat-o razna de cate "efecte" ale unor boli neurologice am citit. Asa incat si acum simt in crestetul capului, sus nu furnicaturi si nici durere... ceva.Eu inca am impresia ca tomografia in sine m-a afectat, ca ceva care se simte dupa tot mi-a ramas.

Multumesc, domnule doctor!
Sanatate si pacienti insanatositi!
0
07-12-2008, ora 05:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si mai bine ca n-a fost nevoie de substanta de contrast.De obicei, daca se vede ceva suspect, se merge cu tomografia inainte injectandu-se substanta de contrast pentru un diagnostic cat mai clar.Numai bine!
0
07-12-2008, ora 10:27
Just_Orl
Nu este medic/terapeut
Just_Orl
Va multumesc, domnule doctor pentru rabdarea de a ma citi si timpul acordat pentru a-mi raspunde.
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
0
08-12-2008, ora 12:26
Just_Orl
Nu este medic/terapeut
Just_Orl
Au ajuns rezultatele.
La prima ora am fost dupa ele si multumesc lui dumnezeu ca ne-a ascultat rugaciunile.
Totul este bine din punct de vedere neurologic. Hipoacuzia aceeasi, insa nu provocata de probleme la cap.
Va multumesc pentru suport si incurajare.
Cand mi-ati spus cum stau lucrurile cu substanta de contrast mi-ati luat o piatra de pe inima.

Tot respectul, cu multumire.
0
08-12-2008, ora 23:04
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
Am facut si eu un RMN la galati.Din cate stiu e mai bun decat un tomograf.pot sa spun ca m-am speriat foarte tare din cauza zgomotelor.Am fost trimisa de un medic neurolog din cauza ametelilor foarte mari...dar si de un medic orl.Stiu ca am toate felurile de sinuzita...frontala, maxilara, paranazala, etmoidala, sfenoidala.Deocamdata medicul orl mi-a dat tratament doar ptr ameteli...betaserc, bilobil, spirulina si picaturi redergin.Pot sa recunosc ca picaturile nu le-am luat deocamdata dar in curand ma risc sa incerc sa vad daca ajuta.Ptr sinuzita o sa-mi dea tratament din ianuarie.Spune just_orl ce ai simtit la tomograf.Cum a fost?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •