Tiuit urechi si intepaturi.

16-03-2014
OnofreiA
Nu este medic/terapeut
OnofreiA
Buna seara. In primul rand vreau sa spun ca totul a inceput acum 3 ani cand frecventand cluburile mi-am dat seama ca am un tiuit in urechea stanga, acesta devenind ulterior permanent. In momentul de fata imi tiuie amandoua urechelie.Dar m-am obisnuit cu ideea, insa nu ma deranjeaza tiuitul ci faptul ca trec prin diferite stari pe care nu le pot explica.. parca imi pierd echilibrul, parca e o stare de ameteala. Ma simt si slabit. Si in plus am niste intepaturi foarte tari in ambele urechi. Este posibil ca toate acestea sa fie din cauza tiuitului? Astept raspuns. O seara buna !
4 comentarii
0
17-03-2014, ora 03:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, tiuitul este doar un mic simptom a unor probome mult mai grave a circulatiei cerebrale
cauza poate fi si la distanta, tractul digestiv, rinchii s.a.
2. daca nu schimbi stilul de viata, alimentatie. lucrurile se agraveaza si aincepi sapierzi auz, vedere, memorie
3 faci inestigatii, orl, neurologie, gastrologie..sa afli cauza problemelor
0
17-03-2014, ora 12:40
OnofreiA
Nu este medic/terapeut
OnofreiA
Multumesc frumos pentru raspuns. Acum 3 ani cand am fost la ORL si am facut consultatia, doamna doctor mi-a dat reteta sa iau un sirop cu vitamina B6 si niste pastilute de NOSPA. Si i-am explicat ca eu cred ca din cauza cluburilor mi-a afecatat urechea si ea mi-a zis ca am "acufene". Am facut si audiograma si auzeam foarte bine. Si in momentul de fata aud foarte bine. Nu am probleme cu auzul. Si nici cu tiuitul, sunt obisnuit cu el. Doar intepaturile si starile inexplicabile ma deranjeaza si toate incep in jurul urechilor si in spatle capului si al gatului. Insa cred ca e posibil sa fie si de la inflamatii ale gatului pentru ca eu racesc foarte usor la gat. Acum insa imi este frica sa ma duc la ORL din cauza ca o sa-mi spuna ca am o boala grava sau mai stiu eu ce. Sanate multa !
0
18-03-2014, ora 21:25
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Salut, referitor la problema dvs., si eu ma confrunt cu o situatie asemanatoare de vreo 10 ani, lipsa de concentrare, ameteli, intensificarea zgomotelor in urechi(acufene=tinnitus) la schimbari de vreme(in special cand apare un front atmosferic cu ploi, etc), dificultati la condus, etc,. Toate aceste neplaceri din cauza expunerii la zgomote/muzica la casti, boxe la volum ridicat ani de zile. Cand mi-am data seama a fost prea tarziu. Nu vreau sa dezamagesc, dar problema este ca nu prea exista rezolvare definitiva (cel putin eu nu am gasit-o inca) doar mici ameliorari ptr. aceasta afectiune. Asa ca traiesc si m-am obisnuit cu asta(ca o nevasta sacaitoare:))) ). Eventual poti sa te mai informezi de aici :www.tinnitustalk.com
Toate cele bune.
0
19-03-2014, ora 09:24
OnofreiA
Nu este medic/terapeut
OnofreiA
La cate am citit si eu pe google despre tinitus, m-am resemnat si eu :)))). Sper doar sa nu se agraveze. Am lasat si tigarile si cafeaua la momentu potrivit. Sanatate multa, toate cele bune ! Mersi de incurajare[ :)) ].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.