Tiuit in urechi

02-12-2014
Boone444
Nu este medic/terapeut
Boone444
Buna. De vre-o doua saptamani a inceput sa-mi tiue urechea dreapta, si anume incepind de la 12 noaptea, ziua nu am aceasta senzatie. Deci cam greu adorm, si ca sa adorm mai repede pun muzica incet si dispare tiuitul si adorm. Recunosc ca am ascultat o vreme buna (apr 4 luni dar nu in fiecare zi.) muzica in casti la nivel maxim. in primele zile cand a inceput senzatia asta si bataile inimii erau mai rapide, acum nu. Cred ca pulsul crestea ca primele zile eram mai panicat. la inceput tiueau amindoua urechi. Deci la mine urechile se infuda des, odata la 2-3 luni, si le desfund singur. Stiu ca nu e bine dar nu pot sta cu urechea astupata mai mult de 2-3 zile. Ce ziceti de Ulei de masline? ma-m imformat ca el ajuta adica elimina ceara din urechi. problema aceasta a aparut inainte de a asculta muzica la casti. care poate fi problema?
2 comentarii
0
02-12-2014, ora 10:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tiuitul in urechii.. NU ede la dopuri
este o afectiune a nervlului auditiv.. UN avertizment
asa ca itrerupi energizantele si muzica tare
facei consult ORL si audiograma
0
04-12-2014, ora 00:34
Boone444
Nu este medic/terapeut
Boone444
Multumesc Mult. Da trebuie de facut un consult in curind.
Tiuitul deja a trecul la urechea stanga, acea dreapta deja nu tiue. vom vedea zilele urmatoare. astazi a tiuit in continuu, chiar si acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •