Tiuit in ureche dupa aspirarea dopului de ceara

15-06-2015
Alina_Petrescu
Nu este medic/terapeut
Alina_Petrescu
Buna ziua,
Problemele mele cu urechea au inceput joi 5 iunie, mi s a infundat urechea dreapta dupa ce m am scufundat cu capul de cateva ori in cada (mda, mare prostie :( ). Am 37 de ani, dar e prima data in viata cand am vreo pb cu urechea, niciodata nu am avut otita etc. Am incercat spray ul A cerum, a doua zi, dar incepusem sa simt ca am si lichid in ureche, dupa folosirea spray ul, asa ca am renuntat. Luni am mers la doctor ORL intr o clinica privata, mi s a aspirat dopul de ceara (fara nici o pregatire prealabila, fara picaturi de apa oxigenata). Mi s a pus un pansament pe care l am umezit constant cu picaturi de rivanol.Urechea tot infundata o aveam. In aceeasi zi, la 2 ore dupa aspirarea dopului de ceara, am inceput sa am dureri ff mari. A doua zi mi s a scos pansamanetul de catre doctor, mi s a pus un altul, sfatuit sa l tin pana a doua zi, apoi sa incep sa pun Tobradex. Timpan inflamat (din cauza mea mi a spus doctorul, pentru ca am folosit betisoare de urechi - dar pe mine nu ma durea nimic inainte de a merge la doctor, durerea a aparut dupa aspirare, evident ca nu am folosit betisoare dupa ce mi s a aspirat dopul de ceara). Durerea am tinut o cu greu sub control cu ajutorul Ketonalului (de 3 ori pe zi, altfel nu rezistam). Vineri mi s a apirat iarasi ce a mai ramas din dop si exact in momentul aspirarii mi a aparut tiuitul in urechi. Intre timp durerile au trecut, dar tiuitul a ramas. Astazi ar tb sa merg iarasi la doctor, nici nu stiu ce sa fac, sa caut un alt doctor? Joi urmeaza sa si plec din Romania pentru 2 saptamani, imi este teama sa plec pana nu voi rezolva problema. A iesit ditamai cearceasul scris, sper ca a avut cineva rabdare sa l citeasca. Multumesc mult pentru eventualele sfaturi !!
1 comentarii
0
15-06-2015, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este bine sa ceri si o alta parere de la un medic ORL care ar trebuie sa examineze timpanul la microscop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •