Tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic

21-12-2008
andrutza
Nu este medic/terapeut
andrutza
Buna ziua am 22 de ani si am fost doagnosticata acum 2 ani cu tiroidita autoimuna si hipotiroidie fara gusa. Fac tratament cu euthyrox, de 1 an de zile iau o pastila de 100.
Am citit insa pe internet ca de la boli autoimune se poate face limfom non hodgkin, m-am cam speriat pt ca stiu ca eu sufar de boala asta autoimuna.
Daca iau euthirox tot am tiroidita autoimuna? sau atata timp cat iau tratament se considera ca as functiona ok?
As vrea sa-mi explicati putin va rog frumos daca exista vreo legatura intre tiroidita autoimuna si limfomul non hodgkin. Va multumesc
1 comentarii
0
24-12-2008, ora 07:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Chiar daca iei Euthyrox tot ai tiroidita, dar se considera ca o tii sub control prin tratament.Deci daca e tratata boala tiroidiana atunci functionarea glandei este aproape normala.S-a constatat ca o foarte mica parte din bolnavii cu tiroidita autoimuna fac limfom.O parte din simptomele limfomului sunt comune cu ale hipotiroidiei.Tu stai linistita, nu trebuie sa te gandesti la toate bolile pe care nu le ai dar ai putea sa le faci. Ia tratament si du-te periodic la control.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.