Tiroidectomie partiala versus cvasitotala -Love story!

06-10-2015
goldman
Nu este medic/terapeut
goldman
Povestea mea este trista si in mare parte se bazeaza pe dictonul latin, , , , atata timp cat traiesti, continua sa speri!, , si incepe asa.
A fost odata o lume ideala si un idealist care credea in bunul simt, respect si normalitate!
Adica eu...
In urma unei investigatii banale radiologice, am aflat ca.am gusa polinodulara! Si ditamai nodulul.Examenuele radiologice au relevat mai multi noduli, dintre care unul ocupa in intregime joja dreapta iar volumul tiroidei era marit de doua ori, afirma endocrinologul!
Am solicitat la Institutul Parhon un examen amanuntit, si am asistat cu stupoare cum in fata mea se perinda mai multe cadre medicale rezidente si devin subiect didactic! Nici un fel de explicatii, profesorul, un batranel garbovit, trecut de pensie, pare destul de suprasolicitat, si in final s-a exprimat scurt ceva de genul trebuie sa va operati, iar pe foaia medicala scrie cu semnul exclamarii punctie!
Eu in viata mea nu am dat spaga si nici nu am luat, prin urmare acum regret ca nu am bagat mana in buzunar sa il sensibilizez pe dl profesor.. Si de atunci, au trecut 10 ani, si vine anul de gratie 2006! Trec printr-un divort, viata mea se naruie in cateva saptamani, si aflu ca langa mine, my soul mate este de fapt un.etranger!! trec cu greu peste asta, si imi iau inima in dinti spunand ca nu mai am pentru cine sa lupt, asa ca vorbesc cu un endocrinolog, prof. univ, care imi explica amanuntit ce inseamna gusa asta si ce complicatii pot sa apara daca o mai las. Si in final imi spune ca din punctul ei de vedere am stat prea mult 10 ani, si ca va trebui sa ma decid cat ma repede sa ma operez. Ma intreaba cand doresc, si ma decid pe loc.
Sunt intr-un spital judetean din provincie!!!! Proful endocrinolog ma ia de mana si ma duce la sectia chirurgie unde ma introduce direct in biroului profesorului chirurg, care dupa 30 de minute ma convinge si el sa fac operatia. dau raspunsul pe loc, si fac greseala vietii mele!!!
Sa vedeti de ce..
Locica mea a fost, ca dupa ce am trecut printr-un divort urat, nimic nu poate fi rau de atat. Se pare ca exista si altceva in compensatie, in sensul malefic...
FAc planificarea de indata si in cateva zile pun gatul jos la bataie... pardon la taiat... Era in iarna anului 2006, in acea zi, de ignat in spitalul judetean din provincia X nu se taia porcul, ci gatul meu.
Ma refac repede, in doua zile incep sa ingit supe cu paiul si astept externarea, care dupa o saptamana apare. Sunt rugat sa nu plec din judet la Bucuresti si sa astept rezultatele chistopatologice. MAi mult, pe toata perioada post operatorie cat am stat in spital, in fiecare zi cate un medic rezident venea si ma tine de vorba si imi vorbea despre cancerul endocrinologic, adica de tiroida, ce inseamna, cum se trateaza cu iod radioactiv toata povestea cu tratamentul si ca nu se moare din asta!
Whay? Nu m-am prins de ce, dar cand am primit rezultatele dupa 10 zile am inteles.. Verdictul: calcinom papilar medular!!!!!Sunt chemat la spital, si mi se spune, cancer,. parca ma asteptam, si atunci am spus ca trebuie sa lupt si imi duc crucea mai departe, singur!
Profesorul imi spune ca trebuie de urgenta sa fiu operat a doua oara!!!!
Acum ma uit in epicriza si vad ca de fapt eu am fost operat si mi s-a facut tiroidoctemie partiala!
Mi se spune ca am inca un rest f mare de tiroida nescos care inca functioneaza si care trebuie scos!
Rezidentul spune ca in sala de operatie, in timpul operatiei la examenul cu parafina, sper ca am scris corect, a reiesit ca am cancer, dar ca sa fie sigur, au curatat doar nodulii si au lasat tiroida asa, nu au taiat tot, in asteptarea confirmarii examenului de laborator!
Dau raspunsul pe loc, da, si primesc programarea la cea de a doua operatie peste o saptamana. A se retine, in 14 zile am avut doua interventii chirurgicale, in acelasi loc!
Sunt internat din nou si supus celei de a doua interventii pentru a se taia toata tiroida, mi se spune!
In Epicriza se specifica faptul ca a fost efectuata tiroidectomie cvasitotala!
Suport cea de-a doua operatie extraordinar de..greu. cand imi amintesc de prima operatie mi se pare banala, asta ma pune pe...spate.
O saptamana de stat fara sa pot inghitii ceva, doua zile fara sa ma ridic deloc din pat, crunt a fost, am stat 10 zile in spital si mi-am revenit f greu!
DAr sunt un luptator si lupt in continuare!
Am parasit spitalul cu foile de trimitere la medicina nucleara unde incepea noua lupta cu iodul radioactiv!
Intre timp am probleme cu serviciul, nu sunt inteles si spirijinit de conducere, in final sunt pus la dispozitie si eliberat din functia de conducere, probabil datorita indelungatelor spitalizari si concedii medicale
Peste zece intarnari la sectia nucleara, patru doze mari de iod radioactiv care m-au lasat fara par! Si o tiroida f mare. Asa s-a exprimat medicul cand am inceput tratamentul cu iod radioactiv.. Domnule, aveti o tiroida mica, anormal de mare dupa doua interventii chirurgicale in tiroida, tiroida care culmea, functioneaza la capacitate maxima si face ceea ce facea inainte toata tiroida. Prin urmare, sunt indrumat la a treia operatie sa mi se scurteze tiroida, dar eu sunt la pamant, si spun raspicat ca nu mai pun in viata mea gatul in mana unui chirurg, se ia decizia de radiere cu iod si arderea tesuturilor inca vii din tiroida. Termin in 5 ani cu tratamentul si investigatiile, si in final TG-ul sub 0, 0008 imi spune ca sunt vindecat oncologic, si nu mai am tesut tiroidian functional, fiind ars cu iodul radioactiv!
Insa dupa un an de la cea de-a doua operatie, pur si simplu mi se deschide gatul dispare cicatricea si elimin un lichid deschis la culoare. Se pune totul pe seama unui granulom de fir, cica nu am suportat firul cu care m-au inchis!
Pana in 2011 fac zeci de : RMN, Tomografii, echografii, iar in final, majoritatea spun cam asta:-recidica tumorala, necroza, deviere trahee si atingerea carotidei si venei jugulare. Tumoarea este mai mare decat era nodulul ala amarat din tiroida pt care am fost operat. Si mai presus, se afla in contact intim cu carotida, vena jugulara si traheea, fata de care nu exista plan de clivaj!
Profesorul care avea deja doua goluri inscrise in gatul meu se ofera sa o scoata si pe cea de-a treia operatie. Medicul de la medicina nucleara sare si ma anunta ca nu am nici 10 la suta sanse ca sa ies viu din asta, spunand ca chirurgi dornici sa o scoata tumoarea se gasesc in tara, insa va trebui sa sectioneze traheea si carotida si nu cred ca poate garanta cineva ca o sa ies viu! Cer si eu garantii, profesorul care m-a operat refuza sa le dea si afirma ca este o operatie grea!
Medicul de la medicina nucleara spune ca normal aceasta operatie trebuie efectuata de chirurg in prezenta unui al doilea chirurg specializat in chirurgia cardiovasculara!
Cer prezenta unei a doua persoane care sa aiba aceasta specializare si sunt refuzat!
Refuz si eu sa fiu operat! Si parasesc spitalul! Un gest care mi-a salvat viata, o sa vedeti.
Constat acum cat de rau am facut ca nu am platit deloc cu renumitele plicuri care se practica in spitalele romanesti.
Sunt indrumat sa fac operatia in germania sau alta tara UE.
FINAL...
Nu, sunt inca in viata! AM plecat din tara, am pierdut locuinta(era de serviciu), asemeni si serviciul!
Insa dupa trei ani, obtin dreptul de a fi operat intr-o mare clinica universitara.Toate investigatiile, punctiile si PET scan spun ca nu este recidiva, ci ceva infectie...Ma internez si incepe operatia.
Nu am cuvinte ce conditii. fac stop cardiac pe masa de operatii si dupa 4 ore sunt voi inapoi in patul din salon, viu.
Verdictul: corp strain/ textilon, care mima pseudo tumoarea!
Proful care m-a operat era mai tanar decat mine, cel care m-a macelarit din tara era f batran, iesit la pensie dar inca mai profesa pt ca era prea bun si fara inlocuitor!
Minunea de medic care m-a operat a afirmat ca in viata lui nu a intalnit asa ceva. sa stai 8 ani cu infectie generalizata si cu un ditamai pansament in gat fara sa faci septicemie, imi spune ca am ceva relatii acolo sus! Am, am spus, este singurul in care mai cred!
AM luptat sa inving infectia, dupa a treia operatie si am invins-o!Cu credinta si multa putere, care vine din interior.

Povestea mea este trista, si nu se termina aici. Pansamentul a atins carotida si acum am tromboza in zona aceea. Cateva vase de sange in care sangele este oprit!
AM facut un tratament medicamentos pt subtierea sangelui in speranta ca se vor deschide aceste vase! In toamna asta ma reinternez si sper sa nu fie nevoie de alta interventie chirurgicala!
Ce este mai rau ca am momente in care cad, imi amorteasc mainile, amorteala care cuprinde tot pieptul si capul, si se termina cu durere mare in cosul pieptului!
Aici afara, nu stiu ce sa imi mai faca, toate examenele cardiologice spun ca este ok inima.
Cu dumnezeu inainte!
Cineva dintre dvs insa ma poate ajuta, sa va explic cum!
Nu inteleg de ce am fost operat in doi timpi!
Este cineva intr-o situatie similara, in care sa aibe diagnostic de carcer, cum s-a procedat cu el?
Medicul de familie din Bucuresti si-a facut cruce cand m-a vazut dupa ce-a de-a doua operatie si a spus ca asa ceva nu se mai face demult la Institutul Parhon din Bucuresti, si ca in astfel de cazuri, chirurgul taie toata tiroida din prima!
Asa este?
Poate citeste un cadru medical de la Parhon si imi spune cum este in realitate!
Sau poate este vre-un pacient care a fost operat si a fost intr-o situatie similara cu a mea!
Am aflat ulterior ca profesorul care m-a operat facea toata chirurgia de la burta pana la gat inclusiv, dar tiroide probabil ca facea cateva pe an!
Imi pare rau daca poveste mea vi se pare trista, va asigur ca este reala.
Spatiul nu mi-a permis sa spun toata povestea cu drama prin care trec eu si familia mea.
Regret enorm ca nu am efectuat operatia la Intitutul Parhon din Bucuresti, unde sunt chirurgi care opereaza zilnic acest gen de interventiii chirurgicale.
In provincie, intr-un spital judetean sunt unii chirurgi care se pricep la toate. Nu aveti incredere in ei.
In UE, am fost operat intr-un spital in care nu exista chirurgi care le fac pe toate, fiecare este specializat pe o particica din domeniu, unii torace, altii piept, altii inima, altii gatul etc! Aceasta este medicina moderna, si sunt convins ca si la noi, mai ales in Bucuresti se face deja asta!
Sper ca povestea mea sa fie invatatura pentru cei aflati in situatii similare! Va doresc fiecaruia sa aveti intelepciunea de a face alegerea corecta, si cea mai buna pentru sanatatea dvs.
Multa sanatate tuturor.
GoldMan
Va rog imi puteti scrie si la adresa: sorin.marci@yahoo.com
4 comentarii
0
11-12-2015, ora 19:21
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
buna Goldman,
Asta da poveste trista!!!
Dar cred ca nu ai avut cancer medular, daca ai facut iod radioactiv?nu cumva era folicular?
si eu am o poveste urata.. tot din cauza medicilor am ajuns sa am metastaze la plamani numai intr-un an si jumatate de la operatie ( adica am avut tot 2 operatii in 2 ani )
Sper ca te simti bine, e mai bine de tine decat de mine !!!!vezi? sunt cazuri mult mai complicate si fara rezolvare!!!pe curand si fii tare, nu dispera, poate fi si mai rau!!!!
0
11-12-2015, ora 23:16
goldman
Nu este medic/terapeut
goldman
Salutare, multumesc pentru mesaj. A fost carcinom tiroidian papilar. Regret sa aflu ca impartasim aceeasi trista experienta medicala...Fii tare, pe mine Dumnezeu s-a incapatanat sa ma lase sa traiesc.si s-a maniat pe practica medicala normala si stii de ce? Pt ca 8 ani am stat cu infectie generalizata in corp de la pansamentul ala uitat in gat de eminentul profesor si iata ca nu am facut septicemie, medicul care mi-a scos pansamentul uitat in gat a afirmat ca nu au mai vazut cazuri similare.in care un pacient sa nu faca complicatii...Cancerul pulmonar stiu ca are evolutie imprevizibila! Dumnezeu sa fie alaturi de tine si de familia ta si sa te ocroteasca. Ma voi ruga pentru sanatatea ta! Eu sunt bine, relativ, ajung cam o data pe luna la urgenta datorita complicatiilor cauzate de pansamentul uitat langa carotida si jugulara; vase de sange infundate, cu asta ma lupt.Fii puternic!
0
18-12-2017, ora 08:16
iuliana13
Nu este medic/terapeut
iuliana13
Dumnezeu sa va dea sanatate! Multumesc pt experienta impartasita. Era bine daca spuneati si numele spitalului si al dr. Ca sa stim cum sa fugim mai tare in cazul in care ajungem acolo. Nu se poate sa faca astfel de greseli si sa fie lasati in continuare sa hacuie si pe altii!
0
11-01-2018, ora 23:51
Mky07
Nu este medic/terapeut
Mky07
Imi pare rau sa aflu ca ati trecut printr-o astfel de experienta. Este traumatizant sa citesti, daramite sa o traiesti. Parca este desprinsa dintr-un film... Consider ca asemenea greseli nu mai trebuie tolerate si "inculpatii" tinuti in anonimat. Sunt de acord cu ce spune iuliana13, ar trebui sa dezvaluiti identitatea doctorului, pentru a-i tine departe de el pe bietii oameni care au nevoie de o interventie chirurgicala. Insa, cu siguranta, Cel de Sus va iubeste. Va doresc multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.