Tiroida

24-06-2010
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, am 18 si eu o problema care ma ingrijoreaza cu privire la mama mea, a fost diagnosticata cu cativa ani in urma, 4-5 cu "Gusa difuza" Nu stiu exact ce si cum dar stiu ca are doi noduli la glanda tiroidala. Medicul la vremea aceea i-a spus ca prin tratament cu iod, acestea inca nu reprezinta un pericol, si nu trebuie operata doar eventual dupa varsta de 40 de ani, ea acum are 42 de ani, si azi am constatat cu stupoare ca ii cade parul foarte tare si intr-un loc are o pata unde se vede ca i-a cazut parul. Ce poate fi...e si de la stres sunt si eu in clasa a 12am Bacul, are si ea emotii ptr mine se consuma foarte mult, admitere...i s-au adunat multe, si oricum e o fire foarte sensibila, si "pune tot pe suflet" am mai avut acum un an si niste evenimente neplacute in familie unde ea sa consumat foarte mult.

Poate sa ii cada parul din cauza tiroidei? Ce spuneti? Va rog de cand am vazut sunt ingrozita...mi-e firica de ce e mai rau:((...parca toate ne apuca...am si eu probleme de sanatate si tata.:(( Astept sfaturi!!!. Va multumesc din suflet anticipat!!
2 comentarii
0
27-06-2010, ora 07:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita si da-ti toate examenele.caderea parului are multiple cauze.dupa ce termini , fa-i o programare la un endocrinolog si, cu trimitere de la MF, sa mearga sa faca o noua evaluare, o ecografie tiroidiana.Fii optimisa si nu impartasi cu ea stresul examenelor, nu-i transmite nelinistea ta, asigur-o ca sunt ca si luate, e floare la ureche, nu-i creea probleme in plus, ajut-o in casa cand ai timp, ca sa se poata odihni putin ziua.Daca este o fire sensibila, rezonanta ta pozitiva va fi benefica pentru ea.Dupa control sa ne mai scrii.
0
27-06-2010, ora 11:57
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Multumesc, o sa ii fac o programare la un medic endocrinolog, sa vedem ce e cu sanatatea ei, nu ii dau motiv de ingrijorare, chiar din contrea incerc sa fiu cat mai optimista, dar cele ce se intampla in zilele noastre e de nedescris. Orcium o sa va mai scriu despre starea ei de sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.