Tiroida?

30-05-2009
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Buna ziua,

Sotul meu acuza o stare de oboseala permanenta si lipsa de concentrare, este foarte nervos.
A facut analize, dar nu si pt tiroida. Tatal si sora lui urmeaza tratament pentru disfunctii ale tiroidei.

In urma analizelor Aslo a iesit marit. A facut un tratament cu Klacid recomandat de dr orl ( deoarece are o durere de gat de cativa ani si dr a considerat ca acolo se localizeaza cel mai frecvent streptococul, insa a facut de cateva ori exudat faringian si nu apare acel streptococ ).
Gatul il doare in continuare si acest aslo este mare - 400 ( aceasta fusese valoarea la care a fost descoperit in luna martie, apoi urcase la 600 si acum este 400 ).

Ce analize trebuie sa faca pentru a se descoperi unde este intr-adevar localizat acest streptococ ?
( anul trecut a avut o prostatita, poate fi si acesta un ajutor in depistarea localizarii ?)
Dr de familie nu i-a recomandat sa faca alte investigatii.
4 comentarii
0
30-05-2009, ora 19:07
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Am omis sa va spun ca a avut si calciul ionic mai mic iar la ultimele analize era la limita inferioara a valorii considerate normale.
0
30-06-2009, ora 15:25
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Poate cineva sa-mi dea un sfat
0
30-06-2009, ora 15:25
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Poate cineva sa-mi dea un sfat
0
03-07-2009, ora 15:07
gege
Nu este medic/terapeut
gege
o mare parte a afectiunilor tiroidei sunt ereditare
pt tiroida se face o analiza numita TSH si se poate face si un ecograf
mai sunt si alte analize dar ar fi bine sa mearga la un endocrinolog si sa-i spuna ce sa faca.si din proprie experienta pot sa va spun ca analizele pot fi normale si totusi sa fie o afectiune a tiroidei.la ecograf se vede mai bine daca e ceva.si totusi un medic endocrinolog o sa va spuna mai multe dar nu neglijati.va doresc numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Arsenicul din pește și fructele de mare ar putea afecta sănătatea tiroidei
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • Fumatul și patologia tiroidiană
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Cum îți poți îmbunătăți concentrarea?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Semne că ai putea avea probleme cu tiroida
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  •