Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri
Black Friday

Tinnitus dupa extractie molari

07-06-2010, ora 22:20
Autor: wtfnic
Buna ziua,

In decembrie 2009 mi-am extras 2 molari cariati (e vorba de al doilea molar) de pe mandibula. Extractiile au fost la un interval de aproximativ 2 saptamani. Problema a fost la a doua extractie in care nu a reusit sa imi scoata radacina. Astfel am ajuns la Spitalul Militar a doua zi (in prima zi mi se facuse rau) cu gingia putin umflata. Operatia a decurs bine, a reusit sa imi scoata radacinile si mi-a prescris antibiotic cu 1000 amoxicilina si un antiinflamator. Problema a fost ca la scurt timp (maxim o saptamana) a aparut tinnitus-ul (de frecventa inalta) la nivel central (il aud in cap).

O alta ciudatenie este ca in iarna aceasta (dupa extractie) am inceput sa am probleme si cu sinusul intrucat am avut dureri in zona fruntii si deasupra arcadelor (la orl mi s-a confirmat un inceput de sinuzita). De asemenea am mai avut si ameteli, stare de presiune in cap, senzatie de apa in urechi (la nivel intern) cand ma aplecam.

Sunt 100% convins ca tinnitus-ul meu e legat de ultima extractie. As dori sa stiu ce ar fi putut cauza acest tinitus (anestezic, incordare a muschilor, infectie, orice teorie aveti) pentru ca am fost la orl de mai multe ori dar de abia acum mi-am dat seama (si adus aminte) cum s-au desfasurat lucrurile.

Am ajuns si pe la un neurolog care mi-a prescris Betaserc, dar mi-a fost teama sa il iau fiind sensibil cu stomacul.
Daca aveti recomandari : medici ORL-isti, tratament orice astept cu nerabdare un raspuns.
5 comentarii
07-06-2010, ora 06:36
Autor: fvaleriu | Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani
la durere si la stres.. se petrece o vazoconstrictie.. cu diminiuarea circulatiei la nivelul urechii interne.. de aici si tinitus.. si scadeerea auzului.
trebuie sa faci o audiograma si o timpanograma. sa vezi la ce nivel este afectata urechea.. si sa faci o radiografie SAF.. sa vezi de care sinuzita este.
07-06-2010, ora 13:07
va multumesc pt raspuns. audiograma am facut si a iesit bine in sensul ca mi s-a spus ca aud f bine la varsta mea. (din ce am vazut eu auzeam de la 5dB in sus). pana la celelalte investigatii pot sa iau ceva anume? (ginko biloba de ex)
07-06-2010, ora 22:35
ar fi bine sa stiu si eu.. varsta, inaltime, KG tensiunea arteriala.
08-06-2010, ora 21:58
21 ani, 86 kg, 1,86 inaltime, tensiunea in conditii normale (in sezut) 134/74 puls 78.
08-06-2010, ora 22:20
n.o sa te ajute gincobiloba.
1. trebuie sa renunti la mezeluri, cascaval, smantana si carne de porc ., bauturi acidulate , energizante. !!!
sa mai slabesti putin, sa consumi mult peste .. si Omega 3.. care sa.ti elimine grasimile depuse pe vase.
2. sa te hidratezi cu apa plata si ceaiuri
3.sermion 30 mg 1 dimineta .. 1 la pranz.. pana dispare sunetul// dupa care ramai cu 1 dimineata inca 1 luna de zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Medical Black Friday Medical Black Friday