Tinnitus dupa extractie molari

07-06-2010
wtfnic
Nu este medic/terapeut
wtfnic
Buna ziua,

In decembrie 2009 mi-am extras 2 molari cariati (e vorba de al doilea molar) de pe mandibula. Extractiile au fost la un interval de aproximativ 2 saptamani. Problema a fost la a doua extractie in care nu a reusit sa imi scoata radacina. Astfel am ajuns la Spitalul Militar a doua zi (in prima zi mi se facuse rau) cu gingia putin umflata. Operatia a decurs bine, a reusit sa imi scoata radacinile si mi-a prescris antibiotic cu 1000 amoxicilina si un antiinflamator. Problema a fost ca la scurt timp (maxim o saptamana) a aparut tinnitus-ul (de frecventa inalta) la nivel central (il aud in cap).

O alta ciudatenie este ca in iarna aceasta (dupa extractie) am inceput sa am probleme si cu sinusul intrucat am avut dureri in zona fruntii si deasupra arcadelor (la orl mi s-a confirmat un inceput de sinuzita). De asemenea am mai avut si ameteli, stare de presiune in cap, senzatie de apa in urechi (la nivel intern) cand ma aplecam.

Sunt 100% convins ca tinnitus-ul meu e legat de ultima extractie. As dori sa stiu ce ar fi putut cauza acest tinitus (anestezic, incordare a muschilor, infectie, orice teorie aveti) pentru ca am fost la orl de mai multe ori dar de abia acum mi-am dat seama (si adus aminte) cum s-au desfasurat lucrurile.

Am ajuns si pe la un neurolog care mi-a prescris Betaserc, dar mi-a fost teama sa il iau fiind sensibil cu stomacul.
Daca aveti recomandari : medici ORL-isti, tratament orice astept cu nerabdare un raspuns.
5 comentarii
0
07-06-2010, ora 06:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la durere si la stres.. se petrece o vazoconstrictie.. cu diminiuarea circulatiei la nivelul urechii interne.. de aici si tinitus.. si scadeerea auzului.
trebuie sa faci o audiograma si o timpanograma. sa vezi la ce nivel este afectata urechea.. si sa faci o radiografie SAF.. sa vezi de care sinuzita este.
0
07-06-2010, ora 13:07
wtfnic
Nu este medic/terapeut
wtfnic
va multumesc pt raspuns. audiograma am facut si a iesit bine in sensul ca mi s-a spus ca aud f bine la varsta mea. (din ce am vazut eu auzeam de la 5dB in sus). pana la celelalte investigatii pot sa iau ceva anume? (ginko biloba de ex)
0
07-06-2010, ora 22:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi bine sa stiu si eu.. varsta, inaltime, KG tensiunea arteriala.
0
08-06-2010, ora 21:58
wtfnic
Nu este medic/terapeut
wtfnic
21 ani, 86 kg, 1, 86 inaltime, tensiunea in conditii normale (in sezut) 134/74 puls 78.
0
08-06-2010, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
n.o sa te ajute gincobiloba.
1. trebuie sa renunti la mezeluri, cascaval, smantana si carne de porc., bauturi acidulate, energizante. !!!
sa mai slabesti putin, sa consumi mult peste.. si Omega 3.. care sa.ti elimine grasimile depuse pe vase.
2. sa te hidratezi cu apa plata si ceaiuri
3.sermion 30 mg 1 dimineta.. 1 la pranz.. pana dispare sunetul// dupa care ramai cu 1 dimineata inca 1 luna de zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: